Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: مرمت بناهای تاریخی گیلان نیازمند مشارکت عمومی است.

رضا علیزاده امروز با تأکید بر ضرورت اهمیت حفظ، مرمت و احیای بناهای تاریخی، اظهار داشت: ایران سرزمینی است که در طول تاریخ حوادث و رویدادهای زیادی را پشت سر گذاشت.

وی با بیان اینکه آثار تاریخی نیز گاهی از وقایع روزگار در امان نمانده است اما هنوز می توان در تمام نقاط کشورمان بناهای متعددی را شاهد بود که پایداری و بقای خود را حفظ کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه تاریخ گیلان بلندمدت و پرآوازه است، ادامه داد: گذشته از حوادث تاریخی شرایط اقلیمی و جغرافیایی گیلان بناهای تاریخی را تحت تاثیر خود قرار داده و نزولات جوی مستمر و درجه رطوبت هوا نیز بر شدت آسیب دیدگی بناهای تاریخی افزوده است.

مرمت آثار تاریخی اولویت میراث فرهنگی است

علیزاده مرمت آثار و بناهای تاریخی را جزو اولویت های میراث فرهنگی دانست و تصریح کرد: تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این است که با تمام محدودیت های اعتباری بناهای تاریخی شاخص را مرمت و احیا کند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر کمبود منابع اعتباری فعالیت های اجرایی و عملیاتی پرونده های مرمتی را محدود کرده است، افزود: تلاش بر این است امسال با برنامه ریزی دقیق و تامین اعتبار مناسب شرایط تغییر کند و حفظ و مرمت بناهای تاریخی با وضعیت بهتری دنبال شود.

ضرورت مشارکت عمومی در مرمت بناهای تاریخی گیلان

این مسئول بر ضرورت مشارکت عمومی در مرمت بناهای تاریخی گیلان تاکید کرد و یادآور شد: تعلق خاطر به تاریخ پرافتخار ایران موجب هویت بخشی و اعتبار فرهنگی همگان می شود.

وی اضافه کرد: باید درباره حفظ مرمت و صیانت از بناهای تاریخی یک مسئولیت اجتماعی شکل بگیرد و اینکه القا شود بناهای تاریخی مانند خانه های تاریخی، بقاع متبرکه، پل ها و... در حال تخریب است و هیچ عکس العملی از طرف گروه های مردمی صورت نگیرد نوعی بی توجهی به پیشینه و تاریخ است و همه باید در صیانت، حفظ و مرمت آثار تاریخی مشارکت جدی داشته باشیم.

ثبت 1030 آثار تاریخی گیلان در فهرست ملی

علیزاده اقدام های برخی گروه های فعال از جمله هیئت های امنای مساجد و بقاع متبرکه، شهرداران، شوراها، دهیاران در مرمت آثار تاریخی و بهره برداری آنها در هفته میراث فرهنگی را بسیار ارزنده خواند.

وی خاطرنشان کرد: اقدام های صورت گرفته از طرف گروه های عمومی، دولتی و مردمی در مشارکت با میراث فرهنگی در مرمت در مرمت آثار و ابنیه تاریخی در ماه های اخیر ستودنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: باید دست در دست یکدیگر دهیم تا کمترین آسیب دیدگی را در حفظ میراث فرهنگی گیلان شاهد باشیم.

به گفته وی، در گیلان یک هزار و 30 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان