Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : ورود کمیته های مردمی و انصار الله یمن به ۳۵ روستا در عربستان/حملات شبانه جنگنده های سعودی به یمن

خبرگزاری میزان: در پی تجاوز هوایی جنگنده های عربستان سعودی به شهرهای مختلف یمن، مردم یمن در دفاع از تمامیت ارضی کشورشان دست به اقدام متقابل زده و مناطقی از خاک عربستان را آزاد کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان به نقل از شبکه خبری العالم، کمیته های مردمی و هواداران جنبش مردم انصار الله یمن وارد ۳۵ روستا در عربستان شده اند.

این شبکه خبری گزارش داده است که مرز میان یمن و عربستان در استان صعده متشنج بوده و هواپیماهای عربستان به طور گسترده بر فراز مناطق مرزی کوهستانی یمن به ویژه "رازح" و "خولان" سرگرم پروازند.

البته این مناطق مورد حمله قرار نگرفت بلکه حمله به مناطق "الملاحیظ"، "المزرق" و دیگر مناطق هم مرز با عربستان سعودی انجام شده است. گزارش های دیگری حاکی است که عربستان بیش از 7 فرودگاه خود را بسته و بازارها و خیابان های شهرهای جنوبی عربستان در نزدیکی یمن، خالی از حضور مردم است. از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که دولت مصر اعلام کرده است برای کمک به عربستان کشتی های خود را راهی منطقه می کند. همچنین شبکه تلویزیونی فرانسه نیز گزارش داد که روسیه نیز در صورت تداوم درگیری ها و ادامه حملات عربستان به یمن، کشتی های خود را راهی دریای سرخ خواهد کرد. این در حالی است که خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که فرماندهی مرکزی آمریکا نیز اعلام کرده است که ۲ فروند ناو آمریکا که در دریای سرخ مستقر شده اند، آماده واکنش به تحولات یمن هستند. فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام در حالی از آمادگی 2 فروند ناو جنگی این کشور در دریای سرخ برای واکنش به تحولات یمن خبر داده است که وزارت دفاع آمریکا تحولات داخلی یمن را از نزدیک زیر نظر دارد. در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که مقام های آمریکا: عربستان برخی از جزئیات حمله به یمن را از واشنگتن مخفی نگاه داشته است رویترز ضمن اعلام این خبر از قول مقامات مورد استناد خود می افزاید عربستان چند هفته پیش، این نکته که در حال ارزیابی اقدام نظامی در یمن است را به اطلاع واشنگتن رسانده بود اما این کشور برخی از جزئیات دقیق حمله هوایی غیرمنتظره به یمن در روز پنجشنبه را در همان روز به واشنگتن اطلاع داد. عادل الجابر، سفیر عربستان در آمریکا هم در مصاحبه ای روز پنجشنبه با بیان اینکه ریاض با واشنگتن درباره یمن مشورت می کرد گفت که ریاض پس از پیشروی مبارزان انصارالله تصمیم به «حمله فوری» به کشور یمن گرفته است. شبکه تلویزیونی الجزیره قطر که این کشور نیز در حملات هوایی عربستان به مردم یمن در کنار ریاض قرار دارد و 15 فروند نیروی هوایی قطر نیز در این عملیات مشارکت دارند خبر داد که شورای همکاری خلیج فارس به سرکردگی عربستان تلاش دارد تا تجاوز به یمن را از ورای فصل هفت شورای امنیت توجیه کند. این فصل در سازمان ملل، در مواقعی مطرح می شود که کشوری صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته باشد و شورای امنیت ذیل این فصل اقدامات قهری از جمله تحریم و در مرحله بعدی اقدام نظامی را تجویز می کند. عربستان سعی دارد با این اقدام، تجاوز خود به خاک یمن را که هیچ گونه توجیه قانونی و بین المللی ندارد را وجهه قانونی ببخشد.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان