Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : در ماه های اخیر میان داعش به عنوان یکی از گروه های اصلی مخالف اسد با دولت ترکیه اختلافاتی ایجاد ایجاده است، این اختلافات به قدری عمیق بوده که چندی قبل داعش به صورت رسمی ترکیه را تهدید به اقدام علیه این کشور کرد.

ترکیه از جمله کشورهایی بود که با دفاع شتابزده خود از تروریست های مخالف بشار اسد زمینه را برای گسترش و رشد جریان های تکفیری و القاعده و به خصوص گروه هایی مانند داعش فراهم کرد. دولت ترکیه که در سالهای اخیر مدعی سیاست به صفر رساندن تنش با همسایگان بود، در پرونده سوریه به عقبه لجستیکی و اطلاعاتی این گروه ها تبدیل شد.

با این وجود در ماه های اخیر میان داعش به عنوان یکی از گروه های اصلی مخالف اسد با دولت ترکیه اختلافاتی ایجاد ایجاده است، این اختلافات به قدری عمیق بوده که چندی قبل داعش به صورت رسمی ترکیه را تهدید به اقدام علیه این کشور کرد.

پس از این تهدید برخی مخالفان دولت نسبت به عواقب ادامه تحرکات ترکیه در سوریه و بازخورد ضدامنیت ملی آن برای این کشور هشدار دادند. در آن زمان رهبر بزرگترین حزب مخالف ترکیه در مجلس این کشور در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ˈسامان یولو به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هشدار داد، از ماجراجویی در سوریه خودداری کند. قلیچدار اوغلو همچنین از رئیس ستاد ارتش ترکیه خواست از ماجراجویی احتمالی در سوریه جلوگیری کند.

رهبر حزب جمهوریخواه خلق اضافه کرد: ممکن است اقدامات تحریک آمیزی در این باره صورت بگیرد و اردوغان خواستار ورود ارتش ترکیه به سوریه شود، ترکیه نیاز به ماجراجویی ندارد. ترکیه حق ورود به باتلاق خاورمیانه را ندارد.

با این وجود اینک داعش تهدید خود را عملی کرده است، این گروه ترویستی در جریان تصرف برخی شهرهای سنی نشین عراق با حمله به کنسولگری ترکیه در موصل چندین دیپلمات ترکیه را به گروگان گرفته است.

در حمله به کنسولگری ترکیه در موصل، داعش موفق شده سرکنسول ترکیه و ۴۸ نفر از کارمندان این دفتر دیپلماتیک را برباید.

ترک ها که علاوه بر اتخاذ مواضع خصمانه بر علیه سوریه، طی دو سال اخیر با دولت عراق نیز بد رفتاری هایی داشته اند، برای آزادی دیپلمات های خود ناچارا دست به دامان آمریکایی ها شده اند.

در همین راستا نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه با هدف رایزنی در مورد مسئله ربایش دیپلمات های این کشور در عراق، تلفنی با «جو بایدن» معاون وزیر خارجه آمریکا گفت وگو کرد.

محور اصلی این گفت وگو، حمله امروز گروه تروریستی داعش به کنسول گری ترکیه در شهر موصل و ربوده شدن سرکنسول ترکیه و ۴۸ نفر از کارمندان این دفتر دیپلماتیک بوده است.

رسانه ها همچنین از تماس تلفنی «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و «احمد داوود اوغلو» همتای ترکیه ای وی برای بررسی حمله تروریست ها به کنسول گری ترکیه در موصل خبر دادند.

ترکیه در اقدامی دیگر نشست اضطراری پیمان ناتو به منظور بررسی موضوع ربوده شدن ۸۰ تن از کارکنانش در سرکنسولگری خود در عراق را خواستار شد.

علاوه بر این وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد اگر به اتباع ربوده شده این کشور از سوی شبه نظامیان تکفیری در عراق صدمه ای برسد، آنکارا به اقدامات تلافی جویانه دست خواهد زد.

نکته جالب آنکه سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اعتراف کرده است که داعش برای حذف اسد از عرصه سیاست ساخته شد و هم اکنون به تهدیدی برای کشورهای منطقه مخصوصا ترکیه تبدیل شده است.

در هر صورت ترکیه با سیاست اشتباه خود در قبال سوریه در حال تجربه کردن اولین ضررهای سیاسی و امنیتی است و می توان گفت این اولین تقاصی است که ترکیه به خاطر اقداماتش در سوریه در حال پس دادن است./منبع : جهان نیوز

دو نماینده منتقد دولت اردوغان، دولت این کشور را به حمایت و درمان رایگان رهبران گروه تروریستی داعش متهم کرده اند.

به گزارش "الف" از حریت، این دو نماینده از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از دولت این کشور خواسته اند که درباره انتشار تصاویری از رهبران داعش که در بیمارستان های ترکیه در حال مداوای رایگان هستند توضیح دهند.

ابومحمد

ابومحمد، از فرماندهان داعش در حال دریافت خدمات درمانی در ترکیه

بنابراین گزارش، تصاویری در ترکیه منتشر شده است که براساس آنها، ابومحمد، از فرماندهان داعش در حال درمان در بیمارستان دولتی استان هاتای ترکیه است. این تروریست پس از زخمی شدن در شهر ادلیب سوریه برای درمان به ترکیه منتقل شده است.

نمایندگان منتقد دولت ترکیه خواستار پاسخگویی احمد داود اغلو وزیر خارجه این کشور در باره حمایت این کشور از تروریست ها شده اند.

در همین حال، قائم مقام حزب جمهوری خواه خلق در استانبول افشا کرد که جنگجویانی از داعش و النصره تحت حمایت سازمان جاسوسی ترکیه - میت - مهمان اداره امور مذهبی ترکیه موسوم به دیانت بوده اند. بنابراین افشاگری، دستور این میزبانی از سوی وزیر کشور ترکیه صادر شده است.

وی همچنین با انتشار اسنادی، دولت ترکیه را به صرف پول های خیریه های سازمان دیانت برای کمک به تروریست ها متهم کرده است . دولت ترکیه تاکنون نسبت به این اتهامات واکنشی نشان نداده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان