Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رییس سازمان بسیج مستضعفین مردمی کردن اقتصاد را یک اصل دانست و گفت: بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است.

سردار ˈمحمدرضا نقدیˈ روز پنجشنبه در جلسه ستاد پشتیبانی طرح هجرت 3 با محوریت اقتصاد مقاومتی در رشت افزود: همانطور که در جنگ تحمیلی با استفاده از ظرفیت های مردمی پیروز شدیم؛ امروز نیز برای رفع مشکلات کشور بهره گیری از ظرفیت مردمی موثر است.

وی با تاکید بر اینکه تفکر خدمت به دیگران باید در جامعه نهادینه شود، ادامه داد: بسیج یعنی مردم و این نهاد متشکل از نیروهای مردمی است و بهره گیری از ظرفیت های مردمی برای پیشرفت کشور در اقتصاد مقاومتی امری اجتناب ناپذیر است.

سردار نقدی با اشاره به مواهب طبیعی گیلان و ظرفیت های بسیار این استان برای تولید و اشتغال افزود: برخی از شهرستان ها از این نعمات الهی برخوردار نیستند اما به دلیل استفاده از فرصت ها و ظرفیت های آن منطقه ، بیکاری آنها تنها به سه درصد می رسد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت روحیه ارج نهادن به کار در جوانان اظهار کرد: باید با استفاده از پتانسیل نهادهای فرهنگی همچون آموزش و پرورش، دانشگاه ها و بسیج، سیره پیامبر اکرم (ص) را در پیش گیریم و ظرفیت بالقوه را به فعلیت برسانیم.

سردار نقدی با اشاره به تشکیل گروه های جهادی در بسیج گفت: محرومیت زدایی، کاهش هزینه های دولت در اجرای پروژه ها، آشناشدن جوانان با واقعیات زندگی و آشنایی با محرومیت ها و قرارگرفتن جوانان در مسیر تعالی از مزایای تشکیل این گروه های جهادی و اعزام آنها به مناطق محروم و روستاهاست.

وی ادامه داد: به دلیل استفاده از ظرفیت های محلی، بسیاری از پروژه های کوچکی که اجرای آنها برای پیمانکار بخش خصوصی مقرون به صرفه نیست، به راحتی و با هزینه کم انجام می شود.

وی افزود: بسیج پس از کسب تجربیات موفق در عرصه های سازندگی ، بنا دارد علاوه بر اجرای پروژه های کوچک همچون تعمیر واحدهای مسکونی محرومان و روستاییان، در امر تولید نیز ورود کند.

سردار نقدی اظهار کرد: از دو سال قبل به طور رسمی و جدی کار را شروع کرده ایم و امسال با استفاده از تجربه موفقیت های سال گذشته، می کوشیم در تقویت جریان تولید و یافتن ظرفیت های پنهان و تعمیم آنها در روستاها، موجبات رونق اقتصادی در مناطق روستایی را فراهم آوریم.

وی راه اندازی کارگاه قارچ در کومه های بلااستفاده، استفاده از آب بندان ها، آبگیرها و نهرها برای کشت دوم را از جمله ظرفیت های گیلان دانست که می توان با کار کردن علمی موجب رونق اقتصاد در این استان شد.

سردار نقدی یکی از ظرفیت های مهم گیلان را علمی کردن کشاورزی استان خواند و گفت: باید از ظرفیت بسیج برای آموزش روستاییان و استفاده مطلوب و بهینه از ظرفیت های استان بهره جست.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شده بسیج در روستاها، واحد علمی و آموزشی راه اندازی کند و در همین رابطه تاکنون 20 عنوان کتاب تدوین شده است.

وی یکی از مولفه های رونق اقتصادی در روستاها را ایجاد رقابت بین مردم با استفاده از علمی کردن کار و تولید بیشتر محصولات عنوان و اضافه کرد: بازاریابی برای فروش محصولات روستاییان از راهکارهای رونق اقتصادی در روستاهاست و برای محصولاتی که فروش آنها در بازار داخلی اشباع شده، تدبیر لازم انجام شود.

سردار نقدی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی صحیح برای استفاده اصولی از ظرفیت ها اظهار کرد: با تعامل و همفکری همه نهادها می توان برای بهبود وضعیت معیشت و رفع مشکل بیکاری کشور گام برداشت.

وی با اعلام آمادگی بسیج برای کمک به دولت در محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال و نیز رونق اقتصادی در روستاها تاکید کرد: بسیج در خدمت مردم است و ما باید به دولت کمک کنیم تا بتواند اقتصاد را رونق و وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد.

اجرای 23 هزار پروژه اقتصاد مقاومتی در کشور

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور نیز در این جلسه از اجرای 23 هزار پروژه اقتصاد مقاومتی توسط بسیج در کشور طی سال گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد پروژه، 639 پروژه مربوط به گیلان می شود.

ˈابراهیم عزیزیˈ با اشاره به ظرفیت های گیلان اضافه کرد: با توجه به پتانسیل های این استان، این سهم برای گیلان می تواند به یک هزار و 500 تا دو هزار پروژه برسد.

وی پرورش مرغ، جوجه، ماهی ، کشت برنج ، راه اندازی گلخانه ها و تولید گیاهان را از جمله طرح های اجرا شده در گیلان ذکرکرد.

وی با اشاره به این که بسیج 52 برنامه در راستای ماموریت های بسیج سازندگی دارد، اضافه کرد: بسیج سازندگی، اقتصاد مقاومتی و محرومیت زدایی محورهای این ماموریت ها و برنامه هاست.

عزیزی با بیان اینکه قرارگاه اقتصاد مقاومتی در استان ها در سال 93 تشکیل شد، گفت: باید بتوایم از ظرفیت بزرگ بسیج سازندگی برای اهداف بلند نظام مقدس اسلامی استفاده کنیم. وی بسیج سازندگی را نمادی برجسته از عزم ملی و روحیه جهادی دانست و اظهار کرد: مردم با روحیه انقلابی و استوار ایستاده اند که با حرکت جدی و تعامل می توانیم گام های بلندی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم.

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک رسالت و تکلیف است و باید با تعامل و هم افزایی در جهت رفع مشکلات کشور گام برداریم./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان