Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه همه قوا در مبارزه با فساد مالی اخیر مصمم هستند، گفت: قوه قضاییه تصمیم جدی داشته و دارد که همه ابعاد این پرونده را به سرعت بررسی کند و در این راستا اگر تقصیری از ناحیه هر کسی احراز شود به اشد مجازات محکوم خواهد شد. حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست روز دوشنبه خود با اصحاب رسانه، تصریح کرد: به حمدالله همه قوا مصممند که با این فساد یک مقابله جدی داشته باشند و قوه قضاییه هم تصمیم جدی دارد که همه ابعاد پرونده را به سرعت بررسی کند، با جدیت به هر چیزی که قاضی به آن رسید حکم دهد، هیچ خط قرمزی وجود نداشته باشد، ضعیف کشی نشود و اگر تقصیر افرادی در سیستم بانکی وابسته به حکومت یا غیر وابسته به حکومت در این زمینه محرز شود، به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

وی ادامه داد: برای اینکه این پرونده با سرعت پیش برود، لازم بود که اقدامات ویژه ای داشته باشیم. یکی از کارها این بود که بنده به عنوان ناظر پرونده انتخاب شدم و از روز پنج شنبه که ابلاغ صادر شد تا به امروز من بدون استثنا روزی پنج ساعت روی این پرونده وقت گذاشته ام.

دادستان کل کشور افزود: یکی از کارهای دیگر، بحث کارشناسی روی پرونده بود که به دلیل اینکه زمان زیادی لازم داشت، ما سعی کردیم تیم کارشناسی را همزمان با پیشرفت پرونده در کنار آن قرار دهیم و همزمان کارشناسی و حسابرسی صورت گیرد؛ البته این منافاتی با اینکه بعضی از مسائل بعداً کشف شوند، ندارد. بعد از ظهر روز جمعه سراغ تیم کارشناسی رفتم و دیدم همه افراد مشغول کارند و با جدیت کار کارشناسی پرونده را دنبال می کنند.

کارشناسان زبده ای برای بازجویی در اختیار بازپرس پرونده اند

محسنی اژه ای اظهار کرد: کار دیگری که در این زمینه انجام شد، این بود که کارشناسانی زبده و آشنا با مسایل بازجویی در اختیار بازپرس پرونده قرار گرفتند تا از متهمان بازجویی کنند.

وی خاطرنشان کرد: اقدام دیگری که در این زمینه صورت گرفت این بود که برای حل مسائل خارج از قوه قضاییه یعنی مسائلی که بی ارتباط با قوه قضاییه نیست اما در خارج از دستگاه قضایی اتفاق می افتد، مثل شرکت هایی که کار صادرات انجام می دهند و بدهی یا طلب هایی دارند، ارتباط مستقیمی با دولت برقرار شود تا در خصوص رفع مشکلات ناشی از این گونه موارد اقدام شود و این همکاری ها طبعا ادامه پیدا می کند.

همه می خواهند ثابت کنند کوتاهی نکرده اند

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: همه ما قبول داریم که در این پرونده مقداری قصور و مقداری تقصیر وجود داشته و نتیجه نهایی، فسادی است که به بار آمده است. در این جا به هر دو مورد یعنی قصور و تقصیر باید رسیدگی شود اما این رسیدگی متفاوت است؛ اینکه چه کسی ضعف مدیریتی داشته، چه کسی سهل انگاری کرده و چه کسی سوءنیت داشته، البته تشخیص این مساله کار آسانی نیست چون همه در وهله اول می خواهند ثابت کنند کوتاهی نکرده اند و کسانی هم سوء نیت نداشته اند.

محسنی اژه ای گفت: بنده جلسات مکرری داشتم با سیستم نظارتی، بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات، کمیسیون اصل 90 که قبلا به مدیر عامل بانک ملی نامه نوشته بود که در دادن اعتبارات به افراد مراقب باشند، بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و کسان دیگری که مرتبط با این قضیه بودند، تا بررسی شود اگر کسی قصور داشته به هیات های رسیدگی به تخلفات اداری معرفی شود اما اگر کسی مجرم باشد و عامدا در این قضیه همکاری کرده است، بحث متفاوت است.

رفتار خائنانه مجری قانون باعث این فساد بزرگ شده است

وی گفت: اخیرا مطرح شده که آیا ضعف ساختار سبب چنین تخلف و جرمی شده است؟ آیا علت آن ضعف قوانین بوده است؟ آیا مشکل در رفتار فرد مجری بوده یا خیر؟ این موارد باید بررسی شود و می توان گفت این موضوعات زیاد با قوه قضاییه ارتباطی ندارد. از باب پیشگیری، بخشی مربوط به دستگاه قضایی و بخشی دیگر به دولت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باز می گردد که باید این موارد بررسی شود.

سخنگوی دستگاه قضایی تصریح کرد: فرصت زیادی از ما گرفته شد و گرفته می شود که بررسی کنیم مقصر کیست. این موضوع را هم که چه بخشی از این ماجرا به قصور مجری برمی گردد، باید از هم تفکیک کنیم. اما آنچه ما می بینیم این است که بیشترین مشکل از رفتار مجری است. آن چیزی که باعث این فساد بزرگ شده رفتار غیرمسئولانه و خائنانه مجری قانون بوده است؛ کسی که پول دریافت کرده، رشوه گرفته، پولشویی کرده و ... . این موارد ربطی به ضعف ساختار و قانون ندارد.

محسنی اژه ای ادامه داد: همه ما می دانیم که انجام کار تولیدی و افزایش ثروت ملی یک ارزش است. اینکه بخش خصوصی باید وارد میدان شود، غیر قابل انکار است. جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی هم ضروری است اما اینکه با چه بها و هزینه ای این کارها انجام شود، چیز دیگری است. آیا ما اجازه داریم برای جذب ثروت، افزایش تولید و کاهش تصدی گری دولت هر اقدامی را انجام دهیم؟

وی در پاسخ به این سوالات که آیا بانک مرکزی نظارت خود را انجام داده است و آیا بازرسان بانک ها کار خود را به درستی انجام داده اند؟ خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد آیا بازرسی دارند؟ قوه قضاییه، دستگاه نظارتی دارد یا خیر؟ آیا این نظارت ها انجام شده یا اینکه بازرسی کار خود را انجام نداده است؟ این مسائل را نباید نادیده گرفت.

افزایش ثروت با استفاده از منافع دولتی عین فساد است

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: باید تلاش کرد که جلوی سرمایه گذاری صحیح گرفته نشود اما اینکه فردی بخواهد با پول دولت و همه امکانات و منافع دولتی کار کند و به ثروت و سرمایه خود بیفزاید، عین فساد است. نباید کاری کنیم که خدای ناکرده مدیران و کارمندان صالح ما خدشه دار شوند.

14 نفر دیگر شامل برخی مدیران بانکی و مرتبطان با پرونده بازداشت شده اند

به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای اضافه کرد: این پرونده دو ماه و اندی است که در قوه قضاییه مطرح شده و در حقیقت از 15 مردادماه عملیاتی شده است. اولین اقدامات ما نیز در جهت احضار و تحقیق متهمان صورت گرفت. پیش از این اعلام کردم که از 22 نفر تحقیق به عمل آمد که برخی بازداشت و برخی با صدور قرار آزاد شدند. در دو سه روز گذشته 20 نفر دیگر احضار شدند و از آنان تحقیق به عمل آمد. این افراد از کسانی هستند که مرتبط با موضوع محسوب می شوند. 14 نفر آنان بازداشت موقت شدند که در میان آنان تعدادی از مدیران بانک و تعدادی از افراد مرتبط بودند. اموال قابل توجه دیگری نیز شناسایی شد و برخی افراد دیگر ممنوع الخروج شدند. در خصوص مسائل مالی این افراد از گمرک و نهادهای ذی ربط گزارش هایی ارائه شد و امیدواریم همانگونه که همه انتظار دارند، این پرونده رسیدگی شود و به نتیجه برسد و جوابگوی مردم و مسئولان باشیم.

در زمان تحقیق از خاوری در خوزستان نمی دانستیم او دو تابعیتی است

وی در خصوص اینکه آیا اتهامی متوجه مدیرعامل بانک ملی است و اینکه آیا وی از کشور خارج شده و با توجه به اینکه مدیرعامل بانک ملی دو تابعیتی است، چگونه صلاحیت وی تایید شده است؟ اظهار کرد: ما موظف به دقت در این مساله هستیم که نه افراط کنیم و نه تفریط. اگر کسی امروز مطلبی متوجهش بود، ممکن است فردا نباشد. زمانی که از آقای خاوری در خوزستان تحقیق شد، به این نتیجه نرسیدیم که وی باید ممنوع الخروج شود و وی ممنوع الخروج نشد. ما در آن زمان نمی دانستیم که وی دو تابعیتی است و خانواده اش در خارج از کشورند، بنابراین ممنوع الخروج نشد و بی بهانه یا با بهانه برای حضور در آن جلسه از کشور خارج شد.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: تا جایی که ما اطلاع داریم وی در داخل ایران نیست و به صورت رسمی از کشور خارج شده است.

محسنی اژه ای در خصوص اینکه آیا اتهامی متوجه مدیرعامل بانک ملی است یا خیر؟ یادآور شد: من چندین بار گفتم که اگر وی حضور نیابد بسیاری از افراد مساله را به او مرتبط می کنند. به عنوان مثال فردی می گوید که آقای خاوری زنگ زد و گفت این کار را انجام بده اما اکنون او نیست از خود دفاع کند و اگر مسائلی را گفتند و به وی منتسب کردند، این فرد در مظان اتهام قرار می گیرد. اینکه اتهامی متوجه اوست یا نه، باید بگویم که اگرچه اتهامی متوجه وی نبوده، اکنون دارد اتهامی متوجهش می شود. وی به طور رسمی اعلام کرده بود که باز می گردد و من هم توصیه کردم که اگر باز گردد به نفع اوست.

وی گفت: این که در راستای فساد اقتصادی اخیر جریانی به وجود بیاید و علیه نظام، دولت و مسئولان سوءاستفاده کند امری غیرممکن نیست اما این دلیل نمی شود که به خاطر سوءاستفاده دیگران فرافکنی و از خود رفع مسئولیت کنیم.

سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه نشست خود با خبرنگاران با بیان اینکه اگر اتهام «خاوری» در ابتدا قصور بوده، در حال حاضر با نیامدن او دارد تبدیل به تقصیر می شود، گفت: اگر مدتی گذشت و مدیر عامل مستعفی بانک ملی برنگشت و ما دیدیم اتهامات به گونه ای است که ایشان باید پاسخگو باشند، در زمینه بازگرداندنشان به کشور اقدام می کنیم.

خبرنگاری به مساله تایید صلاحیت «خاوری» در زمان تصدی محسنی اژه ای در پست وزارت اطلاعات اشاره کرد و پرسید که چطور می شود صلاحیت فردی با تابعیت دوگانه برای چنین مسوولیتی تایید شود؟

محسنی اژه ای پاسخ داد: اولا در مورد بسیاری افراد از وزارت اطلاعات استعلام می شود. مثلا در زمان انتخابات در مورد هزاران نفر استعلام می شود و در زمان های عادی گاهی اوقات میلیون ها استعلام صورت می گیرد. این به آن معنا نیست که وزیر اطلاعات شخصا همه استعلام ها را بررسی می کند و جواب می دهد. اینکه آیا همه استعلام ها مطابق با واقع هستند یا خیر، جواب منفی است.

انتصاب «خاوری» اشتباه بوده است اگر...

وی ادامه داد: به طور مثال، فردی برای مجلس یا ریاست جمهوری نامزد می شود و از همه فیلترها عبور می کند اما بعدا مواردی در رابطه با او کشف می شود؛ بنابراین من حضور ذهن ندارم که اصلا نسبت به این فرد استعلام شده است یا خیر و یا اینکه جواب استعلام چه بوده اما اگر واقعا همین مقدار بر مسئولان اجرایی روشن بوده و با علم به اینکه خانواده این فرد بیرون از کشورند او را در مسئولیت مدیرعاملی بانک ملی گذاشته اند، قطعا کار اشتباهی بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با خبر منتشره مبنی بر دیدار محسنی اژه ای با متهمان پرونده فساد مالی اخیر در زندان اوین اظهار کرد: بنده به عنوان ناظر روی همه بخش های این پرونده وقت می گذارم و به همه جا سرکشی می کنم. از جمله تا کنون در دو جلسه به دادسرای شهید مقدس رفته ام و با بازجو، بازپرس و کارشناسان پرونده گفت وگو داشته ام و پیشرفت کار آنان را بررسی کرده ام.

با متهمان پرونده گفت وگو نکرده ام

محسنی اژه ای ادامه داد: من در روز اول به بازداشتگاه هم رفتم؛ البته به اتاق متهمان سر نکشیدم ولی در اتاق های بازجویی رفتم. شخصا یک کلمه از متهمان نپرسیدم، در حالی که یکی از تیترهای روزنامه ها این بود که «چهار ساعت گفت وگو با اختلاس گران». من نه چهار ساعت بلکه چهار دقیقه یا چهار ثانیه هم به طور مستقیم با متهمان صحبت نکرده ام و تنها با بازجو، بازپرس و کارشناس پرونده صحبت کرده ام.

هر کس را لازم باشد احضار می کنیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط پرونده فساد اقتصادی اخیر با جریان انحرافی خاطرنشان کرد: من بارها عرض کرده ام تحت عنوان جریان انحرافی پرونده ای نداریم و ما در مورد فرد صحبت می کنیم. در این پرونده هم سعی ما این است که چیزی مکتوم نماند. من قانونا مجاز نیستم وگرنه اسم همه افراد و اتهام آنان را می گفتم یا مثلا می گفتم که مدیران فلان بانک ها متهمند. حال ممکن است اتهام آنان ثابت شود یا خیر. اما بار دیگر تاکید می کنم که در این زمینه هرکسی که لازم باشد احضار می شود و مورد بازجویی قرار می گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: مردم ما با دفتر دادستانی تماس می گیرند و در رابطه با این پرونده اطلاعات فراوانی به ما می دهند. علاوه بر این ما دبیرخانه ای در دادستانی تهران مستقر کرده ایم تا همه کسانی که می خواهند اطلاعاتی راجع به این موضوع بدهند به آنجا بروند و اطلاعاتشان مکتوب شود. بنابراین حرف هایی که به گوش شما خبرنگاران رسیده را ما هم می شنویم. مثلا اینکه بعضی افراد را با دستور، فلان جا گذاشته اند. اینها به گوش ما هم رسیده است اما مطمئن باشید اگر کسی دخیل باشد قطعا او را احضار می کنیم.

خبرنگاری به سخنان رییس جمهور در گفت وگوی تلویزیونی اش با مردم مبنی بر نپذیرفتن هیچ گونه اتهامی از سوی افراد وابسته به دولت و اینکه در این زمینه دست های شیطانی در کار هستند، اشاره کرد که محسنی اژه ای پاسخ داد: دو نکته در این زمینه وجود دارد؛ یکی بحث نظارت بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و بازرسان بانک مرکزی است که اینها باید پاسخگو باشند و در این زمینه حتی اگر ایرادی در ساختار وجود دارد، باز هم رافع مسئولیت نیست.

وی با بیان اینکه ما در رسیدگی به این پرونده تحت هیچ گونه فشار سیاسی نیستیم، خاطرنشان کرد: از روزی که من آمده ام احدی به من توصیه نکرده است که فلان کس را احضار نکنید. حال اگر من بگویم روزنامه ها چنین و چنان می گویند و سوءاستفاده می کنند در نتیجه کار نمی کنم، این فرافکنی و از زیر کار در رفتن است.

اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به بیشتر متهمان تفهیم شده است

خبرنگاری سوال خود را این گونه مطرح کرد که بالاخره عنوان اتهامی در این پرونده چیست که محسنی اژ ه ای در پاسخ گفت: حتما رشاء و ارتشاء در این پرونده وجود دارد. قاضی پرونده اخلال در نظام اقتصادی کشور را به بیشتر متهمان به عنوان مباشر، شریک یا معاون تفهیم کرده اما این به آن معنا نیست که اتهامات دیگری وجود نداشته باشد؛ یعنی امکان دارد اتهامات دیگری هم بعدا کشف شود.

گزارشی از اختلاس 12 میلیارد دلاری به ما نرسیده است

خبرنگاری از وضعیت پرونده فردی که متهم به اختلاس 12 میلیارد دلاری است و نامش در لیست مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز آمده است سوال کرد که محسنی اژه ای پاسخ داد: در این زمینه چیزی از ناحیه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به قوه قضاییه نسبت به این فرد منعکس نشده است. ممکن است در دستگاه های نظارتی ما این مساله پیگیری شود اما هنوز پرونده قضایی در این زمینه تشکیل نشده است.

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به این سوال که قوه قضاییه چه ساز و کار نظارتی برای تکرار نشدن این گونه فسادها دارد، گفت: این گونه موارد صرفا مسایلی نیست که قوه قضاییه بتواند جلوی آن را بگیرد. بخش عمده این قضیه اشکال از ناحیه مجری است؛ البته در این که قوه قضاییه باید با قاطعیت برخورد کند، تردید نیست اما از یک مدیر باید پرسیده شود چطور فرضا در مدت دو سال از آنچه زیر دست او گذشته است خبر ندارد؟

شکایت معاون اول رییس جمهور از دادستان کل کشور

خبرنگاری نیز از صحت شکایت معاون اول رییس جمهور از محسنی اژه ای پرسید که وی در پاسخ گفت: بله، ایشان از بنده شکایت کرده اند. دلیل شکایت هم این است که چندی پیش در یکی از این جلسات خبرنگاری در سوال خود اسم معاون اول رییس جمهور را آورد که من در پاسخ به او گفتم شخصی که شما نام بردید بر اساس اظهارات دیگران متهم است لیکن باید ایشان حاضر شوند تا به این اتهامات رسیدگی شود.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین خبر آزادی «مه آفرید امیر خسروی» متهم اصلی پرونده فساد اقتصادی اخیر را تکذیب کرد و در پاسخ به سوالی در مورد پرونده شرکت بیمه ایران نیز گفت: هنوز حکمی در این مورد صادر نشده است.

برای «یوسف ندرخانی» حکم اعدام صادر نشده است

محسنی اژه ای همچنین در مورد وضعیت پرونده «یوسف ندرخانی» تصریح کرد: در این باره حکم اعدام صادر نشده است. پرونده مراحل رسیدگی را طی می کند و همچنان مفتوح است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با نرخ جدید دیه نیز اظهار کرد: قانون نسبت به دیه عوض نشده است. قیمت دیه طبق قانون 100 شتر بود که طبق محاسبات 90 میلیون تومان برآورد شد اما دولت و بیمه این مساله را مطرح کردند که اگر دیه 90 میلیون تومان باشد با مشکلات جدی مواجه می شوند. وزیر دادگستری مهلتی دو ماهه خواست اما در این مدت به نتیجه نرسید. بعد از مدتی قرار شد که امسال یعنی فقط در ماه های باقی مانده از سال جاری دیه با محاسبه ماه های حرام 90 میلیون تومان باشد یعنی در ماه های غیر حرام نرخ دیه 67 میلیون و 500 هزار تومان است. بیمه ها هم تعهد کرده اند پول اضافی از مردم نگیرند.

منبع: ایسنا

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان