Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : امام جمعه رشت با بیان اینکه اگر در مذاکرات هسته ای موافقتی حاصل نشد اتفاقی نمی افتد، گفت: پیشرفت های متعدد ایران اسلامی در شرایط نحریم دشمنان را شرمنده و بی آبرو کرده است.

آیت الله زین العابدین قربانی امروز در نماز جمعه این شهر با تبریک فرا رسیدن عید نوروز اظهار کرد: در آستانه حلول سال جدید هستیم و یک سال از عمر ما گذشته و وارد سال نو می شویم.

وی افزود: سلفی و تکفیری ها، وهابی ها و داعشی ها با عید نوروز مخالف هستند و اعتقاد دارند نوروز عید آتش پرست هاست و آثار آن باید از بین برود.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه ملت ها فرهنگ، تعالیم و رسوم هایی دارند، گفت: برخی ها این آداب ها را بد می دانند.

وی با اشاره به اینکه عرب ها پیش از اسلام چهار ماه از سال را حرام می دانستند و در آن چهار ماه جنگ نمی کردند و امنیت در تمام جامعه به وجود می آمد، ادامه داد: مردم به کسب و کار و زندگی خود می پرداختند و پس از اسلام موظف شدند به چهار ماه مذکور احترام بگذارند.

آیت الله قربانی نیکوکاری را پرهیز از گناه و انجام کارهای واجب دانست و تصریح کرد: ایرانی ها رسم های خوب و بدی داشتند و کلام نیکو، اخلاق نیکو، پندار نیکو و رفتار نیکو از رسم های خوب ایرانی ها است.

وی عید نوروز را از رسم های قدیم ایرانی ها دانست و گفت: هنگام تحول در نظام آفرینش را جشن می گیرند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه اسلام با نشاط، خرمی و هدیه دادن مخالف نیست، اضافه کرد: در نوروز به یکدیگر هدیه می دهیم.

وی افزود: تمام دنیا عید نوروز را پذیرفتند و رئیس سازمان ملل برای ملت تبریک ارسال کرد و در این سازمان سفره هفت سین پهن کردند.

آیت الله قربانی درباره مذاکرات هسته ای تصریح کرد: مذاکرات انرژی هسته ای ایران به لحظه های حساس خود رسیده است.

وی افزود: طبق گزارش هایی که از مذاکرات می رسد امیدواریم موافقت خوب برد برد تا 10 فروردین ماه سال 94 انجام شود و تحریم ها از بین برود.

امام جمعه رشت ادامه داد: اگر موافقتی حاصل نشد اتفاقی نمی افتد، چراکه 36 سال است که آمریکا علیه ایران تحریم ها را اعمال کرده و ما پیشرفت داشته ایم و در آینده با توکل به خداوند پیشرفت می کنیم و دشمن در دنیا شرمنده و بی آبرو می شود.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات بهزراعی چای، خاطرنشان کرد: در هفته های گذشته درباره پرداخت نشدن تسهیلات بهزراعی چای ابراز گله کردم و این موضوع به نوبخت و وزیر جهاد کشاورزی و رئیس جمهور رسید.

آیت الله قربانی گفت: دولت با وجود اعمال تحریم ها گرفتاری های بسیاری دارد، اما استاندار گیلان اعلام کرد که دولت 25 میلیارد تومان صرف تسهیلات بهزراعی چایکاران کرده و اکنون به حساب کشاورزان واریز شده است.

وی یادآور شد: از محمدباقر نوبخت فرزند گیلان که در دولت خدمت می کند تشکر می کنم.

خطیب جمعه رشت درباره انتخاب رئیس مجلس خبرگان رهبری متذکر شد: اعضای خبرگان از فقها و علما هستند و طبق ضوابطی که داشته اند شخصیتی انقلابی را انتخاب کردند.

وی آیت الله محمد یزدی را در خط انقلاب و ولایت و بدون هیچ انحرافی دانست و گفت: اعضای مجلس خبرگان رهبری در خط ولایت و انقلاب هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان