Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا گفت: از اواسط اردیبهشت تاکنون270 کیلوگرم گل گاو زبان خشک تولید و به بازار عرضه شده است.

ایرج شیار کار ارزش اقتصادی گل گاو زبان را در بازار منطقه در سطح مطلوبی عنوان و پیش بینی کرد: با برداشت گل گاو زبان 270 میلیون ریال در مجموع نصیب کشاورزان روستایی شهرستان شود.

وی با اشاره به اینکه این گیاه دارویی در10هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت رفته است، اظهار کرد: تاکنون 60 درصد گل گاو زبان برداشت شده که در صورت مساعد بودن شرایط جوی انتظار می رود زودتر از زمان موعد گل گاو زبان در روستاهای شهرستان برداشت شود.

شیارکار اضافه کرد: با برداشت کامل گل گاو زبان ، 450 کیلوگرم گل گاو زبان خشک در آستارا تولید و عرضه می شود.

به گفته وی پس از برداشت گل تر به میزان چهار و نیم تن ، گل خشک شده این گیاه به میزان 450 کیلوگرم به فروش می رود.

وی با بیان اینکه برداشت گل گاو زبان تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد ، پیش بینی کرد: میزان تولید گل گاو زبان نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکند.

وی کشت این گیاه خودرو را در روستاهایی نظیر حیران ، سیج ، ونه بین و حاجی امیر ذکر کرد و گفت: گل گاو زبان آستارا یکی از با کیفیت ترین و مرغوبترین گل گاو زبان های کشور است که علاوه بر استان گیلان در سایر استان های کشور نیز به فروش می رسد.

شیار کار با اشاره به خاصیت بالای دارویی گل گاو زبان ، افزود: گل گاوزبان گیاهی خودرو و دارای گونه های زیادی است و برگ ها و گل ها بخش های مصرفی این گیاه را تشکیل می دهند.

وی بیان کرد: گل گاوزبان به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و کلسیم تبادلات سلولی را تنظیم و برای درمان ناراحتی های اعصاب به کار می رود.

در استان گیلان 516 هکتار از اراضی کشاورزی به کشت گل گاو زبان اختصاص دارد و شهرستان رودسر با 450 هکتار مقام نخست کاشت این گیاه دارویی را در استان دارد و شهرستان آستارا نیز یکی از قطب های تولید این گیاه دارویی به شمار می رود.

دومین جشنواره گیاهان دارویی با محوریت گل گاو زبان نیز در دهستان حیران آستارا با همکاری بخشداری مرکزی در نیمه نخست خردادماه برگزار می شود.

شهرستان آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان