Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : فرماندار شهرستان رشت گفت: شهر باران به عنوان دومین شهر متراکم کشور با مشکلات فراوانی مانند حمل ونقل عمومی نامناسب و حاشیه نشینی دست و پنجه نرم می کند.

سید عیسی مهدوی ظهر چهارشنبه در نشست مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور که در ساختمان شهرداری واقع در میدان شهدای سر پل ذهاب رشت برگزار شد، با بیان اینکه این شهر بعد از تهران از نظر فشردگی جمعیت در جایگاه دوم کشوری قرار دارد، افزود: تمرکز خدمات به ویژه در بخش درمانی و پزشکی، کمبود سطوح اراضی، حمل و نقل درون شهری، فشردگی جمعیت شهری و گسترش حاشیه نشینی از مسائل مهمی بوده که گریبانگیر شهر باران شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون 900 هزار نفر در شهر رشت زندگی می کنند که 74 درصد جمعیت گیلان را در بر می گیرد که با وجود این فشردگی جمعیت این شهر به 600 نفر در هر کیلومتر مربع می رسد.

فرماندار رشت با بیان اینکه کارکرد شهرهای گیلان روستایی - شهری است، ادامه داد:در حال حاضر تنها 10 شهر استان جمعیتی بیش از 50 هزار نفر دارند و در سایر شهرها نیز زیر 20 هزار نفر جمعیت ساکن است.

وی به تمرکزگرایی رشت به عنوان مرکز خرید سایر مناطق استان اشاره کرد و گفت: مرکز خرید محصولات کشاورزی و نیمه کشاورزی گیلان در رشت قرار دارد و این در حالیست که 40 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند و تنها 30 درصد جعیت روستاها در سایر مناطق کشور در روستاها متمرکز است.

مهدوی با بیان اینکه 40 درصد مساحت گیلان از مناطق جلگه ای تشکیل شده که 80 درصد جمعیت استان را در خود جای داده است، افزود: استفاده از وسایل نقلیه شخصی در رشت به دلیل ساختار بخصوص شهر نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر است که حاشیه نشینی نیز بر این مسئله دامن زده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان