Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : وزیر بهداشت با نقیصه عنوان کردن سونوگرافی های بی رویه متخصصان زنان و زایمان که از مردم نیز پول می گیرند، در حالی که به هیچ عنوان پولی نباید دریافت شود، گفت: اگر امسال این نقیصه را نتوانستیم برطرف کنیم، حداقل کاهش می دهیم.

 یکی از مشکلات کنونی که اکثر زنان باردار از آن گلایه می کنند رویه غلط انجام سونوگرافی های بی رویه در تمام جلسات مراجعه آنان به متخصصان زنان و زایمان است، در حالی که به گفته متخصصان باتجربه زنان و زایمان امروزه بین برخی متخصصان زنان و زایمان باب شده است که دستگاه سونوگرافی تهیه کنند و بدون معاینه و فقط از نظر جنبه مالی سونوگرافی را انجام دهند، در حالی که استاندارد انجام سونوگرافی در طول حاملگی که 9 ماه و برابر با 270 روز است باید 3 بار صورت پذیرد و این در حالی است که زنان بسیاری گلایه دارند که از آنان هر ماه سونوگرافی می شود که در مجموع با هزینه ایاب و ذهاب بالغ بر یک میلیون و 500 هزار ریال می شود.

کما اینکه برخی از همین متخصصان زنان و زایمان رفع این نابسامانی را منوط بر نظارت بیشتر وزارت بهداشت و نظام پزشکی عنوان می کنند، در حالی که در کشورهایی مانند آمریکا حتماً برای انجام روش های سونوگرافی افراد باید واحدهای لازم را بگذرانند و این طور نیست که فقط به خاطر جنبه مالی دستگاه سونوگرافی خریداری و استفاده شود.

براین اساس سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی های نابه جا که متخصصان زنان و زایمان بر مردم تحمیل می کنند و برای این سونوگرافی های بی رویه نیز باید هزینه های زیادی پرداخته شود، اظهار داشت: در این باره با معاونان درمان و آموزش وزارت بهداش صحبت های داشتم تا ان شاءالله اگر امسال این نقیصه را نتوانستیم برطرف کنیم حداقل آن را کاهش دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حین حال بیمه ها در این زمینه نقش خیلی ویژه ای دارند، اگر بیمه های تجاری و دولتی اعلام کنند که در طول بارداری حداکثر این تعداد (سونوگرافی) را پرداخت می کنند و خارج از این خلاف است و هر مؤسسه و مرکز درمانی نیز خارج از این مصوبات مبادرت کرد قطع قرارداد کنند مسلماً این نقیصه اصلاح می شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین آن چیزی که مربوط به وزارت بهداشت می شود و متعاقب آن نظام پزشکی نیز باید آن را اجرا کند را امسال امیدواریم برای کاهش این نقیصه اقدام کنیم.

به گزارش تسنیم، در گفت وگوی چندی قبل هاشمی با تسنیم نیز وزیر بهداشت درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی های بی رویه متخصصان زنان و زایمان به زاویه ای دیگر از این مسئله پرداخته بود، از جمله اینکه وی عنوان کرده بود که نباید رویه سونوگرافی بی رویه عمومیت پیدا کند ولی متأسفانه در برخی موارد این چنین است. متأسفانه بعضی از مردم آگاهانه این کار را می کنند و حتی از دوره جنینی فرزندشان آلبوم درست می کنند تا در فایل های شخصی خودشان نگه دارند.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه نباید سونوگرافی های نابه جا و بی رویه عمومیت پیدا کند، خاطرنشان کرد: ولی متأسفانه جهت به این سمت سوق پیدا کرده است.

متخصصان زنان حق دریافت پول برای سونوگرافی ندارند

در این زمینه محمد جهانگیری معاون نظارت سازمان نظام پزشکی کشور به رسانه ها عنوان کرده است که نخستین شرط این است که متخصصان زنان، باید فقط به عنوان یک ابزار تشخیصی از سونوگرافی، استفاده کنند و برای بیمار ارجاعی انجام نشود. دوم آنکه در تابلوی خود به هیچ عنوان قید نکرده باشند که سونوگرافی انجام می شود چون تبلیغ محسوب می شود. سوم آنکه در نسخه هم قید نشود. همچنین بابت سونوگرافی نباید از بیمار وجهی دریافت کنند و در نهایت چون متخصص زنان فقط باید از سونوگرافی به عنوان ابزار تشخیصی استفاده کند، نباید گزارشی هم بنویسد. بنابراین، اگر این موارد رعایت نشود تخلف است و چنانچه گزارش تخلفی به ما ارجاع شود، حتماً پیگیری خواهیم کرد.

همچنین در این زمینه محمدحسین میردهقان مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت نیز در گفت وگو با یکی از رسانه ها عنوان کرده است که گزارش سونوگرافی در صلاحیت حرفه ای متخصصان زنان نیست و متخصصان زنان که دوره سونوگرافی را گذرانده اند می توانند از این وسیله در مطب ها به عنوان ابزار تشخیصی استفاده کنند اما حق دادن گزارش و گرفتن وجه در قبال آن را ندارند چرا که در صلاحیت حرفه ای شان نیست.

دریافت وجه از سوی متخصصان زنان برای انجام سونوگرافی تخلف است

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت با انتقاد نسبت به دریافت هزینه های گزاف از سوی برخی متخصصان زنان به ازای انجام سونوگرافی، می گوید: سونوگرافی برای متخصصان زنان مانند دستگاه فشار خون برای پزشکان است که در قبال استفاده از آن موقع ویزیت نباید وجهی از مراجعان دریافت شود.

در این راستا جلال شکوهی، رئیس انجمن رادیولوژی ایران نیز به یکی از رسانه ها عنوان کرده است که متأسفانه برخی از متخصصان زنان و زایمان بابت سونوگرافی از بیمار وجه دریافت می کنند، آن هم مبالغی بیش از تعرفه تعیین شده برای انجام سونوگرافی توسط یک رادیولوژیست. نرخ تعرفه مصوب سال 93 برای انجام سونوگرافی معمولی از جنین توسط رادیولوژیست ها، 13 هزار و 500 تومان است در حالی که برخی از متخصصان زنان چندین برابر بیش از این مبلغ را از بیماران خود دریافت می کنند، مثلاً نرخ تعرفه مصوب سال 93 برای انجام سونوگرافی 3 بعدی از جنین توسط رادیولوژیست حداکثر 120 هزار تومان است، در حالی که برخی از متخصصان زنان گاهی تا 500 هزار تومان هم اخذ می کنند.

رئیس انجمن متخصصان زنان : متخصصان زنان فعلاً پولی نگیرند

در نهایت در این باره اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی نیز درباره دستور سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه متخصصان زنان نباید بابت سونوگرافی از بیمار هزینه ای را دریافت کنند، می گوید: واقعاً این تصمیم درست و امکان پذیر است؟ ما به عنوان انجمن متخصصان زنان به این تصمیم ها انتقاد داریم البته ما رایزنی های لازم را انجام می دهیم چرا که سلامت زنان باردار و جنین آنها برای همه متخصصان زنان و مامایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما از تمام متخصصان زنان می خواهم تا زمانی که تعرفه این کار مصوب نشده است، بابت سونوگرافی وجهی از بیماران دریافت نکنند./منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان