Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد: به دلیل نیاز و حمایت از چایکاران، شورای اقتصاد با افزایش ۲۱ درصدی قیمت خرید برگ سبز چای موافقت کرده است.

محمد ولی روزبهان بابیان اینکه قیمت گندم به عنوان یک محصول استراتژیک ۱۰ درصد و محصولات باغی تا ۱۶ درصد افزایش یافته است اظهار داشت: به دلیل نیاز و حمایت از چایکاران، شورای اقتصاد با افزایش ۲۱ درصدی قیمت خرید برگ سبز چای موافقت کرده که این امر مایه امیدواری است.

روزبهان با اشاره این که مساحت باغات چای از ۳۴ هزار هکتار در سال ۸۱  به ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار در سال ۹۳ رسیده است افزود: در سالهای گذشته تولید چای کاهش چشمگیری داشته به طوریکه تولید ۷۶ تنی در سال ۸۱ کاهش بیش از ۵۰ درصدی داشته و این رقم متاسفانه در سال گذشته به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه در گذشته چای تولیدی در گیلان ۶۵ درصد مصارف داخلی چای کشور را تأمین می کرد یادآور شد: اکنون چای تولیدی داخل فقط ۱۵ درصد چای کشور را تأمین می کند و در خوشبینانه ترین حالت، این میزان به ۲۵ درصد می رسد.

روزبهان به ارتباط مستقیم اقتصاد گیلان به صنعت چای اشاره کرد و افزود: در سالی که درآمد چایکاران خوب نباشد، چرخ اقتصاد گیلان هم خوب نمی چرخد.

وی اظهار داشت:با عنایت دولت و مجلس درخصوص خرید تضمینی برگ سبز چای که از سال گذشته تا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است، مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان برای خرید برگ سبز چای و به زراعی اختصاص یافت که تا آبان ماه سال گذشته، تمام  طلب چایکاران پرداخت شد.

رئیس سازمان چای کشور به اختصاص مبلغ ۶۰ میلیارد تومان برای اصلاح باغات چای و به زراعی اشاره کرد و ادامه داد: اختصاص این اعتبار با توجه به فرسودگی باغات چای و عملیات به زراعی و انواع هرس در دستور کار قرار گرفته که به زودی پرداخت می شود.

به گفته روزبهان، پرداخت وام به زراعی باعث اعتماد چایکاران شده است به طوری که سال گذشته بیشترین هرس و به زراعی در شهرستان لاهیجان نسبت به سالهای گذشته انجام شده که این امر موجب بالا رفتن کیفیت چای و افزایش ۳۰ درصدی تولید چای خواهد بود.

وی با تأکید بر این نکته که به رغم محدودیت های مالی دولت در تأمین اعتبار، در سال گذشته مبلغ ۲۵ میلیارد تومان به حساب سازمان چای کشور واریز شده است گفت: سازمان چای به تدریج این اعتبار را به حساب چایکاران واریز کرده که تاکنون مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای چایکاران واریز شده و مابقی نیز هرچه سریعتر به حساب آنان واریز خواهد شد.

روزبهان خاطرنشان کرد: تاکنون ۸۰۰ نفر از چایکاران با مساحت ۶۰۰ هکتار باغات چای به بانک معرفی شدند که برای آنان مبلغ ۶۵۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است که پرداخت خواهد شد.

وی به تشکیل صندوق چای کشور که برای حمایت از صنعت چای تشکیل شده است اشاره کرد و افزود: بیش از ۹۰ صندوق بااعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان در کشور وجود دارد که صندوق توسعه کشاورزی گیلان با اعتبار ۶ میلیارد تومان نتوانست شرایط خوبی برای کشاورزی گیلان بوجود آورد.

روزبهان با اشاره به این که بزرگ ترین صندوق توسعه کشاورزی با ۲۵ هزار و ۵۰۰ عضو چایکار و بااعتبار اولیه ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تشکیل شده است اظهار داشت: دارایی در حساب این صندوق در حال حاضر به ۳۱ میلیارد تومان می رسد که درصدد هستیم این اعتبار را به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

وی با اشاره به سهم ۵۱ درصدی بخش خصوصی در صندوق توسعه چای کشور گفت: از بخش سهام خصوصی ۵.۹۲ درصد به چایکاران و ۵.۷ درصد به کارخانه ها اختصاص یافته است.

روزبهان بابیان این که دولت برای اولین بار سرمایه بخش خصوصی چایکار را نیز پرداخت کرده است افزود: دولت نه تنها سهم ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی خود که سهم ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی چایکاران را نیز پرداخت کرده که این اتفاق بی سابقه است.

وی ادامه داد: مدیریت صندوق که برای حمایت از چایکاران تشکیل شده، از طریق هیئت مدیره ای که اعضای آن در ۲۵ اسفندماه سال گذشته انتخاب شده اند انجام می شود.

روزبهان درباره تسهیلات پرداختی از این صندوق به چایکاران اظهار داشت: این صندوق با سرعت بالا وام مورد نیاز چایکاران با بهره بین صفرتا ۴ درصد پرداخت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: با اقداماتی که انجام گرفته است نه تنها رهاسازی باغات چای کمتر شده، بلکه آن دسته از باغات چای که به دلایل مختلف رهاشده بودند، در حال احیا هستند. /منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان