Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

دخل و خرج داعش

چاپ کد خبر: 37296 |

گیلانیان به گزارش فرارو : داعشی که روز دوشنبه توانست با تصرف رمادی- در ۱۲۶ کیلومتری بغداد- ارتش عراق را به سخره بگیرد، برای کسب درآمد تنها به منابع نفتی متکی نیست

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از نیویورک تایمز، علیرغم این انتظار که حملات هوایی و افت قیمت نفت، بخش مالی داعش را تضعیف خواهد کرد، درآمد و دارایی هایی این گروه بیش از آن حدی است که برای پوشش هزینه های جاری لازم است.

داعش بر اخاذی و مالیات متکی است

داعش روزانه بیش از یک میلیون دلار از طریق اخاذی و مالیات درآمد کسب می کند. حقوق نیروهای استخدامی دولت عراق تا ۵۰ درصد مالیات بسته شده و سال گذشته دست کم ۳۰۰ میلیون دلار به در آمدهای این گروه اضافه کرد؛ ممکن است مالیات بر قرارداد ها و درآمدهای شرکت ها تا ۲۰ درصد باشد. با توجه به اینکه دیگر جریان های درآمدی مانند بانک و نفت متوقف شده اند، داعش چنین نرخ مالیات را تا این اندازه بالا برده تا مالیات را به بخش بزرگتری از درآمد خود تبدیل کند.

درآمد داعش در زمان سقوط موصل در ژوئن سال ۲۰۱۴ معادل ۸۷۵ میلیون دلار بوده است. منابع اصلی درآمد داعش در سال گذشته میلادی ۶۰۰ میلیون دلار از طریق اخاذی و مالیات در عراق، ۵۰۰ می لوین دلار از طریق دستبرد به بانک های دولتی در عراق، ۱۰۰ میلیون دلار از طریق نفت و ۲۰ میلیون دلار از طریق باج آدم ربایی بوده است.

نفت منبع اصلی پول داعش نیست

زیرساخت های نفتی داعش، به خصوص پالایشگاه ها هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفته اند. درآمد نفتی این گروه حدود دو میلیون دلار در هفته کاهش داشته اما داعش وابسته به درآمدهای نفتی نیست.

بخش عمده این محصول صرف سوخت مصرفی این گروه می شود. فروش نفت در گذشته نشان می دهد که داعش نفت را با توجه به نوسانات بازارهای محلی، با تخفیف بالای می فروخته- برای مثال نفتی که به کرکوک فروخته می شد، ارزان تر از نفت فروخته شده به موصل بود.

داعش روی مردم سرمایه گذاری می کند، نه زیرساخت ها

بیشترین هزینه مربوط به حقوق ها می شود که ماهانه بین ۳ تا ۱۰ میلیون دلار برآورد شده است. داعش همچنین روی نهادهای دولتی مانند کمیته ها، رسانه ها، دادگاه ها و تنظیم کنندگان بازار سرمایه گذاری می کند. این گروه از سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها اجتناب می کند چراکه به راحتی هدف حملات قرار می گیرند و قلمروی تحت اشغال این گروه ممکن است خیلی سریع تغییر کند.

داعش هزینه های خود را پائین نگه می دارد

این گروه با غارت تجهیزات نظامی، تصاحب زمین و زیرساخت ها و همچنین پرداخت حقوق نسبتا کم، هزینه های خود را در سطحی پائین نگه می دارد. داعش همچنین با تغییر عملیات ها و اهداف خود، میزان آسیب پذیری خود را کاهش می دهد. برای مثال شکست ماه گذشته این گروه در تکریت باعث نشد دست از حمله به دیگر مناطق سوریه و عراق بردارد و تا تصرف رمادی پیش رفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان