Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی 2 هزار و 500 اثر در حوزه فرهنگی، تاریخی و میراث طبیعی و ناملموس در این استان خبر داد.

رضا علیزاده عصر امروز در جریان بازدید از موزه های این شهر با اشاره به کاوش ها و دست یافته های حوزه تمدنی گیلان اظهار کرد: معرفی حوزه تمدنی استان نیازمند تلاش جدی است.

وی به کشف اشیای باستان شناسی گیلان در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: 11 موزه در حوزه های مختلف در استان فعالیت می کنند و تعدادی از این موزه ها زیر نظر مستقیم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان هستند.

علیزاده با بیان اینکه تعدادی از موزه های گیلان تخصصی هستند، تصریح کرد: تعدادی از موزه ها به صورت مشارکتی با دیگر دستگاه های اجرایی اداره می شوند ضمن اینکه بعضی از موزه ها خصوصی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، اداره موزه های رشت، چای ایران، میراث روستایی و فومن را زیر نظر این سازمان دانست و بیان کرد: موزه رشت در دو حوزه دست یافته های باستان شناسی و مردم شناسی استان فعالیت می کند.

وی با اشاره به فعالیت موزه فومن در حوزه مردم شناسی، خاطرنشان کرد: موزه میراث روستایی فخر گیلان محسوب می شود و بخشی از داشته های روستایی استان در این مکان تجمیع شده است.

علیزاده موزه ها را بستر مناسبی برای ارائه داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی گیلان عنوان کرد و گفت: موزه ها کمک می کنند تا لایه های اجتماعی و تاریخی استان به نحو مطلوب ارائه شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خواستار اختصاص اعتبارات مناسب در حوزه موزه داری در استان شد و اظهار کرد: بهره مندی از نیروی انسانی متخصص در موزه داری حائز اهمیت است.

وی بر حوزه امنیتی موزه ها تاکید کرد و یادآور شد: اعتبارات، نیروی انسانی متخصص و مسائل امنیتی در توسعه موزه ها تاثیر گذار است و می توان جاذبه ای به دیگر جاذبه های استان در قالب موزه اضافه کرد.

علیزاده به اختصاص 65 میلیون تومان در حوزه مرمت و تجهیز موزه های گیلان از محل استانی در سال 93 اشاره کرد و افزود: سال گذشته 285 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی در حوزه مرمت و تجهیز موزه های گیلان اختصاص داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به ثبت یک هزار و 30 اثر تاریخی در حوزه فرهنگی، تاریخی، میراث طبیعی و ناملموس در استان، بیان کرد: تعداد 979 اثر در حوزه فرهنگی و تاریخی به ثبت رسیده است.

وی رتبه یازدهم گیلان در ثبت آثار تاریخی در کشور اشاره کرد و گفت: تعداد 2 هزار و 500 اثر فرهنگی، تاریخی و میراث طبیعی و ناملموس در استان شناسایی شده و در حال تشکیل پرونده و مستندسازی برای ارائه به شورای ثبت کشور هستیم و این امر از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان