Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : یکی از نمایندگان ارشد مجلس سنای پاکستان، حمله نظامی عربستان سعودی به یمن را یک توطئه صهیونیستی دانست و گفت: اجرای این توطئه صهیونیستی همزمان با حساس ترین مرحله مذاکرات گروه 1+5 با ایران بی دلیل نیست و مساله یمن نیز یکی دیگر از توطئه های تل آویو برای مانع تراشی در مسیر مذاکرات است.

طاهر حسین مشهدی Tahir Hussain Mashhadi روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با نزدیک شدن مذاکرات هسته ای ایران به توافق نهایی، تل آویو خشمگین دست به هرکاری برای مانع تراشی در مسیر حصول این توافق می زند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز ششم فروردین از حادثه حمله نظامی عربستان سعودی به یمن ابراز تاسف کرد و در عین حال تاکید کرد که مذاکرات هسته ای همچنان به پیش می رود.

نماینده ارشد سنای پاکستان با اظهار تاسف از حملات عربستان سعودی به یمن، گفت که سود حملات نظامی عربستان سعودی علیه یمن، عاید آمریکا و رژیم صهیونیستی می شود و ریاض در این بین فقط ابزار دست صهیونیست ها و آمریکا قرار گرفته است.

وی گفت: اسراییل با تحریک کردن آمریکا و فریب دادن برخی کشورهای منطقه، اصلی ترین هدف خود یعنی بی ثبات کردن جهان اسلام را دنبال می کند و عدم هوشیاری کشورهای منطقه در برابر این توطئه، می تواند عواقب جبران ناپذیری برای جهان اسلام به دنبال داشته باشد.

وی به دولتمردان و رهبران پاکستان توصیه کرد تا هوشیار باشند و در دام توطئه صهیونیست ها برای اختلاف افکنی در جهان اسلام گرفتار نشوند.

وی با بیان اینکه یمن کشوری کوچک و فاقد قدرت نظامی قابل توجه و تهدید کننده است، گفت: برخلاف آنچه عربستان سعودی ادعا می کند، یمن به ویژه بعد از پشت سر گذاشتن ناآرامی های اخیر، نمی تواند تهدیدی علیه تمامیت ارضی عربستان تلقی شود.

طاهر حسین مشهدی گفت که یمن یک کشور مستقل است و عربستان سعودی با علم به این واقعیت که این کشور کوچک همسایه تهدیدی برای ریاض و سایر کشورهای منطقه محسوب نمی شود، حق ندارد آن را مورد تهاجم قرار دهد.

این سیاستمدار پاکستانی گفت: حمله به یک کشور ضعیف بدون هیچ گونه دلیل و توجیه منطقی، خلاف قوانین و مقررات بین المللی است و این کار غیرمنطقی، دقیقا همان رفتاری است که عربستان سعودی این روزها در قبال یمن انجام می دهد.

این نماینده مجلس سنای پاکستان با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه تحولات یمن تهدیدی برای اماکن مقدس در عربستان سعودی محسوب می شود، گفت: این موضوع هرگز صحت ندارد و هیچ تهدیدی از ناحیه یمن، هیچ نقطه ای از عربستان را تهدید نمی کند.

وی اظهار داشت: پاکستان باید از ورود به صحنه جنگ علیه یمن خودداری کند و بجای نقش آفرینی در تشدید آتش جنگ در یمن، به راه های دیپلماتیک برای کمک به حل بحران یمن فکر کند.

طاهر حسین مشهدی مساله یمن را یک مساله داخلی این کشور دانست و گفت که این مساله باید بدست مردم این کشور و بدون دخالت نظامی بیگانه حل و فصل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان