Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

پس از بیانیه ۵ کشور عربی درحمایت از ریاست جمهوری منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن، هواپیماهای عربستان دیشب به پایگاههای نظامی و مناطق غیر نظامی یمن حمله کردند.

گیلانیان به گزارش جهان، صدا و سیما به نقل از شبکه العربیه گزارش داد، دستور آغاز حمله، ساعت ۱۲ به وقت ریاض توسط پادشاه عربستان صادر شده است.

هم زمان با این حملات که عملیات «عاصفه الحزم»(طوفان قاطع)علیه یمن نامگذاری شده است، سفیرعربستان در آمریکا کنفرانسی خبری برگزار کرد و از مشارکت ده کشور در این عملیات خبر داد.

کشورهای قطر، امارات، بحرین، کویت، پاکستان، مغرب، سودان و اردن حمایت خود را از این تجاوز اعلام کرده اند. وزارت خارجه مصر نیزحمایت خود را از عملیات ضد یمن اعلام و تاکید کرد اگر لازم باشد با نیروهای زمینی، دریایی و هوایی از این عملیات پشتیبانی می کند.

کاخ سفید نیز اعلام کرد باراک اوباما از طرح حمله مطلع بوده و دستور داده است تا از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی صورت گیرد.

پایگاه خبری الیمن الان گزارش داد هواپیماهای جنگی عربستان دراین حملات خانه عبد الملک حوثی رهبر انصار الله و برادرانش را هدف قرار دادند.

توفیق الحمیری عضو شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد دو جنگنده عربستانی در خاک یمن سرنگون شده اند. وی همچنین خبرها در خصوص کشته شدن عبدالخالق الحوثی را تکذیب کرد و گفت هیچ یک از رهبران انصارالله آسیب ندیده اند.

تلویزیون یمن از کشته و زخمی شدن ده ها غیرنظامی در حملات هوایی عربستان در شمال صنعا، پایتخت یمن، خبر داد.آمار اولیه حمله هوایی به یمن حاکی است که ۲۰ غیرنظامی کشته و شماری نیز زخمی شده اند. منابع یمنی با اعلام کشته شدن دهها نفر در حمله عربستان به صنعاء خواستار کمکهای فوری پزشکی شده اند.

وزارت دفاع یمن اعلام کرد پاسخ تجاوز عربستان را خواهد داد. صالح الصماد رییس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: برای واکنش به تجاوز نظامی عربستان به یمن همه گزینه ها مطرح است.

در پی حملات هوایی عربستان به یمن، بهای نفت خام برنت دریای شمال بیش از سه دلار افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید.

منابع یمنی کمکهای فوری پزشکی را خواستار شدند

شبکه تلویزیونی العالم لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد :

منابع یمنی با اعلام کشته شدن دهها نفر در حمله عربستان به صنعاء خواستار کمکهای فوری پزشکی شده اند.

سعد الحریری از حمله نظامی به خاک یمن ذوق زده شد

به گزارش پایگاه خبری النشره، سعد الحریری رئیس جریان چهارده مارس لبنان که مورد حمایت عربستان سعودی است در واکنش به حملات تجاوزکارانه عربستانه سعودی به همراه چند کشور عربی به خاک یمن گفت: «تصمیم سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در دخالت نظامی در یمن تصمیم حکیمانه و شجاعانه است.»

وی مدعی شد: «دخالت ایران در یمن واکنش عربی را ایجاب می کند. مردم یمن از دخالت نظامی عربی علیه حوثی ها حمایت خواهند کرد.»

عربستان قصد دارد ۱۵۰ هزار نیروی نظامی به یمن بفرستد

شبکه تلویزیونی سی ان ان لحظاتی پیش در خبری فوری از تصمیم عربستان برای اعزام صد و پنجاه هزار نیرو به یمن خبر داد.

عملیات نظامی علیه یمن با هدف جلوگیری ازفروپاشی این کشور صورت

سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، حوثی ها را به جلوگیری از حل و فصل بحران در یمن متهم کرد و مدعی شد عملیات نظامی با هدف جلوگیری از فروپاشی یمن صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری النشره، عادل الجبیر حوثی ها را متهم کرد که همه تلاش های سیاسی برای رسیدن به راه حل در یمن را به شکست کشاندند و دخالت نظامی در یمن نیز با هدف جلوگیری از از هم پاشیدن کشور صورت گرفته است.

وی افزود: عملیات نظامی «توفان قاطعیت» به یک شهر یا یک منطقه مشخص محدود نمی شود. در این عملیات ده کشور حوزه خلیج فارس شرکت دارند، اما آمریکا در آن شرکت نکرده است.

عربستان سعودی آسمان یمن را منطقه ممنوعه اعلام کرد

شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد (عربستان سعودی) در چارچوب عملیات « عاصفه الحزم» (طوفان قاطعیت) آسمان یمن را منطقه ممنوعه اعلام کرد .

عربستان سعودی از یکصد فروند هواپیما درجنگ با یمن استفاده می کند

شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد عربستان سعودی بیش از یکصد فروند جنگنده و ۱۵۰ هزار نیرو و یگانهای دریائی برای عملیات علیه یمن بکار می گیرد.

به نوشته العربیه ۳۰ جنگنده اماراتی ، ۱۵ جنگنده بحرینی و ۱۰ جنگنده قطری در عملیات «عاصفه الحزم» (طوفان قاطعیت) علیه یمن شرکت دارند.

انصارالله وعده داد با همه ابزار موجود به تجاوز به یمن واکنش نشان خواهد داد

محمد البخیتی، یک عضو شورای رهبری انصارالله در گفتگو با اسپوتنیک اعلام کرد این نیروها که هدف یک عملیات نظامی بین المللی به رهبری عربستان در یمن قرار گرفته اند، مصمم هستند با همه ابزار موجود، مقابله به مثل کنند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از صنعا، وی گفت: «این اعلام جنگ علیه مردم یمن است، ما با آنهایی که با ما می جنگند، مبارزه خواهیم کرد».

این مقام افزود عربستان سعودی و متحدان عرب این کشور در منطقه خلیج فارس به علت انجام عملیات نظامی، پشیمان خواهند شد.

وی اعلام کرد: «آنها حمله کردند، آنها این را آغاز کردند، پس آنها در برابر مردم و خداوند به علت پیامدهای (این عملیات) پاسخگو خواهند بود. این حمله، مایه شگفتی ما است و ما با همه ابرازی که در اختیار ما است، به آن واکنش نشان خواهیم داد».

پیش از این، براساس گزارش ها، البخیتی درباره وقوع یک «جنگ گسترده» که ممکن است در پی «تجاوز» عربستان سعودی و متحدان عرب این کشور در منطقه خلیج فارس، در یمن آغاز شود، هشدار داد.

عربستان سعودی، همراه با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و چند کشور دیگر، شب چهارشنبه به درخواست عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی) یمن، عملیاتی نظامی را علیه حوثی ها آغاز کردند.

بنابر اعلام کاخ سفید، این عملیات با حمایت واشنگتن انجام می شود هر چند که آمریکا در اقدام نظامی مستقیم در یمن مشارکت ندارد.

هادی و دولت یمن در ماه ژانویه، در پی حمله ای به کاخ ریاست جمهوری در صنعا پایتخت این کشور، توسط حوثی ها مجبور به استعفا شدند.

هادی پس از آن اقامتگاه خود را در صنعا ترک کرد ولی مکان دقیق وی در حال حاضر نامعلوم است به طوری برخی از گزارش ها حاکی از آنست که وی در عدن است.

هزاران نیروی انصارالله در مرز با عربستان مستقر شدند

به گزارش فارس، پایگاه خبری «اسپوتنیک» روسیه به نقل از منابعی در قبایل یمنی گزارش داد که هزاران نفر از اعضای جنبش انصار الله در استان صعده در طول مرز عربستان سعودی مستقر شده اند.

این خبر ساعاتی پس از حمله هوایی عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر به مواضع انصارالله در یمن از جمله در صنعا پایتخت یمن منتشر شد.

این منبع در انصارالله گفته است که جنبش انصارالله در حال ارزیابی احتمال مقابله به مثل با عربستان سعودی است.

همچنین محمد البخیتی عضو انصارالله به اسوپتنیک گفته است که عملیات نظامی عربستان «اعلام جنگ به مردم یمن است».

به گفته بخیتی، انصارالله از تمام ابزارهای ممکن برای پاسخ به تجاوز عربستان، استفاده خواهد کرد.

در همین حال، «احمد حامد» رئیس هیئت اطلاع رسانی جنبش انصارالله در گفت وگو با اسپوتنیک اعلام کرد که نیروهای یمنی به نیروهای عربستانی که در خاک خود و در مرز با یمن مستقر شده اند، اجازه نخواهد داد، وارد خاک یمن شوند.

وی هر گونه ورود نیروهای سعودی به خاک یمن را به ضرر این کشور دانست و اعلام کرد: این اقدام به سود ارتش عربستان نخواهد بود و به آنان اجازه داده نخواهد شد» که وارد یمن شوند.

این عضو هیئت اطلاع رسانی انصارالله با اشاره به مردم یمن گفت: مردم حساسیت زیادی به نیروهای خارجی دارند اگر وارد خاکشان شود.

لس آنجلس تایمز: اسناد مربوط به فعالیت های جاسوسی آمریکا در یمن به دست انصار الله افتاده است

به گزارش فارس، روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که اسناد اطلاعاتی نیروهای امنیتی یمن که جزئیات فعالیت های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در آن ها تشریح شده بود، به دست جنبش انصارالله یمن افتاده است.

بنا بر این گزارش، همین امر موجب شده تا اسامی عوامل آمریکا در یمن و همچنین طرح های واشنگتن برای انجام عملیات در این کشور، لو برود. لس آنجلس تایمز نوشته است پیشروی های جنبش انصارالله یمن، «خسارت شدیدی» به شبکه اطلاعاتی آمریکا در این کشور وارد کرده است.

دو مقام آمریکایی که خواسته اند نامشان فاش نشود، گفته اند که پس از آنکه انصارالله ساختمان های اداره امنیت ملی یمن در صنعا را به کنترل خود درآورد، اسامی عوامل محلی آمریکا که همکاری نزدیکی با آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) و دیگر آژانس های اطلاعاتی داشته اند، لو رفته است.

بنا بر این گزارش، عوامل عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن پیش از ترک ساختمان های دولتی برخی از اسناد سری را آتش زده اند، اما نتوانسته اند تمام آن ها را پیش از رسیدن انصارالله نابود کنند.

مصر و اردن مشارکت خود در تجاوز نظامی به یمن را تأیید کردند

وزارت خارجه مصر امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه ای بر حمایت سیاسی و نظامی از تجاوز علیه یمن تأکید کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه «آناتولی»، در این بیانیه آمده است: مصر با نگرانی ، چند هفته است که اوضاع سیاسی و امنیتی در یمن را دنبال می کند و در راستای مسئولیت تاریخی خود در قبال امنیت ملی-عربی به ائتلاف دولت های حامی حکومت شرعی یمن پیوسته است.

همچنین وبگاه خبری «العرب الیوم» اردن، اعلام کرد اردن مشارکت در حمله نظامی علیه یمن را تأیید کرده است.

محکومیت حمله به یمن از سوی ایران

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: توسل به اقدامات نظامی علیه یمن که درگیر بحران داخلی و مقابله با تروریسم است، موجب پیچیده تر شدن اوضاع و گسترش دامنه بحران و از دست رفتن فرصت ها برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات داخلی یمن خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر لزوم تحقق توافقات ملی صورت گرفته بین احزاب و گروه های یمنی در اولین زمان، خواستار توقف فوری حملات هوایی و همه اقدامات جنگی علیه کشور و مردم یمن شد.

افخم با ابراز نگرانی نسبت به گسترش افراطی گری و تقویت تروریسم خاطرنشان کرد: این تجاوز نتیجه ای جز گسترش تروریسم و افراطی گری نخواهد داشت و نا امنی را به کل منطقه تسریع خواهد داد.

بامداد امروز ۱۰ کشور با فرمان «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان دست به تجاوز نظامی علیه یمن زدند و اهدافی را در صنعا بمباران کردند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان