Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : تخم مرغ شانه ای ۹۰۰۰ تومان شده است و هر روز گران تر می شود. قیمت تخم مرغ از چهل و پنج روز پیش به اوج رسید. زمستان سال گذشته بیماری، مرغداری ها را فراگرفت. تلفات زمستان سخت مرغداری ها اما، امسال تخم مرغ را طلائی کرد. قیمت سرسام آور تخم مرغ چه علتی دارد؟

وقتی تولید یک کالا در کشور پایین بیاید عرضه محدود می شود در حالیکه تقاضا همان است و در نتیجه قیمت آن کالا بالا می رود. در اینجا یکی از راه های کنترل قیمت واردات خواهد بود. واردات اما در کشور ما باید با مجود دولت صورت گیرد، هرچند که تولید کننده داخلی نیز استقبالی از آن نخواهند کرد. حالا گویا دستان تولید کننده داخلی و دولت در یک کاسه است تا واردات صورت نگیرد و نتیجه را می توان در تخم مرغ هایی دید که قیمتشان به اندازه مرغ در می آید.

در مقایسه با دیگر نقاط جهان تخم مرغ ایرانی بدون لیبل تاریخ تولید و انقضاء به فروش می رود. شانه ها و جعبه های حمل و نقل تخم مرغ هم فرسوده است. این در حالی است که در ترکیه که واردات تخم مرغ از آن ممکن و مقرون به صرفه است، جعبه های تخم مرغ هم محکم است و هم تخم مرغ ها نام و نشان دارند و استاندارد «ایزو» آن ها را تایید می کند.

هزینه های تولید در ترکیه بسیار گران تر از ایران است اما، بسیار گران تر از همسایه غربی تخم مرغ در کشورمان به دست مشتری می رسد. تخم مرغ از ترکیه به ایران به قیمت ۱۹۹۰ تومان در دست مشتری است، در حالیکه همین قیمت در کشور بالای ۳۰۰۰ تومان است. قیمت بالایی تخم مرغ هم همین امروز حاصل کنترل تعزیرات حکومتی است. تا وقتی تخم مرغ از ترکیه وارد می شد تخم مرغ هنوز قیمتی شتابان به خود نگرفته بود، اما حالا ۴۵ روز است که قیمت تخم مرغ همچنان بالا می رود. این در حالی است که رییس اتحادیه مرغداران میهن که تولیدکنندگان را نمایندگی می کند هنوز گرانی تخم مرغ را تکذیب می کند.

یک واردکننده تخم مرغ در گفتگو با فرارو؛ در خصوص علت افزایش قیمت این محصول، گفت: «علت اصلی گرانی قیمت تخم مرغ بیماری پارسال است که گریبان مرغداری ها را گرفت. تولید پایین آمد و تقریبا هفتاد درصد این مرغداری ها بیمه نبودند و نتوانستند خسارت بگیرند و متضرر شدند. امروز هم توان این را که مرغ و پولت بریزند را ندارند. چون پولت امروز ۸۵۰۰ تومان قیمت دارد. پولت یک جوجه یک روزه است که می گیرند و سه ماه پرورش می دهند.»

این وارد کننده تخم مرغ در پاسخ به این پرسش که آیا واردات نمی تواند مشکل قیمت تخم مرغ را حل کند، گفت: «مجوز واردات حدودا شش ماه قبل صادر شده است که و تنها منحصرا از کشور ترکیه واردات تخم مرغ صورت می گرفت. زمانی هم که مجوز صادر شد، تخم مرغ در ترکیه به صورت کارتن ۲۴ شانه ای و دوازده شانه ای ۲۲ دلار قیمتش بود، ولی حالا تدریجا همین قیمت بالا رفته است و امروز به ۴۵ دلار رسیده است که با هزینه حمل آن تا ارومیه تقریبا کیلویی حدود ۲۷۰۰ الی ۲۷۵۰ تومان در می آید. اما مثلا در کشورهای بلغارستان و اوکراین قیمت تخم مرغ هنوز پایین و مثل شش ماه پیش ترکیه است و می شود از طریق این کشور ها وارد کرد، اما مشکلی که واردات دارد این است که الان فیلتری به نام اتحادیه مرغداران میهن در بحث واردات گذاشته اند. که شدیدا مخالف واردات تخم مرغ است و به هر عنوانی می خواهد جلوی واردات تخم مرغ را بگیرد. الان اداره پشتیبانی امور دامی کشور مجوز ها را به اتحادیه مرغداران میهن ارجاع می دهد و مجوز ها آنجا خوابیده اند.»

وی ادامه داد: «هیچ کسی جوابگوی ما نیست و زمانی هم به اتحادیه مرغداران میهن می رویم، می گویند که شما باید با ۱۷۴۰ تومان تخم مرغ را به ما بدهید که البته این زیر قیمت جهانی است و این را هم کتبا به ما اعلام نمی کنند. اگر این قیمت را به ما ابلاغ کنند، ما به اداره پشتیبانی و دامی کشور رفته و می گوییم که این قیمت نمی صرفد. با برداشتن این مانع قیمت تخم مرغ پایین خواهد آمد زیرا قیمت جهانی پایین تر از قیمت داخلی است. همین امروز که دولت بر روی قیمت تخم مرغ دست گذاشته است، قیمت تخم مرغ ۳۰۰۰ تومان است. معنی این کار این است که نمی گذاریم واردات بشود.»

وی در پاسخ به این پرسش که چرا این مشکل به وجود آمده است و آیا قبلا مجوز صادر نمی شده است، گفت: «قبلا مجوز ها در اداره پشتیبانی دامی کشور صادر شده و مشکلی وجود نداشت و قیمت تخم مرغ ثابت مانده بود. ۴۵ روز است که قیمت تخم مرغ بالا رفته است زیرا به خاطر فشارهایی که اتحادیه مرغداران میهن به جهاد کشاورزی آورده است، مجوز ها واردات از مجرای اتحادیه مرغداران می گذرد و تقریبا همه مرغداری های کشور عضو این اتحادیه هستند.»

این واردکننده تخم مرغ، ادامه داد: «اتحادیه مرغداران مجوز جدیدی که توسط وزارت جهاد مبنی بر واردات ۱۵۰۰۰ تن تخم مرغ صادر شده است را به واردات کنندگان نمی دهد و ادعا دارد که ۵۰۰۰ تن از این مقدار به شرکتی به نام تکلم و ۱۰۰۰۰ تن واردات به یک شرکت دولتی صادر شده است که از آرژانتین سویا و ذرت وارد می کند و دیگر مجوز واردات داده نمی شود.»

وی ادامه داد: «این اتحادیه می گوید این ۱۵۰۰۰ تن واردات با قیمت ۱۷۴۰ تومان وارد خواهد شد و اگر شما هم می خواهید، واردات داشته باشید باید زیر این قیمت وارد کنید و البته این را به صورت کتبی هم به ما ارائه نمی کنند. این در حالی است که اگر با این قیمت ۱۷۴۰ تومان تخم مرغ وارد ایران می شد، امروز شاهد این قمیت تخم مرغ نبودیم. ما معتقدیم که این ها یک شانه تخم مرغ هم با این قیمت وارد این کشور نکرده اند. اساس این ادعا غیر معقول است که وقتی قیمت هر بسته 24 شانه ای تخم مرغ در ترکیه ۴۵ دلار است این ها چگونه می توانند تخم مرغ را با قیمت ۱۷۴۰ تومان در ایران بفروشند.»

وی ادامه داد: «روز دوشنبه هفته قبل اتحادیه مرغداران یا وزارت جهاد کشاورزی جلسه داشته است تا اتحادیه تخم مرغ را با قیمت ۲۳۵۰ یا ۲۴۰۰ تومان به جهاد کشاورزی بدهد، و دولت نیز مبلغ مابقی چهار یا سه هزار تومان قیمت آن در بازار را به صورت یارانه به این ها پرداخت کند. حرف واردکنندگان این است که وقتی می شود تخم مرغ را با برداشتن انحصار واردات و بدون متضرر شدن دولت که یارانه پرداخت می کند به قیمت ارزان به دست مردم رساند، چرا باید این گونه رفتار شود. زمانی هم که مشکل تولید درست شد و تخم مرغ داخلی با قیمت ارزان تر تولید شد، دیگر ضرورتی ندارد و صرف هم نمی کند که تخم مرغ وارد شود.»

این واردکننده افزود: «رییس اتحادییه مرغداران میهن ادعا می کنند که دولت از تخم مرغ حمایت نمی کند تا صادر شود، بحث من این است که ایران توانایی صادرات تخم مرغ را ندارد. کیفیت تخم مرغ ایرانی قابل مقایسه با تخم مرغ خارجی نیست. تاریخ تولید و انقضا و ایزو ندارد. قبلا هم تخم مرغ ایرانی به باکو صادر می شد، اما تا به آنجا برسد نصف آن از بین می رفت. همچنین ما صنعت بسته بندی نداریم. شما می توانید بروید و بر روی بسته بندی تخم مرغ ترک بایستید، اما جعبه های ما عموما چندین بار مصرف بوده و یا از موارد درجه سوم ساخته می شوند.»

وی گفت: «سیستم حمل و نقل ما هم جواب نمی دهد. کامیون یخچالی در ایران دو برابر کامیون غیر یخچالی کرایه دارد. در حالیکه در ترکیه این طور نیست و کرایه کامیون یخچالی و غیر یخچالی یکی است. اگر شما از ترکیه بخواهید با کامیون یخچال دار تخم مرغ و یا تیر آهن به ارومیه بیاورید کرایه اش یکی خواهد بود.»

این واردکننده تخم مرغ با بیان اینکه به خاطر سنگ انداختن در جلوی پای صادرات است که تولید کنندگان و اتحادیه مرغداران میهن جلوی واردت ملت ایستاده اند، گفت: «اگر واردات صورت بگیرد، ملت مشکل نخواهند داشت و دولت نیز هزینه ای را صرف یارانه به این بخش نخواهد کرد. اتحادیه مرغداران ادعا می کنند که تا دو ماه مشکل تخم مرغ حل خواهد شد. تا دو ماه اجازه بدهند تا تخم مرغ وارد بکنند، تا ارزان تر به دست مردم برسد، تخم مرغ نمی تواند انبار شده و اگر به بازار وارد شود باید فروش رود وقتی تخم مرغ به وفور به ایران وارد می شد تقریبا در همان قیمت ترکیه فروش می رود.»

وی در پایان گفت: «تولیدکنندگان حرف اول و آخرشان این است که چون متضرر شده اند، الان حق دارند تخم مرغ را ۴۰۰۰ تومان فروخته و ضرر خود را جبران نمایند. اگر آنها مرغ خود را بیمه نکرده اند آیا حالا مردم باید تاوان عدم بیمه مرغداران را بدهند.»/فرارو

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان