Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی از صادرات یک میلیون و 204 هزار و 930 تن کالای غیرنفتی به ارزش اقتصادی 399 میلیون و 251 هزار دلار از گمرکات استان در سال گذشته خبر داد.

محمد شهبازی اظهار کرد: 451هزار و 395 تن از کالاهای فوق از گمرک انزلی، 753 هزار و 206 تن از گمرک آستارا و مابقی از گمرک حسن رود صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ، محصولات معدنی و مصنوعات آن و محصولات صنایع شیمیایی عنوان و خاطرنشان کرد : صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشور آذربایجان ، روسیه ، عراق انجام می شود .

شهبازی یادآور شد: پارسال بالغ بر دو میلیون و 159 هزار و 284 تن کالا به ارزش اقتصادی بالغ بر یک میلیارد و 365 میلیون دلار از طریق گمرکات گیلان به کشور وارد شد که نسبت به سال ماقبل از نظر ارزشی 9 درصد و از نظر وزنی 18 درصد افزایش نشان می دهد.

به گفته ناظر گمرکات گیلان؛ عمده کالاهای وارد شده به گمرکات استان را آهن آلات ، ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی و قطعات آن، چوب و تخته، گندم و جو و سایر محصولات شیمیایی شامل می شود.

وی تصریح کرد : عمده واردات گمرکات گیلان از کشور فدراسیون روسیه، آذربایجان ، قزاقستان ، ترکیه ، امارات متحده عربی است.

ناظرگمرکات گیلان در خاتمه اظهار کرد : گمرکات گیلان پارسال موفق به واریز بالغ بر 491 میلیارد تومان درآمد به حساب خزانه دولت شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن، 72 در صد افزایش نشان می دهد.

گمرک انزلی بعلت واقع شدن در موقعیت استراتژیک در طول تاریخ از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است .

این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شده و در حال حاضر نیز جایگاه مهم و حساس خود را حفظ کرده است.

اتصال و پیوند دریایی جمهوری های حاشیه دریای خزر ( جمهوری فدراتیو روسیه ـ جمهوری قزاقستان ـ جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان ) ، وجود بازار 400 میلیون نفری منطقه ، تبادل کالا و توسعه تجارت بین کشورهای حوزه این دریای استراتژیک ، گمرک انزلی را در مرتبه شایسته و حساسی قرار داده است .

در حال حاضر رویه های گمرکی نظیر واردات قطعی ،صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی ، ترانزیت خارجی ، ورود موقت ، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات ، مسافری و مرجوعی در این گمرکات انجام می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان