Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل امور کنسولی وزارت خارجه گفت: آماده فراهم کردن زمینه و امکان ورود بدون روادید گردشگران خارجی به منطقه آزاد انزلی هستیم.

ˈحسین میرفخارˈ روز دوشنبه در دیدار با استاندار گیلان با بیان این مطلب افزود: گیلان به لحاظ ارتباطات خارجی، دارای جایگاه بالا در وزارت امور خارجه است.

وی موقعیت جغرافیایی گیلان ، راه اندازی خط ریلی و وجود منطقه آزاد انزلی را از جمله توانمندی های گیلان برای گسترش روابط خارجی عنوان کرد.

رییس نمایندگی های داخل کشور وزارت امور خارجه وجود زیرساخت های زمینی و هوایی، داشتن بنادر فعال و فرهنگ بالای مردم گیلان را از دیگر ظرفیت های استان برای گسترش روابط خارجی ذکر کرد.

میرفخار همچنین از استاندار گیلان برای همکاری مثبت و سازنده با وزارت خارجه و حمایت از نمایندگی این وزارتخانه در گیلان قدردانی کرد.

ˈمحمدعلی نجفیˈ استاندار گیلان نیز در این نشست؛ با اشاره به توانمندی های زیربنایی ، اقتصادی ، فرهنگی ، علمی و آموزشی گیلان برای گسترش روابط خارجی با کشورهای مختلف بویژه استان های جنوبی روسیه و کشورهای آسیای میانه و قفقاز گفت: در گسترش این روابط ، بیشتر بر افزایش تبادلات اقتصادی و گردشگری تمرکز داریم.

وی افزود: برهمین اساس یکی از راهبردهایی که در استان پیگیری می شود؛ بحث فعال کردن بخش خصوصی برای عهده داری این مسوولیت است.

وی ادامه داد: همچنین برای جذب گردشگر علاوه بر فرهنگ سازی به دنبال تقویت زیرساخت های زیربنایی و ارتباطی هستیم.

نجفی با اشاره به اینکه روابط گیلان با کشورهای حاشیه دریای خزر پس از فروپاشی شوروی سابق قوت گرفت، اضافه کرد: متأسفانه پس از مدتی ارتباطات گیلان با استان های جنوبی روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر، آسیای میانه و قفقاز کمرنگ شد که با اهداف ذکرشده به دنبال تقویت این روابط هستیم.

وی از وزارت خارجه خواست در این مسیر، مساعدت و همکاری لازم را انجام دهد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش؛ با بیان اینکه یکی از مزایای مناطق آزاد امکان ورود اتباع خارجی بدون اخذ روادید است، اظهار داشت: از وزارت خارجه درخواست داریم تا مقدمات ورود بدون روادید گردشگران و سرمایه گذاران خارجی را به منطقه آزاد انزلی پس از سال ها از استقرار این منطقه فراهم کند.

وی یکی از مزیت های گیلان در راستای توسعه گردشگری و صادرات را وجود منطقه آزاد انزلی دانست و گفت: با توجه به راهبردهای توسعه روابط خارجی گیلان، فراهم کردن امکان ورود سرمایه گذاران خارجی بدون اخذ روادید به منطقه آزاد انزلی بیشتر نیاز می شود.

نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گیلان و در شهرستان ساحلی انزلی بهمن ماه سال 1389 افتتاح شد.

منطقه آزاد انزلی از مناطق آزاد هفت گانه ایران و تنها منطقه آزاد حاشیه دریای خزر است.

با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزادانزلی و بر اساس تصویب نامه هیأت وزیران ابلاغی از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، محدوده منطقه آزاد انزلی از سه هزار و 200 هکتار به 9 هزار و 600 هکتار افزایش یافت./منبع : استانداری

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان