Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل بهزیستی گیلان گفت: یک میلیون نفر از خدمات بهزیستی گیلان بهره مند قرار دارند.

حسین نحوی نژاد عصر امروز در مراسم افتتاح تالار فرشتگان آسایشگاه سالمندان و معلولان غرب گیلان در جمع خیران اظهار کرد: توسعه و عدالت محوری در رأس آرمان های امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی ایران بوده است.

وی با بیان اینکه ساخت چنین بنایی برای نیکوکاران جنبه معنوی دارد، تصریح کرد: خیران هرگز برای انجام چنین اقدام های بزرگ نیاز به قدردانی ندارند زیرا این کار را تنها برای رضای خدا و خدمت به مردم انجام داده اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی از یادگارهای انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: در دوران جنگ و انقلاب اسلامی این سازمان با حمایت های مردمی و امام (ره) و رهبر معظم انقلاب به بالندگی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در گیلان یک میلیون نفر به طور مستقیم از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند هستند، خاطرنشان کرد: این افراد در بخش های مختلف از پیشگیری معلولیت تا زمانی که معلولیت به وجود می آید از سازمان بهزیستی خدمات دریافت می کنند.

نحوی نژاد از وجود چهار آسایشگاه بزرگ در استان خبر داد و گفت: این مراکز با ارائه خدمات خیران و افراد نیکوکار در حال توسعه است.

وی ادامه داد: بیش از دو هزار و 500 معلول، سالمند و بیمار روانی مزمن با تکریم در آسایشگاه ها و مراکز معلولان استان خدمات می گیرند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه 600 نفر بیمار روانی خطرناک و مزمن هستند، اظهار کرد: اکنون این افراد در مراکز سازمان بهزیستی زندگی کرده و خدمات خوبی دریافت می کنند.

وی آسایشگاه را مرکزی دانست که خاطرات معنوی بسیار زیادی برای مردم منطقه دارد و زمین این مرکز از طریق خیران وقف شده است.

نحوی نژاد با تصریح بر اینکه خیران از ابتدا کار ساخت بنای آسایشگاه و معلولان غرب گیلان در کنار دولت بودند، یادآور شد: اکنون شاهد توسعه این مرکز به کمک خیران هستیم تا جایی که نگهداری دختران و پسران به صورت تفکیکی انجام می شود.

وی افزود: برای ساخت چنین مرکزی بالغ بر 30 میلیارد ریال هزینه شده که بخشی از آن برای تامین تجهیزات این مرکز بوده و توسط سه خیر بزرگوار تامین شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه خیران علاقه مند هستند که سهم دولت نیز در اینگونه برنامه ها مشخص باشد، گفت: یکی از دغدغه های نظام جمهوری اسلامی تکریم و نگهداری از خیران است و تمام تلاش خود را در این زمینه به کار می گیرد.

وی به توسعه آسایشگاه سالمندان و معلولان رشت اشاره کرد و گفت: آسایشگاه سالمندان و معلولان رشت دومین آسایشگاه کشور از نظر کمیت و کیفیت پس از کهریزک تهران است.

مدیر آسایشگاه و معلولان غرب گیلان نیز در ادامه مراسم مذکور با بیان اینکه این آسایشگاه از سال 73 با همت مسئولان وقت شهرستان و استان ساخته شده است، اظهار کرد: در ابتدا این مرکز کارهای توانبخشی را انجام می داد.

کامران گل شکن، پذیرش بیشتر مددجویان آسایشگاه مذکور را از سال 74 عنوان کرد و افزود: مددجویان آسایشگاه از شهرستان های غرب گیلان مانند صومعه سرا، فومن، شفت، تالش و رشت است.

وی با اشاره به اینکه معلولان ذهنی بالای 14 سال نیز در این مرکز پذیرش شدند، تصریح کرد: پس از روی کار آمدن هیئت امنای جدید آسایشگاه توسط 31 فرهیخته در عرصه های مختلف علمی، بازاریان و پزشکان اداره شد و مشکلات اقتصادی مرکز به صفر رسید.

وی افزود: تالار فرشتگان آسایشگاه معلولان غرب گیلان با کارایی چند منظوره توسط سه نفر خیر صومعه سرایی و غیر صومعه سرایی ساخته شده است.

به گفته این مسئول، تالار مذکور از سال 90 در دو طبقه با مساحت دو هزار و 500 مترمربع شامل سالن های نگهداری معلولان به صورت مجزا و تالاری برای برگزاری سمینارها، همایش ها مذهبی ساخته شده است و تمام درآمد حاصله از اجرای برنامه ها در تالار فرشتگان صرف نگهداری مددجویان آسایشگاه می شود.

مدیر آسایشگاه سالمندان و معلولان غرب گیلان با بیان اینکه با ساخت این مرکز ظرفیت آن برای نگهداری از معلولان را تا 100 نفر افزایش داده است، خاطرنشان کرد: اکنون 110 مددجوی بستری در آسایشگاه و 80 مددجوی بستری در منزل از طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده خدمات دریافت می کنند.

به گزارش فارس، در حاشیه مراسم مذکور کلید 5 واحد از 14 واحد مسکونی مددجویی بهزیستی به صاحبان آنها اهدا شد و پیراهن علیرضا جهانبخش که در بازی مقابل آرژانتین به تن داشت نیز برای ساخت واحدهای مسکونی مددجویی بهزیستی رودبار به مزایده گذاشته شد.

هیئت مدیره آسایشگاه کهریزک تهران نیز مبلغ 30 میلیون تومان به آسایشگاه سالمندان و معلولان غرب گیلان اهدا کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان