Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2
اختصاصی گیلانیان : پیشرفت و تکنولوژی سبب ساز ورود دستگاه های کنترل نا محسوس در جوامع بشری شد و این موضوع دست مجریان قانون را برای گرفتن مچ قانون شکنان باز گذاشت. در قدیم برای کنترل سرعت غیر مجاز رانندگان متخلف در جاده ها و بزرگراه ها باید به حدس و گمان بسنده می کردیم، اما امروزه با ورود دوربین های پیشرفته و افزایش کنترل های نامحسوس با سند و مدرک افراد متخلف را پای میز محاکمه می آورند و جریمه می کنند.
حتم آدم متخلف اگر بداند که به دام می افتد سرعتش را کنترل کرده و به حیطه خطر ورود نمی کند. اما اشکال اینجاست که  بعضی از متخلفان با این ذهنیت که هرگز به دام نمی افتند قانون شکنی می کنند و چون اسیر قانون می شوند برای رهایی خود به زمین و زمان متوسل می شوند تا از بند قانون آزاد شوند.
مثال کنترل نامحسوس فقط در حیطه راهنمایی و رانندگی کاربرد ندارد بلکه برای تمام تخلفات جامعه می توان آن را بسط و تعمیم داد. در حال حاضر کار فوتبال ما به لطف دلالهای نان به نرخ روز خور به جایی رسیده که ما محتاج کنترل نامحسوس در پشت صحنه فوتبال برای افشای زد و بندهای کثیف پشت پرده این افراد هستیم.
همانگونه که اتومبیل های گشت نا محسوس پلیس در جاده ها ناگهان جلوی رانندگان متخلف می پیچند و به آنها ایست می دهند فوتبال ما هم محتاج راه اندازی کنترل و گشت نامحسوس است تا پرده از جنایات پشت پرده دلال ها بردارد و به آنها ایست دهد.
متاسفانه در کشور ما ضابطه ایی برای انتقال بازیکنان فوتبال و قانون مشخصی برای فعالیت افراد مرتبط با فوتبال وجود ندارد و هیچ کنترلی بر کار افرادی که جابجایی بازیکنان را به شکلی کاملا بی ضابطه بر عهده می گیرند وجود ندارد و آنها با استفاده از مشاغل خود به هر کار خلافی در پشت صحنه ورزش دست می زنند.
شک نداشته باشید که اگر مبادلات مالی افرادی که تا دیروز آه نداشتند با ناله سودا کنند و امروز بدون هیچ تخصص از بغل فوتبال و ورزش به نان و نوا رسیدند کنترل شود و فرمول از کجا آورده اید؟  در مورد این افراد اجرا شود دستبند بر دست این افراد برق می زند و راهی بازداشتگاه خواهند شد.
در سال 1386 گروهی از خبرنگاران که فضای فوتبال ایران را با رفتار منفی خود آلوده کرده بودند دستگیر و بازجویی شدند و عده ایی از آنان عملا از کار رسانه ایی و مطبوعاتی منع شدند .
در پی آن ماجرا اگرچه دلالی به عنوان یک شغل نا نوشته منفی در تیررس مجریان قانون قرار گرفت اما ریشه های آن بطور کامل خشک نشد امروز ما به کنترل نامحسوس از سوی مجریان فانون نیاز داریم تا متوجه شدیم که چگونه آدمهایی که تخصص آنچنانی و سواد قابل ذکری ندارند و ارثی هم از خانواده  خودشان و یا خانواده همسرشان به آنها نرسید و حقوق ماهیانه آن ها از پانصد ششصد هزار تومان تجاوز نمی کند صاحب منازل مجلل در بهترین نقطه شهر شده اند شک نداشته باشید که رنگ رخساره گواهی دهد از سر درون و فرمول از کجا آورده ای در مورد دلال ها به پاکسازی فضای فوتبال منجر خواهد شد.
 دو سال قبل محمد مایلی کهن مربی اصول گرا و اخلاق مدار فوتبال ایران در یکی از مصاحبه های خودش هشدار داد که به دلیل بریز و و بپاش های کلان در فوتبال ایران بعضی از آدم ها و میکروفون ها در ورزش ایران خریداری می شوند از آن روز تا کنون هیچکس به طور جدی در مورد حرف های این مربی فکر نکرده است و کسی در مورد خرید و فروش میکروفن ها و قلم ها به طور جدی افدام نکرده است.
 حالا این سوال را مطرح می کنیم که آیا به نظر شما میکروفن به دست یا قلم بدست متخلف در مملکت ما وجود دارد یا نه ؟ احیانا اگر جوابتان مثبت است و احیانا اگر  ما بخواهیم این افراد را به تصویر بکشیم و در باب پشت صحنه کار های آنان و پول های بادآورده ای که به جیب می زنند بنویسیم چه کسی را باید ببینیم.
  
به قلم : سردبیر سرویس ورزشی گیلانیان ، ضربه آزاد
 
 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان