Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر لزوم شناسایی هنرمندان صنایع دستی، گفت: تلفیق صنایع دستی و گردشگری موجی هم افزایی در حفظ فرهنگ غنی گیلان و گیلانی می شود.

مهندس رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان روز گذشته، 24 خرداد در بازدید از بازارچه صنایع دستی چابکسر، ضمن تبریک هفته صنایع دستی به فعالان این عرصه، اظهار کرد: تلاش هنرمندان صنایع دستی باعث به جریان درآمدن فعالیت های اقتصادی استان گیلان شده است.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی هنرمندان صنایع دستی، تصریح کرد: تنوع شاخه های هنری در گیلان زیاد است و بیش از 90 رشته صنایع دستی وجود دارد؛ متاسفانه برخی رشته ها در شرف فراموشی و نابودی است؛ لذا شناسایی هنرمندان این عرصه به احیای صنایع دستی فراموش شده کمک می کند؛ هم اکنون بسیاری از هنرمندان صنایع دستی شناسایی نشده اند و یا در گمنامی به سر می برند.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تربیت نیروی انسانی کارآزموده، ورزیده و توانمند را اولین گام در مسیر انتقال یادگار گذشتگان به نسل های آینده دانست و ادامه داد: بخاطر کمبود منابع اعتباری در سال های گذشته به بحث آموزش توجه چندانی نشده است؛ همچنین تقویت کارگاه های صنایع دستی و بسط و گسترش دادن آنها، ذائقه شناسی در انتخاب صنایع دستی و توجه به کاربری آنها از جمله برنامه های اداره کل میراث فرهنگی است.

علیزاده ایجاد فرصت های شغلی در حوزه صنایع دستی را یکی از مزیت های آن دانست و متذکر شد: هنرمندان و فعالان عرصه صنایع دستی برای رقابت با بازاهای جهانی خصوصا آسیای شرقی باید به کیفی سازی محصولات دقت کنند و با شناسایی و نفوذ به بازارهای هدف، درآمدهای ارزی که یکی از اقتضائات کشور است، به ارمغان بیاورند؛ صنایع دستی یکی از حوزه های ارزآور است.

وی غذاهای محلی گیلان را دارای تنوع و جذابیت خواند و خواستار احیای موسیقی سنتی و برنامه های آیینی گیلان شد و خاطرنشان کرد: تلفیق صنایع دستی و گردشگری موجی هم افزایی در حفظ فرهنگ غنی گیلان و گیلانی می شود.

همتی، مسئول بازارچه صنایع دستی چابکسر قدم برداشتن در مسیر حفظ فرهنگ نیاکان مان را انرژی بخش دانست و اظهار کرد: انرژی و آرامشی که از ماندگار شدن فرهنگ ایرانی و گیلانی می گیرم محرک و مشوق من در حوزه صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه بازارچه صنایع دستی چابکسر از اسفندماه سال 91 افتتاح شده، افزود: هدف ما از بازگشایی این بازارچه نمایش فرهنگ اصیل و غنی گیل مردان و گیل زنان در قالب صنایع دستی است؛ لذا برای تداوم حرکت در این مسیر نیازمند حمایت و پشتیبانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورای اسلامی شهر و شهرداری چابکسر هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان