Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس ویدئویی با وزیر خارجه و وزیر انرژی این کشور از آنها خواسته ضرب الاجل از پیش تعیین شده را نادیده بگیرند و طوری وانمود کنند که آماده ترک گفت وگوها هستند.

گیلانیان به گزارش جهان به نقل از فارس : یک روزنامه آمریکایی به بیان جزئیاتی از کنفرانس ویدئویی «جان کری»، وزیر خارجه و «ارنست مونیز»، وزیر انرژی آمریکا با «باراک اوباما»، رئیس جمهور این کشور در روز سه شنبه پرداخته است. روزنامه نیویورک تایمز در آغاز گزارش روز پنجشنبه خود می نویسد در صورتی که مذاکره کنندگان آمریکایی در نهایت موفق شوند «تفاهم سیاسی» با ایران را به سرانجام برسانند در واقع میوه ای را به ثمر رسانده اند که بذرهای آن را چند روز پیش تر کاشته اند.

سه شنبه شب در حالی که تنها چند ساعت به انقضای ضرب الاجل خودخوانده ۳۱ مارس باقی مانده بود، جان کری و ارنست مونیز وارد چادری بزرگ در لوزان شدند و در کنفرانس ویدئویی با اوباما شرکت کردند.

کری از داخل این چادر که برای اجتناب از جاسوسی و شنود برافراشته شده بود به اوباما گفت هیچ راهی برای پایبندی به ضرب الاجل از پیش تعیین شده ۳۱ مارس وجود ندارد؛ کری گفت ایرانی ها احتمالاً تحت تأثیر این برداشت که مهلت تعیین شده در واشنگتن حاوی معانی زیاد و در تهران دربرگیرنده معانی اندک است در رایزنی ها سخت گیرانه عمل می کنند.

یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود به نیویورک تایمز گفت: «آنها ضرب الاجلی که خودمان تعیین کرده بودیم را به ما برمی گرداندند تا ببینند که ما عقب نشینی می کنیم یا نه.»

دو مقام آمریکایی دیگر می گویند اوباما در پاسخ، به کری و مونیز گفته ضرب الاجل را نادیده بگیرند و به صراحت بگویند که آماده ترک مذاکرات و پابرجا نگه داشتن تمامی تحریم ها علیه ایران هستند و ببینند که آیا این روش، معادلات را تغییر می دهد یا خیر.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز می نویسد هنوز مشخص نیست که آیا این تغییر تاکتیک در دقیقه ۹۰ قادر خواهد بود ایرانی ها را متقاعد کند که دولت اوباما بیشتر از آنها خواستار توافق نیست یا خیر.

نیویورک تایمز نوشت: «این نمونه ای از رِندی هایی (gamesmanship) است که فضای گفت وگوهای جاری در اینجا را در بر گرفته است.»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان