Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

محمدی: در بیانیه چیزی به نام لغو تحریم و همزمانی وجود ندارد؛ تحت فصل هفتم می مانیم/ بهشتی پور: ایران اولین کشوری است که از ذیل فصل هفت با دیپلماسی خارج می شود، نه با جنگ

بهشتی پور گفت: می پذیرم در نظام بین الملل زور و حق کشی هست، ولی ما طوری مهندسی می کنیم که اولین کشوری باشیم که از زیر فصل هفت منشور سازمان ملل با دیپلماسی خارج می شویم و محمدی پاسخ داد: قطعنامه جدید ذیل فصل هفتم است و ما تحت فصل هفتم می مانیم.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسن بهشتی پور کارشناس هسته ای دوشنبه شب در مناظره ای با مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در برنامه «تیتر امشب» گفت: نقطه قوت بیانیه لوزان به رسمیت شناختن غنی سازی اورانیوم در ایران در سطح 3.67 است. این به معنای مقداری است که در نیروگاه بوشهر به آن نیاز داریم و این یک دستاورد است. اگر در گذشته در توافق ژنو می گفتند به غنی سازی تصریح نشده، اما حداقل در این جا کاملاً مشخص است.

* توافق طوری بسته شود که امکان تفسیرهای دو گانه باقی نماند

وی نقطه نگرانی دیگر در این بیانیه را کد 3.1 و ترتیبات اجرایی آن برشمرد و افزود: در مذاکرات سه ماه آینده حتماً باید به این موضوع توجه شود و طوری توافق بسته شود که هیچ جای تفسیرهای دوگانه و برداشت های مختلف از آن در نیاید. این یک نقطه ورود است، ولی باید جزئیات به نحوی باشد که تفسیرهای دوگانه از آن برداشته نشود.

وی افزود: آب سنگین اراک را پذیرفته اند و ماهیت آن آب سنگین باقی می ماند و دستاورد کمی نیست. 6 وزیر خارجه آنجا بودند و 8 روز مذاکره کردند و چنین چیزی را به صراحت در بیانیه آوردند.

* لفظ «تعلیق» تحریم های اقتصادی نقطه قوت بیانیه است

محمدی هم درباره نقاط ضعف این بیانیه گفت: منصفانه این است که دو نقطه مثبت به طور نسبی در این بیانیه هست. چیزی به نام تعلیق تحریم های اقتصادی در آن آمده و تا پیش از آن آمریکایی ها به کلیات در این زمینه بسنده می کردند، البته خروجی آن چیزی نیست که ما نیاز داریم و دوم اینکه یک برنامه غنی سازی هست ولو اینکه این برنامه محدود است و با حق ما در ان پی تی فاصله دارد.

وی افزود: برنامه غنی سازی در اینجا با نیاز ما تطبیق ندارد. ما در هشت سال آینده 190 هزار سو غنی سازی نیاز داریم. بوشهر سالانه 30 تن مواد نیاز دارد. ابهام دوم در شرایط تعلیق تحریم ها، که عملاً ته آن تعلیق تحریم باقی نمی ماند. سومین ابهام اینکه زمانبندی آن مشخص نیست. دسترسی ها و بازرسی های فراپروتکلی و ترکیب آن با PMD، دیگر محدودیت در تحقیق و توسعه ما و اندک محدودیت هایی را می توان دید و دیگری از دست دادن مواد هسته ای است. این مواد مهمترین سرمایه ماست.

* طی یکسال و نیم گذشته گزارش های مثبتی از آژانس شاهد بودیم

به گزارش فارس، حسن بهشتی پور کارشناس مسائل هسته ای در ادامه این مناظره در خصوص تجربه گذشته آژانس و گزارش های آن نسبت به فعالیت های هسته ای ایران و شبهه در خصوص اعتماد به گزارش های این نهاد گفت: اینکه همیشه عنوان می شود گزارش مثبت نبوده، موضوعی غلط است و طی یک سال و نیم گذشته همواره نکات مثبتی وجود داشته است.

وی یادآور شد: اولاً آژانس تنها نهاد بین المللی است که می تواند از نظر حقوقی و فنی درباره فعالیت های هسته ای ایران نظر دهد و ما جایگزینی برای این نهاد نداریم و دوم اینکه از آذرماه سال 92 که آژانس برمبنای توافق ژنو نظارت خود را دنبال کرد، 10 گزارش ارائه داده و تأکید کرده آنچه ایران تعهد داده به آن عمل کرده و اگر قرار بود آژانس در این خصوص بازی درآورد چنین گزارش هایی را نمی داد. عملکرد یک سال و نیم گذشته آژانس مثبت بوده است. سوم اینکه اگر آژانس اعلام کرده موضوعاتی را ندیده و نمی تواند نظر دهد به خاطر فشارهای سیاسی گذشته بوده و یک روال و پروتکل است که آژانس درباره همه کشورها دنبال می کند، کما اینکه درباره کشوری مانند ژاپن نیز دنبال شد.

این کارشناس مسائل هسته ای ادامه داد: اگر فرض کنیم توافق جامعی بین ایران و 1+5 امضا شود آنها مانند گذشته به آژانس فشار نخواهند آورد چرا که خودشان توافق نامه را امضا کرده اند. نگاهی به عملکرد آژانس طی یک سال و نیم گذاشت و مدالیته ای که با آنها داشته ایم نشان می دهد که عملکرد این نهاد 95 درصد خوب و مثبت بوده و «ان قلت »هایی که داشته کمتر از 5 درصد بوده است.

در ادامه این نشست مهدی محمدی در این خصوص گفت: تیم ایرانی در لوزان زحمت زیادی کشیده و اظهارات من به معنای زیر سؤال بردن عملکرد تیم نیست و درباره مکر دشمن حرف می زنیم و همچنین اساساً کسی مخالف توافق نیست چرا که در جامعه تلاش می شود اینطور القا شود که عده ای موافق و عده ای مخالف توافق هستند در حالی که ما نیز موافقیم اما یک توافق خوب را دنبال می کنیم.

وی ادامه داد: نکته این است که در این توافق تحریم ها یکجا لغو می شود یا نه و اگر توافق کردیم و امتیاز جدی دادیم اما لغو یکباره تحریم ها را نداشتیم، این یعنی توافق خوبی نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی با نگاهی به توافق ژنو و آنچه اکنون به عنوان بیانیه از آن یاد می شود، گفت: ما در توافق ژنو داریم که تحریم های مربوط به شورای امنیت باید به طور یکجا لغو شود و 14 ماه مذاکره کردیم که قرار بود این بند به یک سلسله اصول و راه حل تبدیل شود.

* آمریکا STOP موقت تحریم ها را دنبال می کند و نه لغو آنها را

وی یادآور شد: درباره تحریم های اتحادیه اروپا گفته شده که اجرای آن خاتمه می یابد و از لغو آن سخنی به میان نیامده است. فقط تحریم های اقتصادی و مالی برداشته خواهد شد در حالی که در توافق ژنو تحریم های انرژی و تحقیقاتی نیز لحاظ شده بود. آنها فقط تحریم های مالی و اقتصادی را آن هم با شروطی خاتمه می دهند و آن این است که ما همه تعهدات مان را انجام دهیم.

محمدی افزود: بعد از آن نوبت به آمریکا می رسد که STOP موقت تحریم ها را دنبال می کند و نه لغو آنها را.

* همه می دانند که آژانس یعنی اسرائیل/ اگر کنگره بازی در آورد ایران چه کار می تواند انجام دهد

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با بیان اینکه همه می دانیم آژانس یعنی اسرائیل و اگر بازی درآورد یا کنگره با دو سوم آرا قانونی را تصویب کرد و اوباما نتوانست جلوی آن را بگیرد ما چکار می توانیم کنیم در حالی که قلب راکتور اراک را تخریب کرده ایم و راه بازگشتی نیست.

بهشتی پور نیز در پاسخ به این اظهارات اعلام کرد که آقای محمدی درباره آژانس صحبت نکرد و نگفت که آیا نهاد دیگری به جز آژانس وجود دارد یا نه. آژانس وارد تحریم ها نمی شود بلکه تحریم ها براساس گزارش آژانس برداشته می شود.

محمدی در این بین این سؤال را مطرح کرد که اگر آژانس به تعهدش عمل نکرد دستمان به کجا بند خواهد بود.

* مرجع دیگری به جز آژانس در دنیا نیست

بهشتی پور نیز در ادامه در پاسخ گفت: آژانس حق دخالت در تحریم ها را ندارد، اما لغو تحریم ها منوط به گزارش آژانس شده است و ما مرجع دیگری به جز آژانس نداریم که در دنیا به آن متوسل شویم. باید گفت که در یک سال و نیم گذشته امکان ندارد که ما به تعهدی عمل کرده باشیم و آژانس آن را نادیده گرفته باشد. اگر آژانس گزارش خلاف رفتارها و فعالیت های هسته ای ایران را داد ما می توانیم استناد این گزارش خلاف را از آنها جویا شویم.

محمدی نیز در پاسخ به این موضوع یادآور شد که مکانیسمی که پیدا کرده اند گذشته اش مشخص است. آژانس در گذشته فعالیت های هسته ای ایران را بازرسی و بررسی کرد و گزارش خلاف داد و آژانس و آمانو که مدیرکل آن است در طول 10 سال گذشته به عنوان عضوی از گروه بین المللی فشار علیه ایران عمل کردند.

* موضوع PMD یک خطر امنیتی برای کشور است

وی درباره آمدن موضوع PMD (انحراف فعالیت های نظامی به سمت هسته ای) در این گزارش نیز گفت: در متن بیانیه آمده که آژانس باید در گذشته و حال بررسی کند تا انحرافی وجود نداشته باشد که این خطر بزرگی برای ما است.

محمدی ادامه داد: نکته کلیدی این است برخلاف آنچه می گویند چیزی به نام لغو همزمان نیست و اگر آژانس فعالیت های ما را تأیید نکند، تحریم ها برداشته نمی شود در حالی که بخش بزرگی از تعهدات ما برگشت پذیر نیست.

بهشتی پور نیز در پاسخ به این اظهارات گفت: اگر آژانس تأیید کرد که ما به تعهدات مان عمل کرده ایم بعد از آن درباره لغو تحریم ها صحبت می کنند. بحث عمده بر سر این است که ما می خواهیم فعالیت آژانس را زیر سؤال ببریم برای موضوعی که ممکن است رخ دهد در حالی که اگر در تیرماه قرارداد را ببندیم آنها انگیزه ای برای زیر سؤال بردن فعالیت های هسته ای ایران یا ارائه گزارش خلاف ندارند چرا که فشار بین المللی روی آنها نیست.

* بهشتی پور: آنچه آمریکایی ها می گویند برای ما حجت نیست1

در ادامه این برنامه بهشتی پور در خصوص بحث لغو و تعلیق تحریم ها گفت: آنچه غرب می خواهد در مورد ما عمل کند، در توافق تیر ماه مشخص می شود. آنچه آمریکایی ها می گویند و آقای محمدی و دوستانش سال ها تبلیغ می کردند که آنچه آمریکایی ها می گویند برای ما حجت نیست، تعلیق را آمریکایی ها مطرح می کنند و وزیر خارجه ما به صراحت می گوید بعد از تیر ماه حتماً بخش اقتصادی و مالی لغو می شود که شامل انرژی نیز می شود. در تسلیحات که ما خودکفا هستیم و ما از این بابت نگرانی نداریم.

محمدی در پاسخ به این سؤال و درباره تحریم های آمریکا با اشاره به بیانیه لوزان گفت: متن بیانیه مشترک را می خوانم کاری به فکت شیت ندارم. درباره تحریم های آمریکا عنوان می کند که آمریکا تحریم های خود متوقف می کند نه لغو. بین لغو و تعلیق متفاوت است. در لغو زیرساخت قانونی جمع می شود، اما در تعلیق زیرساخت قانونی می ماند و اجرای آن متوقف می شود. آنچه در بیانیه مشترک آمده اجرای آن متوقف می شود، ولی زیرساخت سرجایش است و این به معنای لغو نیست.

وی اضافه کرد: واژه را آقای ظریف گفتند واژه ای که آمریکایی ها به کار می برند Terminate هست، اما اینجا واژه Cease آمده است. باز هم تحریم های اقتصادی و مالی است، برخلاف آنچه در توافق ژنو آمده و مشروط است به گزارش دهی آژانس. متاسفانه در این متن چیزی به نام لغو و همزمانی وجود ندارد.

* محمدی: تحریم های اروپا هم لغو شود بدون تحریم های کنگره آمریکا به درد نمی خورد 2

محمدی ادامه داد: تحریم های اتحادیه اروپا هم اگر لغو شود بدون تحریم های کنگره آمریکا به هیچ دردی نمی خورد.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره قطعنامه های شورای امنیت با بیان اینکه متاسفانه نگرانی من بیشتر است، گفت: در متن بیانیه مشترک گفته شده یک قطعنامه جدید صادر می شود که کلیه قطعنامه های قبلی را لغو می کند و نه تحریم های مندرج در آن تحریم ها و بعد دوباره محدودیت های جدیدی را وارد و در قطعنامه جدید می نویسد. اگر تحریم های قبلی لغو می شود، پس محدودیت های جدید چیست؟ این محدودیت ها مطابق آن چیزی است که آمریکا در فکت شیت نوشته است.

بهشتی پور نیز در واکنش عنوان کرد که ما نباید شیطان بزرگ را حجت بگیریم که محمدی در این باره گفت: اگر شیطان بزرگ پسر خاله شده باشد برای کسانی شده که به آن اعتماد کرده اند.

محمدی ادامه داد: بالاخره آمریکایی ها باید این تحریم ها علیه ملت ایران را بردارند. آقای اوباما بالاترین مقام اجرایی در آمریکاست و حرفش سند است. آنچه برای مردم ما مهم است، تحریم هاست. آن کسی که قرار است تحریم را بردارد می گوید این گونه بر می دارم. متنی که شما نوشتید متاسفانه نمی تواند جلوی سوء استفاده آمریکا را بگیرد.

وی گفت: متن را با توجه به اینکه آمریکا دشمن است، جوری بنویسید که آمریکا نتواند از آن سوء استفاده کند.

بهشتی پور با بیان اینکه آقای محمدی برداشت خود را از متن بیان می کند، افزود: قرار است در اولین زمانی که توافق اجرا شد، 2 تا 3 روز بعد شورای امنیت تشکیل جلسه داده و قطعنامه صادر کند و قطعنامه های تحریمی خود را لغو کند و در بند دوم بگوید ما توافقات جدیدی با ایران کرده ایم که تعهداتی را بر گردن ایران گذاشته و هم بر گردن طرف مقابل.

محمدی هم خطاب به بهشتی گفت: پس به نظر شما محدودیت هایی که اینجا اشاره شده ربطی به قطعنامه های شورای امنیت ندارد.

بهشتی پور پاسخ داد: خیر؛ محدودیت ها در مورد این است که ایران و طرف مقابل چه اقداماتی انجام می دهند، بعد از صدور قطعنامه تازه کار ایران شروع می شود. چون کارهایی که ایران انجام می دهد زمان بر است. ایران انجام می دهد و طرف مقابل هم بعد از تایید آژانس، این تحریم ها را لغو می کند.

محمدی هم گفت: انشاءالله آمریکا به همین خوبی باشد که شما می فرمایید.

* انشاءالله شبهات آقای محمدی در تیر ماه رفع می شود

بهشتی پور هم عنوان کرد: ما تا تیر ماه باید صبر کنیم و انشاءالله شبهات آقای محمدی در تیر ماه رفع می شود. در توافق ژنو تعهدات را مشخص کردیم و مر تعهدات را پیش بردیم. الان باید جایی بگذاریم که اگر تفسیرهای متعدد شد در آنجا بدانیم چه کسی باید اختلاف را حل کند.

مجری درباره بازگشت پذیری سؤال کرد که محمدی گفت: وقتی تعهدات را انجام و آژانس تایید می کند، تازه می رسد به آمریکا که دشمن ماست. در دشمنی آمریکا تردیدی نیست. در زمانی نوبت آمریکا می رسد که ما تعهداتمان را انجام دادیم و بخش عمده ای به لحاظ فنی، نمی گویم بازگشت ناپذیر است ولی اگر آمریکا نخواهد تعهداتش را انجام بدهد بازگشت به وضعیت قبلی سخت است.

* بازگشت به گذشته در صورت عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش 3 تا 4 سال زمان می برد

محمدی ادامه داد: وقتی شما ماشین های سانتریفیوژ را جمع و زیرساخت های آن را هم جمع کردید، وقتی قلب رآکتور اراک را درآوردید، یا نابود یا صادر کردید، اگر آمریکا به تعهدش عمل نکرد، شما زودتر از سه تا چهار سال نمی توانید آنها را سر جایش برگردانید و اتفاقا آمریکایی ها همین زمان را می خواهند. الان می گویند ما اگر به ایران هم حمله نظامی می کردیم زمان بیشتر از این گیرمان نمی آمد.

بهشتی پور هم که قصد داشت به این سؤال پاسخ دهد با سؤال محمدی روبرو شد مبنی بر اینکه «به من بگویید زیر ساخت سانتریفیوژ جمع شد چقدر طول می کشد برگردد؟»

بهشتی پور گفت: ما می توانیم به وضعیت قبل بازگردیم و ایران این حق خود را واگذاری نکرده، ولی ترتیباتی خواهد داشت. حساب و کتابی خواهد بود. ایران و 1+5 این حق را از خود سلب نکردند. یا راجع به همه چیز توافق می کنند یا راجع به هیچ چیز توافق نمی کنند، این به نفع هر دو است. چون گوشت لخم و چربی و استخوان با هم است. نمی شود اینها را تفکیک کرد. آمریکایی ها نمی توانند بازی در بیاورند چون قرار است یک توافق جامع هسته ای را امضا کنند. در این توافق قرار است مشخص شود چه کسی چه کاری را و چه زمانی انجام می دهد. دبه درآوردن موقعی است که کلی باشد.

وی ادامه داد: وقتی وارد جزئیات می شوند می شود دبه در آورد ولی خیلی سخت است. ما داریم هوشمندانه یکسری حقوق خودمان را در یک توافقی پیش بینی می کنیم. ما در بحث غنی سازی اورانیوم با قوت و قدرت ادامه  می دهیم. ما به چند دستاورد می رسیم. در تحقیق و توسعه IR-8 که 20 برابر IR-1 هست را ادامه می دهیم. در تحقیق و توسعه همکاری بین المللی پیش بینی شده است، ما الان محدود به روسیه هستیم، ولی دانشمندان ما می توانند با دانشمندان دیگر کشورها ارتباط و پروژه های جدید را تعریف کنند. اگر راکتور ما بخواهد کار کند یک جایی که از لحاظ علمی معتبر است، باید آن را تأیید کند. وقتی فضایی تعریف کنید که همکاری بین المللی باشد، حالا با 5 هزار تا شروع کنید مگر ما با 164 تا شروع نکردیم. اینها را کنار می گذاریم و هر زمان که بخواهیم دوباره فعال می کنیم.

* بهشتی پور: اولین کشوری هستیم که از زیر فصل هفت با دیپلماسی خارج می شود و نه جنگ/ محمدی: تحت فصل هفت می مانیم

محمدی پرسید: پس چرا نوشته 10 سال؟ که بهشتی پور پاسخ داد: 10 سال دوره زمانی است. بحث ما تخلف است که اگر آنها تخلف کردند ما چه اقدامی می توانیم انجام دهیم. به عنوان مثال در فردو هزار سانتریفیوژ می ماند. فردو یک ضمانتی است برای نطنز. می دانند اگر تخلف کنند این فردو هست. من می پذیرم در نظام بین الملل زور و حق کشی هست، ولی ما طوری مهندسی می کنیم که برای اولین بار کشوری هستیم که زیر فصل هفت منشور سازمان ملل هستیم و با دیپلماسی می خواهیم بیاییم بیرون. این یک شاهکار است.

محمدی هم گفت: این قطعنامه جدید زیر فصل هفتم است و ما تحت فصل هفتم می مانیم.

بهشتی پور هم ادامه داد: در مورد تحریم های شورای امنیت 6 سال طول کشید که آنها تحریم ها را وضع کردند. تحریم ها این گونه نیست که شب بخوابد صبح پا شود تحریم وضع کنند. 6 سال طول کشید. آن زمان ما تضیمن های کافی نداشتیم، الان تضمین های کافی داریم. قطعنامه هایی که بستر شده بود هر اقدام ناجوانمردانه ای که غرب علیه ایران انجام داد، بسترش همان قطعنامه هایی بود که از نظر خیلی ها عنوان شد «مهم نیست و کاغذ پاره است». اینها (قطعنامه ها) متاسفانه سند بین المللی شد و اگر امروز تحریم وضع کردند یک سند بین المللی است. درست است اصل آن ظالمانه بوده است.

محمدی در خصوص بازگشت طرفین به نقطه آغازین در صورت عدم پایبندی طرف مقابل با بیان اینکه در متن بیانیه مشترک و در تفاسیری که دو طرف ارائه کردند گفته شده زمان محدودیت بر برنامه غنی سازی ایران 10 سال خواهد بود، گفت: آیا معنایش این است که بعد از 10 سال می توانیم غنی سازی کنیم و محدودیت ها بر غنی سازی ایران به طور کامل جمع خواهد شد؟

وی گفت: متاسفم بگویم بیانیه ای که الان نوشته شده و حتما انشاءالله اصلاح خواهد شد، ابهام بسیار جدی دارد. یکی از پیش فرض های اصلی توافق ما با طرف مقابل این بوده که محدودیت های ما زمان دار باشد. آقای کری یک ساعت بعد از اعلام بیانیه لوزان گفت از نظر ما این توافق زمان ندارد و این بدان معناست که محدودیت ها بر برنامه غنی سازی ایران از نظر آمریکا دائمی و ابدی است.

بهشتی پور هم گفت: این نظر ما نیست نظر جان کری است.

محمدی ادامه داد: در شرایط فعلی، در متن منتشر شده توسط آمریکایی ها آمده که بعد از پایان 10 سال باید برنامه غنی سازی را با من 1+5 به اشتراک بگذاری. یعنی بعد 10 سال محدودیت باید دوباره برویم با آمریکا یک مذاکره دیگر کنیم، آیا آمریکا اجازه غنی سازی بدهد یا ندهد. این حرف آمریکایی هاست. همین شیطان بزرگ است که مانع ایجاد می کند و باید توافق به گونه ای نوشته شود که نتواند مانع ایجاد کند.

* مونیز گفت که غروب هسته ای ایران طلوع ندارد

این کارشناس سیاسی با اشاره به مصاحبه ارنست مونیز مبنی بر اینکه از نظر ما غروب هسته ای ایران طلوع ندارد، گفت: دوستان مذاکره کننده که من شاگرد آنها هم محسوب نمی شوم، حالا که دست آمریکا رو شده و نیت های باطنی خود را بیرون ریختند، از قضا اتفاقاً خیر است که این توافق هنوز امضا نشده، بیایند متن خودشان را به گونه ای بنویسند که امکان سوء استفاده نباشد.

وی با بیان اینکه متن بیانیه مشترک در این زمینه کاملاً ابهام دارد، عنوان کرد: باید صریحاً در توافق نهایی نوشته شود که بعد از 10 سال کلیه محدودیت ها بر برنامه غنی سازی برچیده می شود و ایران هر چقدر تا توانست غنی سازی کند.

* بهشتی پور: به حرف های آقای ظریف بیشتر اعتماد دارم تا آمریکایی ها

بهشتی پور نیز در واکنش به این اظهارات با بیان اینکه بنده به شخصه به حرف های آقای ظریف بیشتر اعتماد دارم تا آمریکایی ها، گفت: یکی از مسائلی که مورد اختلاف بازی ایران و آمریکاست این است که دو طرف سعی کردند به هم نزدیک شوند، دیدگاه های مشترک را پیدا کنند. به همین دلیل هر کدام بعد از مذاکره می روند بخش هایی که مطلوب خودشان است تبلیغاتی می کند و آنچه مطلوبش نبوده از زیرش درمی رود و یک جوری ماست مالی می کند.

وی افزود: وقتی جان کری می گوید یک چیزی دائمی است، این هم درست است هم نادرست. به صراحت قرار است نوشته شود که مثلاً محدودیت ها در مورد غنی سازی 10 سال خواهد بود. ما 3 ماه صبر می کنیم ببینیم در توافق نهایی محدودیت غنی سازی چند سال است. مثلا یکی عدد 15 سال یکی 10 یکی 25 سال را می گوید این از حقه بازی های آمریکاست. تعجب می کنم آقای محمدی که یک عمر آمریکایی ها را رصد کرده این جا چطور است به این موارد توجه نمی کند!

* نظارت 25 ساله مربوط به معادن ماست

این کارشناس هسته ای ادامه داد: به عنوان مثال 25 سال برمی گردد به نظارت بر معادن گچین و ساغند. معادن اورانیوم خام ما. معادنی که زیرنظر آژانس است و مرتب آقای آمانو گزارش می دهد و حساسیت خاصی روی آن نیست و این نظارت آژانس است. یا مثلاً بحث مربوط به قطعات روتور، من از مسئولان سازمان انرژی اتمی پرسیدم که تا چه حد برای ما مهم است. این نظارت 20 ساله که کری به زرنگی در مصاحبه هایش مطرح می کند، اشاره به این مورد خاص است نه به غنی سازی، ولی آنها حقه بازند و مصادره به مطلوب می کنند.

وی گفت: می گویند نظارت بر پسماند سوخت اراک 15 ساله خواهد بود. پسماند سوخت از کشور خارج می شود.

بهشتی پور همچنین به محمدی گفت: چون اینها به نفعت نیست به مردم نمی گویی. این محدودیت ها و حقه بازی های آمریکایی هاست. محدودیت بر غنی سازی 10 سال خواهد بود. آنها در مذاکره یک طورند در فکت شیت یک جور دیگرند.مسئله ما با آمریکا کلش بهانه است، اما این روند بهانه را از آمریکایی ها می گیرد. نرمش قهرمانانه این بهانه را از دشمن می گیرد.

* بهشتی پور: آقایان 6 سال مذاکره کردند به کجا رسیدند؟ 

وی با اشاره به تیم مذاکره کننده قبلی گفت: آقایان 6 سال مذاکره کردند به کجا رسیدند؟ هیأت مذاکره کننده یک سال و نیم مذاکره کرده و حداقل این بهانه را از دست دشمن خارج می کند.

محمدی هم در واکنش به اظهارات بهشتی پور درباره تیم مذاکره کننده سابق، عنوان کرد: آن آقایان سرمایه ای فراهم کردند که امروز دوستان بزرگوار ما با آن معامله کنند. چیزی که ما می گوییم این است که معامله خوب کنید. این سرمایه پایش خون شهید ریخته شده و مردم هزینه آن را داده اند و اگر این سرمایه امروز دست شما نبود نمی توانستید چنین توافقی کنید. همچنان که یک روزی همین دوستان بزرگوار ما سر کار بودند و نتوانستند به نتیجه ای برسند چون چیزی دستشان نبود. 6 سال سرمایه ای جمع شده و گران قیمت است و نباید این سرمایه را در متنی هزینه کنیم که کلمه به کلمه آن جای بهانه گیری برای دشمن بگذارد.

بهشتی پور هم در واکنش به اظهارات محمدی عنوان کرد: زحمتی که کشیدند دانشمندان و شهدای هسته ای کشیدند و 19 هزار سانتریفیوژ را تولید کردند و ... مذاکره کننده ما این کار را انجام نداده، مذاکره کننده ما رفته زحمت هم کشیده است. من دست و پای همه را می بوسم چون در این 6 سال زحمت کشیدند و خون دل خوردند.

وی ادامه داد: بحث این است که اگر آن روند به نتیجه نرسید ما تا آخر ادامه دهیم؟ اگر نرمش قهرمانانه انجام دادیم به خاطر این بود که آن روند به نتیجه نرسید.

محمدی در خصوص راکتور آب سنگین اراک نیز گفت: اینجا اتفاق خوبی افتاده، ولی چند نکته محل ابهام و سوال است. این فرآیند نوسازی و بازطراحی چقدر طول می کشد؟ اگر ما با روسیه که نیمه متحد ما محسوب می شود اگر می خواستیم راکتور بوشهر را نوسازی کنیم بالای 20 سال طول کشید. حالا آمریکایی ها اگر بخواهند بیایند و مشارکت کنند، آمریکا هم که دغل باز است. اولین نکته ای که باید تکلیفش روشن شود، این است ما که قرار است این راکتور را بازسازی کنیم دارای یک زمان بندی مشخص باشد.

* سوخت مصرف شده راکتور اراک را رایگان به خارج نفرستیم

وی با بیان اینکه میزان نگرانی که آمریکایی ها از این راکتور دارند از راکتور آب سبک ندارند، خاطرنشان کرد: نکته دوم این است که چرا ما سوخت مصرف شده این راکتور را براساس ادعای آمریکایی ها، بدون ما به ازاء صادر می کنیم. اگر به هیچ دردی نمی خورد، بگذارند بماند، اگر می خواهند ببرند چیزی در ازای آن بدهند.

بهشتی پور نیز درباره راکتور آب سنگین اراک با بیان اینکه یک دستاورد بزرگ است، گفت: اگر توافق ژنو به دست نمی آمد قرار بود در سال 2016 این راکتور افتتاح شود. آنجا در شرایط تحریم دانشمندان ما نمی توانستند به تجهیزات دست یابند. دانشمندان ما طراحی و اجرا را انجام دادند. امروز آمریکایی ها با ایرانی طرف است که آب سنگین را طراحی کرده است. آن موقع که روسیه با ما قرارداد بست در 1995 ما در مقدمات هسته ای نبودیم. قرار است این راکتور تحقیقاتی باشد در کشاورزی، صنعت، پزشکی و ... و می توانیم آب را صادر کنیم و کلی درآمد برای ماست. ما پسماند را می دهیم که همکاری بین المللی در جهت ارتقای علمی دانشمندان داشته باشیم.

* اجرای پروتکل الحاقی بدون تصویب مجلس غیر قانونی است

محمدی در خصوص اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نیز با بیان اینکه در متن بیانیه مشترک آمده قبل از تصویب مجلس اجرای پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه آغاز کنیم، عنوان کرد: این غیرقانونی است. مجلس در سال 1385 قانونی را تصویب کرد به نام قانون منع اقدامات داوطلبانه و در حالی که این قانون در مجلس تصویب شده به نظرم در این قسمت کم دقتی شده و درباره اجرای داوطلبانه آن تعهد داده شده است. ابتدا باید می آمدند با مجلس صحبت می کردند. قانون اقدامات داوطلبانه باید ابتدا برداشته شود بعد پروتکل را داوطلبانه اجرا کنیم. تا همین جای کار منع قانونی هست و انشاءالله در متن اصلی تصحیح خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: دسترسی هایی که درون بیانیه مشترک برای آژانس در نظر گرفته شده فراتر از پروتکل الحاقی است. دسترسی بیشتر به پروتکل الحاقی یعنی رژیم بازرسی ویژه مختص ایران که اوباما هم گفت که در قطعنامه شورای امنیت هم این تایید خواهد شد. محمدی اضافه کرد: فراتر از پروتکل الحاقی باید به دو چیز رسیدگی کند. یکی به زنجیره تأمین یعنی مجموعه شرکت ها، آدم ها، کارگاه ها و ظرفیت های داخلی و خارجی که شما از آن قطعات و تجهیزات استفاده می کنید. چنین چیزی در تعهدات کشورها بی سابقه است. یعنی اگر ما پیچی در تجهیزات هسته ای استفاده می کنیم باید به آژانس بگوییم در چه کارگاهی می سازیم. یعنی سرویس های اطلاعاتی غربی به مجموعه تامین کنندگان ما دسترسی پیدا می کنند.

وی گفت: ما اگر برنامه غنی سازی را بدهیم بهتر از این است که این اطلاعات حساس را در اختیار موساد و سیا قرار دهیم، آژانسی وجود ندارد.

* پرسش هایی که آژانس درباره PMD مطرح کرده به برنامه موشکی ما برمی گردد

محمدی به موضوع PMD نیز اشاره کرد و گفت: آژانس قرار است با استفاده از دسترسی های بیشتری که پیدا می کند وارد موضوع PMD شود، PMD چیست؟ PMD پل بین بخش هسته ای و دفاعی ماست. پرسش هایی که آژانس درباره PMD مطرح کرده به برنامه موشکی ما برمی گردد. PMD بهانه ای است که آنها به حوزه تسلیحات نظامی متعارف ورود پیدا کنند و به طور ویژه به برنامه موشکی ما.

وی اضافه کرد: در فکت شیت آمریکا آمده که محدودیت هایی برای ایران در حوزه موشکی و تسلیحاتی در نظر گرفته خواهد شد. در حوزه دسترسی و بازرسی، اگر چیزی که اینجا آمده در توافق نهایی تکرار شود و اگر چیزی که آمریکایی ها نوشتند بویی از واقعیت داشته باشد، دوران جدیدی از خروج اطلاعات از ایران و عملیات اطلاعاتی، سایبری و ترور ما را تهدید می کند. بسیار نگران کننده است.

بهشتی پور هم در واکنش به اظهارات محمدی گفت: حرفهایی که آقای محمدی عنوان می کند توی دل همه را خالی می کند و مبنای آن اشکال دارد. خواهشم این است که از آقای صالحی بخواهید در صدا و سیما این موارد را توضیح دهد..

این کارشناس هسته ای عنوان کرد: مسئله پروتکل الحاقی دو بخش کاملاً مهم دارد. یک بخش نظارت کردن بر فعالیت های هسته ای ایران است. ما که نمی خواهیم بمب بسازیم. آن جایی که هسته ای است اعلام شده است و دسترسی آژانس هیچ اشکالی ندارد. در بحث دوم، آنهایی که در این بازی گربه رقصانی می کنند جاهایی هست که آژانس مثلا بگوید می خواهم پارچین را ببینم از نظر من در پارچین فعالیت هسته ای کرده اند. اولا باید توجه داشته باشیم که دلایل خودش را طبق پروتکل الحاقی به ایران ارائه دهد. شهر هرت نیست. یا ایران می پذیرد یا می گوید دلایلت منطقی نیست. یا آژانس می پذیرد دلایل ایران منطقی است یا نمی پذیرد. اینجا در پروتکل الحاقی سکوت دارد. در اینجا کمیته ای قضاوت کرده و بررسی می کند که کدام طرف دلایلش منطقی است.

محمدی عنوان کرد: از این به بعد کسانی پیدا می شوند که سند می آورند. دنیای زیبایی نیست. اسرائیل و آمریکا و آژانسی وجود دارد که ما به تمام تعهداتمان پایبند بودیم و آژانس از گفتن ساده ترین حقایق درباره برنامه هسته ای ما دریغ کرده است. خوب است شما به بینندگان ما بگویید به آژانس خوشبین هستید. دنیا نگران کننده است، باید توافق را به گونه ای بنویسید که دشمن شما نتواند از متن شما سوء استفاده کند.

* دوستان ما قدری عجله کردند تا تیر وقت داشتند

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: احساس می کنم دوستان ما یک قدری عجله کردند تا تیر وقت داشتند می توانستند تا تیر ماه جزییات را مشخص کنند. جزییات کم است، همین اصول مبهم و در موارد کلیدی تفسیرپذیراست. انشاءالله تکمیل می شود و به گونه ای می شود که دشمن ما امکان سوء استفاده را نداشته باشد.

وی افزود: نکته آخر من این است که ما به جای اینکه دسترسی های 10 ساله و 25 ساله و ... و محدودیت ها را بپذیریم، می رفتیم قطعنامه های شورای امنیت را اجرا می کردیم. قطعنامه شورای امنیت می گوید برنامه غنی سازی و آب سنگین را تعلیق کن.

محمدی هم درباره عملکرد آژانس گفت: اطلاعات شهید شهریاری ما را فقط آژانس داشته است.

بهشتی پور در ادامه با بیان اینکه ما 6 دستاورد در لوزان داشتیم، افزود: غنی سازی و تحقیق و توسعه ادامه می یابد. فردو باقی مانده و غربی ها و دشمنان نمی توانند آن را از بین ببرند، با هزار تا چک تضمین شده. لغو قطعنامه ها و تحریم های اقتصادی و مالی.

محمدی هم عنوان کرد: لغو تحریم ها مشروط به هزار شرط است.

وی درباره تحقیق و توسعه هم گفت: یکی از اصلی ترین کارهایی که تیم ما به دنبال آن بوده اینکه تحقیق و توسعه بدون محدودیت را تضمین کنند. آن چیزی که در متن بیانیه مشترک آمده این است که در تحقیق و توسعه راجع به تعداد، گستره و جدول زمانی دو طرف باید توافق کنند.

بهشتی پور خطاب به محمدی گفت که شما دوستان ما را قبول ندارید و محمدی هم خاطرنشان کرد: چرا، قبول دارم ولی در بیانیه مشترک چنین چیزی وجود ندارد. من راجع به چیزی که ندیدم قضاوت نمی کنم. در بیانیه مشترک آمده سر تعداد ماشین ها و جدول تحقیق و توسعه توافق کن. این صراحت ندارد که برنامه تحقیق و توسعه ما محدود شود ولی صراحت هم ندارد که محدود نشود. من متوجه شدم و دروغگویان آمریکایی در فکت شیت گفتند در تعداد ماشین های پیشرفته ما محدویت ایجاد می شود.

به گفته محمدی مجموعه ای که محدود شود دیگر تحقیق و توسعه نیست و دانشی در آن تولید نمی شود.

بهشتی پور هم افزود: در مورد تحقیق و توسعه تا سه ماه دیگر معلوم می شود، هم کمی و هم کیفی و شرایطی را فراهم می کنند که ما با دانشمندان دیگر از کشورهای دیگر همکاری داشته باشیم. این حسن است که به روز شویم. ما به دشمنانمان ثابت کردیم می توانیم، ولی برای ارتقای کیفیت با کسانی که در این زمینه کار کردند، همکاری می کنیم. باید تا تیر ماه صبر کنیم. تحقیق و توسعه ما خط قرمز است و کمی و کیفی ادامه می یابد.

محمدی در پایان گفت: زحمتی که دوستان ما کشیدند و زحمت بزرگی بوده، نیازمند یک زحمت بزرگ تری است، در سه ماه آینده که ما توافقی مبتنی بر راستی آزمایی و ضمانت های محکم داشته باشیم، نه اعتماد به دشمن. آمریکا دشمن ماست و با بیان اینکه آژانس و آمریکایی ها انشاءالله بدقولی نمی کنند، حق نداریم برای حقوق ملت تصمیم بگیریم.

بهشتی پور نیز در پایان گفت: تمام دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران حاصل زحماتی است که طی 12 سال کشیده شده، آقای ظریف و تیمش گل زدند. این تیم ملی پاسکاری و... کرده، اینها گل زدند. حاصل 12 سال خون دل خوردن ملت ایران این بیانیه شده است. من به احترام آنها می ایستم و به آنها احترام می گذارم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان