Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : بهنگام وبگردی با مشاهده دو مطلب سوال برانگیز در یکی از سایت های محلی دانسته شد که روز 18 اسفند روز انتخابات اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی گیلان است .

علیرغم مدرنیزه شدن انتخابات و تغییر شیوه های انتخاباتی از آنجائی که این انتخابات همچنان از دیر باز به شیوه سنتی برگزار می شود در نوع خود بی نظیر بود و هست و انتظار می رود همچنان بتواند رکورد خود را در آینده نیز حفظ نماید .

بنابراین پرداختن به یک موضوع سنتی پایدار نه تنها خالی از لطف نخواهد بود بلکه موجب مباهات خواهد بود که در عصر پیشرفت و توسعه سنت می تواند بر مدرنیته تفوق پیدا کند .

ماجرا از این قرار است که در آستانه انتخابات اتاق یکی از سایت ها با استفاده از یک عبارت کلیشه ای متداول رسانه ای "انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست" مقاله جالبی را با نام : "رشت «لیانگشان پو» نیست" منتشر نمود تا بتواند مطلب دوم خود را منتشر نماید .

البته انتشار مطلب دوم بعنوان یک رپرتاژ مطلقا عاری از عیب و ایراد و منع قانونی است و اصولا یک بخشی از تلاش رسانه باید تولید درآمد باشد ولی باید به اما و اگر ان نیز توجه نمود .

نویسنده مقاله بدون روشن نمودن ارتباط خود با گروه حاکم بر اتاق گروه مقابل را به "جنگجویان کوهستان" تشبیه و ضمن تقبیح اعمال انتخاباتی آنان ابراز ناراحتی از انتخاب مشاور مطبوعاتی غیر حرفه ای گروه مقابل پس از قلم فرسائی تصنعی ناگزیر شد ادعا نماید : "لازم است چه خود دوستان ”لیانگشان پویی” چه خوانندگان عزیزدر جریان باشند که مثل همیشه، مطلب فوق به سفارش فرد یا گروه خاصی نوشته نشده است فقط و فقط هیجان حضور “جنگجویان کوهستان” در رشت ! مرا وادار به نوشتن این یاد داشت کرد" !؟.

صحت و سقم این عبارت ( ! ) را باید در مقاله بعدی تحت عنوان "18 اسفند انتخابات اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی گیلان" جستجو کرد که بطور همزمان در چند سایت دیگر منتشر شد .

"عدم تایید محتوی" در اینجا دانسته می شود که دیگر همکاران برسم حرفه ای قبول سفارش کردند و بدون مدح و ذم کسی نسبت به درج و نشر سفارش اقدام نمودند بدون اینکه در تعمیق موضوع سفارش افزایش پیاز داغ کرده باشند ؛ وقتی رسانه ای دست به چنین کاری می زند صداقت حرفه ای اش سوال برانگیز می شود! .

اگرچه برخی از کاندیداهای مذکور در مقاله دوم صرفنظر از دعوای حیدری و نعمتی بجهت تلاش های موفقی که در عرصه تولید در کارخانه خود داشته و دارند مورد احترام نویسنده هستند و شان آنان اجل از این قال و مقال است  با توجه به انتشار دو مطلب هدفدار بویژه اسامی و شرح حال کاندیداهای گروه حاکم بر اتاق ، باور این ادعا که مقاله اول "سفارشی نیست" !! مشکل می نماید از این رو واکنش به این اقدام سوال برانگیز همکارمان شاید دفاع از "هوش و استعداد خبرنگاری"  باشد و لاغیر !!؟

بنظر می رسد به دلیل قلت سابقه خبری برخی از همکاران ندانند انتخابات اتاق بازرگانی از گذشته دارای حساسیت هائی بوده که گاهی این حساسیت ها باعث حرف و حدیث ها و محرومیت ها و در نهایت اعتراضات بی حاصل می شده است و برخی از آقایان که امروز به تعبیر نویسنده محترمه به عضویت گروه لیانگشانپو درآمده اند این مهم را تذکر داده شد .

البته یکی دو نفر از اعضای گروه رقیب که نویسنده محترمه آنان را مفتخر به عضویت در گروه فلان کرده روزگاری در این استان مسئولیت داشتند و در زمان مسئولیت خود نیز انتخابات اتاق بازرگانی را برگزار نمودند .

شاید جالب باشد گفته شود ایرادهایی در آن زمان نیز رخ داده بود و بعبارت بهتر همین مشکلاتی که امروز برخی از کاندیداها با آن مواجه هستند در آن ایام نیز وجود داشت ولی اآقایان مسئول وقت وقعی به اعتراض ها نگذاشتند ، شاید تصور می کردند "همیشه در بر روی یک پاشنه می چرخد" و باور نداشتند ممکن است روزی مثل این زمان خود با آن مواجه شوند تا اینکه امروز بقول معروف : "خیاط در کوزه افتاد" پس "بگذار تا بفتد بیند سزای خویس"!

از این گذشته در یکی از انتخابات اتاق به یکی از کاندیدا ها که جفائی بر او رفته بود و دنبال شکایت و حکایت ها علیه رئیس مادام العمری بود گفته بودم در پی حق طلبی نباش که موفق نخواهی شد او نپذیرفت و شد آنچه پیش بینی شده بود و این قصه هنوز ادامه دارد .

جهت اطمینان نویسنده محترمه که مدعی است هیچ ارتباطی با عمر و زید و بکر ندارد و تنها بجهت "هیجان حضور “جنگجویان کوهستان” در رشت !" هیجان زده شد و مقاله مذکور را تحریر نمود اعلام می شود : نه از انتصاب مشاور رسانه ای غیر حرفه ای گروه مخالف بیمی به دل رابده و نه از دست رفتن مسند حامیان بیمناک باش زیرا موفقیت گروه مورد حمایت شما قطعی است .

خویشتندار باشد بر اثر هیجان دست به قبضه شمشیر نبرد و برای احقاق :"حقوق پایمال شده و حق الناس ، فردی را که از سال ها پیش در اتحادیه بازرگانان و صادرکنندگان حضور داشته و قول های عمل نشده" آنان را گردن نزن که قول های عمل نشده در اتاق فراوان است .

ولی نویسنده محترم ! بینی بین الله ، اتاق بازرگانی گیلان تا کنون چه گلی بر سر گیلان زد که فقدان آن می تواند سلمه بزرگی برای استان باشد ؟!  

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان