Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : توی هواپیما کنار هم نشسته بودیم و خاطرات دوران تحصیل در آموزشگاه شاهد رشت را مرور می کردیم. یاد آوری خاطرات دوران نوجوانی حلاوت سفر را در کاممان شیرین تر و فاصله سفر را کوتاه تر و لحظات عمر را بیاد ماندنی تر می کرد که طیاره در فرودگاه صعودی بر زمین نشست و در میان مسافران مشتاق ، من و جواد هم ، به شوق زیارت مرکز ثقل عالم ، کعبه ، از هواپیما پیاده شدیم ...

آن روزهای خوش و سفر خوش تر هنوز از یاد نرفته است و خبر انتصاب جواد شفیعی ثابت ، یار دبستانی ( به تعبیری ) و همسفر کعبه ام به عنوان فرماندار شفت علیرغم بازتاب های مثبت و منفی ای که در میان برخی جراید و پایگاههای خبری تحلیلی داشت  موجب مسرت شد و اندکی جای گله گذاری !

بازتاب انتصاب جوانترین فرماندار استان در سایت های خبری و تحلیلی جای تأمل دارد . زیراکه عده ای او را جوان و بی تجربه می خوانند ؛ برخی به دلیل کثرت علاقه به ایشان گوش را بر شنیدن هر نظر مخالفی می بندند ! دسته ای علل صعود شغلی یکباره او را می جویند ؛ عده ای نیز وی را نیازموده رای بر بی کفایتی او می دهند و با کمال تأسف هر از گاهی هم برخی ها این نویسنده را نشانه می روند ؟!

با توجه به همه نظرات ضد و نقیض در باب انتصاب این فرماندار جوان نکاتی وجود دارد که خودم ، جواد و خوانندگان محترم را به آنها توجه می دهم :

1 . برای اولین بار در استان سد عدم واگذاری مسئولیت های کلیدی به جوانان شکسته شد و با این عمل جوانان جویای خدمت و خوش نامی را به آینده روشن امیدوار نموده اند که جای تقدیر و تشکر دارد. زیرا جمعیت استان و کشور جوان است و مدیران کهنه کار در آستانه بازنشستگی هستند و تحول مدیریتی نیاز به نیرو و فکر جوان دارد و جوانگرائی می تواند روح تازه ای به کلبد سیستم مدیریتی ایران بدمد.   

2 . فرماندار جوان ، باید بداند که خواسته یا ناخواسته در شرایطی حساس قرار دارد و اگر نگوییم نماینده خیل جوانان کشور ، بلکه استان است و مسئولیت تعرفه قدرت مدیریتی جوانان را بر دوش دارد، بنابراین لازم است با سعه صدر و تحمل سخنان شیرین و تلخ و گزنده دوستان و کوته نظران ، استعداد خود و در حقیقت همگنان خود را شکوفا نماید و توان مدیریتی جوانان استان را به منصه ظهور برساند و موجبات عزت همگان را فراهم نماید.

3 – این سخن به خاطر نا متعارف بودن اینگونه انتصاب ها ، با توجه به ریسک بالای آن نیست بلکه نیاز به دقت ، همکاری و مساعدت هوشمندانه همه آحاد از صدر تا ذیل ، بویژه مدیران کهنه کار است تا خلف صالحی برای خود و مهره ای کارآمد برای این مرز و بوم پرورش دهند.

انتخاب محل مأموریت دومین فرماندار جوان کشور بین فرصت و تهدید مورد تردید است. زیرا فرصت سازی برای جوانان آداب و ملاحظاتی دارد که در این مورد رعایت نشده است. شهرستان نوپای شفت که در قیاس با شهرستان ها دیگر از محرومیت ها و مشکلات بیشتری رنج می برد می تواند عامل بازدارنده برای تازه کاران باشد و حق این بود که جایگاه آماده تر و کم مسئله تری برای وی منظور می شد و موجبات موفقیت این جوان را فراهم می کرد.

حال چه ادعای عامل یا عاملان انتصاب این فرماندار جوان بعنوان عملکرد مثبت و ثبت شده در کارنامه آنان برای تبلیغ در زمان مناسب که دور هم نیست صحیح باشد یا خیر نفس عمل کار پسندیده ای است که پسندیده تر می شد که آداب آن رعایت می شد.

البته باید مراقب آن دسته از ابن الوقت ها نیز بود که خیلی مشتاق موفقیت این فرماندار جوان نیستند در انتظار نتیجه کار نشسته اند تا ببینند فرصت سازی حاصله به فرصت سوزی تبدیل می شود یا خیر ، تا در صورت تحقق شق دوم همچنان یکه تاز بلامنازع عرصه مدیریت استان باشند.

4 . از آن جائی که موفقیت فرماندار جدید مساوی با تقویت رویه سپردن کارهای کلیدی به جوانان است و عدم موفقیت او غیر قابل جبران ، با همه این اوصاف و احتمالات ذکر شده و نشده و در نظر نگرفتن نقش لابی های پشت پرده در انتصاب این فرماندار جوان

بالشخصه برای دوست قدیمی ام آرزوی توفیق می کنم و می دانم موفقیت او مایه سربلندی جوانان گیلان خواهد بود و شاید این بیت خواجه داننده غیب در آغاز مسئولیت جدیدش به عنوان هدیه ، نوری فراروی راهش باشد که فرمود :

ز مشکلات طریقت عنان متاب ای دل                 که مرد راه نیندیشد از نشیب و فراز

 

برگرفته از وبسایت رسمی مهدی لطفی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان