Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: سفیدرود به لحاظ هیدرولوژیکی و اکولوژیکی مهم ترین شریان حیاتی استان گیلان است.

محمد رضا برجی در حاشیه مسابقه لوتکا سواری در سفید رود با اشاره به اینکه مصب رودخانه سفیدرود در دریای خزر داخل پارک ملی بوجاق است به خبرنگار مهر توضیح داد: رودخانه سفیدرود هم به لحاظ هیدرولوژیکی و هم به لحاظ اکولوژیکی مهم ترین شریان حیاتی استان گیلان است و برگزاری این مسابقات باعث جلب مشارکت مردم در برنامه های زیست محیطی ازجمله در رودخانه ها می شود.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان با توجه به اقلیم و شرایط طبیعی منحصربه فرد، پذیرای ۵۰ رودخانه پرآب است افزود: از بسترهای زیست محیطی ازجمله رودخانه ها می توان اشتغال زایی کرد.

مدیرکل سازمان محیط زیست گیلان بابیان اینکه رودخانه سفیدرود در حوزه آبخیز جنوبی دریای خزر به عنوان مهم ترین رودخانه محسوب می شود اظهار کرد: بزرگ ترین حوزه آبخیز داخل کشور حوزه آبخیز رودخانه سفیدرود است.

وی با اشاره به فصل مهاجرت ماهیان در رودخانه ها به منظور تخم ریزی بیان کرد: باید در کنار حفاظت از رودخانه ها به سمت شغل هایی برویم که جایگزین صیدهای این فصل شود.

برجی بابیان اینکه درگذشته ۳۵۰ تن ماهی خاویاری در شیلات گیلان برداشت می شد افزود: متأسفانه برداشت خاویار به کمتر از دو تن در سال رسیده است.

این مسئول با تأکید بر اینکه تقویت و حمایت در سطح جوامع محلی اشتغال را در پی خواهد داشت تصریح کرد: عدم مشارکت مردم در محافظت از ذخایر آبزیان، نابودی آن ها را در آینده در پی خواهد داشت.

وی به مهم ترین تهدیدهای رودخانه های استان اشاره کرد و افزود: فاضلاب، پسماند و شیرابه های پسماند از مهم ترین خطراتی است که رودخانه ها را تهدید می کند.

مدیرکل سازمان محیط زیست گیلان بابیان اینکه خوشبختانه رودخانه سفیدرود به مرز شرایط بحرانی نرسیده است گفت: سیستم پایش لحظه ای مستقر در رودخانه سفیدرود نشان دهنده آب سالم این رودخانه است

وی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۴ با احداث سیستم تصفیه شهری در شهرهای حوزه رودخانه سفیدرود شاهد جلوگیری از ورود فاضلاب به این رودخانه باشیم.

گفتنی است مسابقه لوتکاسواری ظهر جمعه با شرکت ۱۰ تیم دونفره در رودخانه سفیدرود آستانه اشرفیه برگزار شد که شرکت کنندگان مسیر ۱۵۰۰ متری این رودخانه را خلاف جهت آب پارو زدند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان