Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : سیف الله مسرور بازرس کل استان گیلان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه یاد شهدای حادثه هفتم تیر را به ویژه دکتر شهید بهشتی ، بنیانگذار قوه قضائی جمهوری اسلامی را گرامی داشت.

وی با اشاره به جایگاه موثر رسانه گفت: طبع کار ما به جهت قضائی بودن با رسانه ای کردن امور چندان مناسبتی ندارد و حق نداریم تا موضوع قطعیت پیدا نکرده آن را رسانه ای نماییم .

مدیر کل بازرسی و نظارت گیلان تصریح کرد: در اصل 24 قانون اساسی آزادی بیان در آیینه مطبوعات تفسیر شده و این رسالت بزرگ بر دوش رسانه ها است که بعنوان نماینده افکار عمومی باید اطلاعات مفید به اجتماع را گردآوری و منتشر نماید .

وی با تاکید بر استمرار آزادی بیان رسانه ها خاطرنشان کرد: در این راستا نکاتی باید در عملکرد رسانه ها و پای بندی به آن باشد و آن جلب اعتماد عمومی است.

مسرور جلب اعتماد عمومی را در سایه صداقت در گفتار و حفظ امانت و آبروی مردم امکانپذیر دانست و افزود: اعتماد عمومی پشتوانه رسانه هاست و به عنوان سرمایه مطرح است.

وی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های دولتی را از وظایف مهم بازرسی عنوان کرد و گفت: بازرسی به عنوان تنها دستگاه مستقل و تخصصی بر حسن اجرای عمومی نظارت دارد.

مسرور پیشگیری از وقوع تخلف را از وظایف بازرسی برشمرد و اظهار کرد: در این راستا اقدام های مغایر با قوانین و سوءجریان و انحراف را متوقف می کنیم.

وی با اشاره به اینکه رویکرد قوانین ما پیشگیرانه است، خاطرنشان کرد: خوشحال نمی شویم از اینکه در دستگاه حاکمیتی سوءجریان اتفاق افتد که این امر برای نظام هزینه دارد.

وی در خصوص رسیدگی به تخلف و جرم مدیران و کارمندان گفت : سال گذشته در راستای رسیدگی به تخلفات دستگاه های دولتی گیلان برای تعداد 108 کارمند، 4 مدیر، 19 شهردار و 30 عضو شورا تضاضای تعقیب اداری کردیم و برای 17 کارمند، 5 مدیر، 6 شهردار و 8 عضو شورا تضای تعقیب کیفری صادر شد که برخی از پرونده ها منجر به صدور رای نهایی و برخی نیز در مرحله اجرای رسیدگی قرار دارد .

مسرور همچنین اقدام اصلاح ساختاری را از دیگر اقدام های بازرسی ذکر کرد و یادآور شد: سال گذشته 821 مورد پیشنهاد اصلاحی به دستگاه های اجرایی دادیم و سازمان های تحت نظارت و واحد پیگیری حقوقی به صورت مستمر پیشنهادها را رصد می کنند.

وی تاکید کرد: اگر مدیری قصد مقابله یا عدم اجرای پیشنهادها را داشته باشد تقاضای کیفری انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسی های مستمر و برنامه ای از 25 فروردین امسال آغاز شده است، گفت : تاکنون هشت مورد بازرسی مستمر دستگاه ها انجام شده است.

بازرس کل گیلان حضور بازرسان در انجام معاملات دستگاه های دولتی را از دیگر وظایف بازرسی برشمرد و یادآور شد : در سه ماه نخست امسال 428 مورد معامله در گیلان انجام شد که حدود 75 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه از مجموع معاملات صورت گرفته در 422 مورد حضور داشتیم، تصریح کرد: ارزش معامله های مذکور 444 میلیارد تومان بود که در 443 میلیارد تومان حضور داشتیم.

مسرور انجام 88 مورد تذکر کتبی و شفاهی در معاملات و لغو 6 مورد از معاملات دولتی را از جمله اقدام های بازرسان کل گیلان ذکر کرد.

وی برداشت بی رویه از بستر رودخانه های استان را یکی از معضلات زیست محیطی گیلان شمرد و افزود : یکی از بزرگترین مشکل گیلان معوقات بانکی است که تنها بالای یک میلیارد تومان آن بالغ بر 1650 میلیارد تومان است و با هماهنگی مقامات ذیصلاح این بسته در دست رسیدگی است .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان