Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا از کشت گل گاوزبان در 516 هکتار از اراضی کوهستانی گیلان خبر داد.

پردل امیری نژاد بعد از ظهر امروز در مراسم برگزاری نخستین جشنواره گیاهان دارویی در روستای گردشگری حیران اظهار کرد: آستارا یکی از قطب های تولید گیاهان دارویی به ویژه گل گاوزبان محسوب می شود.

وی از کشت گل گاوزبان در 516 هکتار اراضی کوهستانی گیلان خبر داد و افزود: نخستین جشنواره گیاهان دارویی با محوریت گل گاوزبان به مناسبت روز موزه و هفته میراث فرهنگی در روستای مذکور برگزار شده است.

امیری نژاد با اشاره به برپایی غرفه های مختلف در جشنواره گیاهان دارویی آستارا، تصریح کرد: غرفه های عرضه چای گل گاوزبان، داروهای گیاهی، عسل، صنایع دستی هنرمندان آستارا، غذاهای محلی با گیاهان دارویی، آش دوغ و بهشت کاکتوس ها در روستای گردشگری حیران دایر شده است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا اتحاد و همدلی اداره ها و نهادهای این شهرستان را رمز موفقیت برگزاری جشنواره مذکور دانست و بیان کرد: طبیعت و مه آلود بودن هوا زیبایی ویژه ای به جشنواره گیاهان دارویی آستارا داده است.

وی، آشنایی گردشگران با باورها و اعتقادهای اهالی منطقه گردشگری حیران نسبت به داروهای گیاهی را از جمله اهداف برگزاری جشنواره مذکور عنوان کرد.

گل گاوزبان پر مصرف ترین گیاه دارویی در آستارا

دهیار روستای گردشگری حیران نیز در نخستین جشنواره گیاهان دارویی آستارا گل گاوزبان را پر مصرف ترین گیاه دارویی در این شهرستان برشمرد و گفت: گل گاوزبان با رویشگاه گسترده، شناسنامه پوشش گیاهی آستارا محسوب می شود.

اکبر روغنی برداشت گیاهان دارویی و گل گاوزبان در روستاهای کوهستانی غرب آستارا را از اوایل اردیبهشت ماه ذکر کرد و افزود: رویشگاه اصلی گل گاوزبان کوهستان های شمال ایران است.

وی گستردگی کشت گیاه دارویی گل گاوزبان در کوهستان های آستارا را صدها هکتار خواند و بیان کرد: گیاه گل گاوزبان به صورت خودرو و پراکنده می روید.

روغنی، استفاده از چشم اندازهای طبیعی توسط گردشگران را از اهداف برگزاری نخستین جشنواره گیاهان دارویی و گل گاوزبان در روستای گردشگری حیران عنوان کرد.

دهیار روستای گردشگری حیران خواستار ایجاد زیرساخت های آب و برق برای جذب گردشگران در این منطقه شد و تصریح کرد: مجوزی مبنی بر برداشت شن و ماسه در روستای حیران صادر شده و با آغاز به کار این معدن تعداد 600 خانوار منطقه بدون آب می شوند.

وی، روستای گردشگری حیران را محل رویش گلپر، گل گاوزبان، ثعلب و مرزه کوهی اعلام کرد./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان