Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از وجود سه اثر طبیعی ملی در این استان خبر داد و گفت: گل سوسن چلچراغ یکی از آثار طبیعی ثبت ملی گیلان است.

محمدرضا برجی امروز در آستانه گل دهی سوسن چلچراغ اظهار کرد: سوسن چلچراغ برای نخستین بار در سال 1354 توسط دانشمند و گیاه شناس فرانسوی به نام لدربوری در بخش عمارلوی رودبار روستای داماش کشف شد.

وی با بیان اینکه سوسن چلچراغ گونه نادر از گل های خدادادی است که در گیلان می روید، تصریح کرد: در خرداد ماه فصل گل دهی سوسن چلچراغ است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان منطقه رویش گل سوسن چلچراغ را در داماش عمارلوی رودبار عنوان کرد و گفت: این منطقه تحت حفاظت محیط زیست است.

وی اثر دیگر طبیعی و ثبت شده گیلان را درخت سرو هزویل ذکر کرد و یادآور شد: این درخت بیش از یک هزار ساله در رودبار وجود دارد و از آثار ارزشمند طبیعی و ثبت ملی گیلان است.

برجی چشمه دمکش رودسر را از دیگر آثار طبیعی ملی بیان کرد و متذکر شد: این اثر طبیعی در چابکسر رودسر قرار دارد و به تازگی ثبت ملی شده است.

وی گیلان را دارای جاذبه های طبیعی و خدادادی زیادی دانست و خاطرنشان کرد: خداوند این نعمت های بیکران را در اختیار انسان ها قرار داده تا به رایگان و با رعایت حفظ، از آن بهره مند شوند.

این مسئول حفظ محیط زیست را تنها وظیفه یک دستگاه ندانست و یادآور شد: برای حفظ محیط زیست و تحویل آن به آیندگان همه باید مشارکت داشته باشند.

به گزارش فارس، سوسن چلچراغ گیاهی خودرو بوده و از اواسط خرداد گل می دهد و گل های آن تا نیمه تیرماه پایدار می ماند ضمن اینکه این گل زیبا ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد و بسیار آسیب پذیر است به طوری که در صورت نابودی پرورش آن ممکن نیست.

وجود سوسن چلچراغ در داماش عمارلوی رودبار موجب شده تا هر ساله در فصل گل دهی آن مسافران بسیار زیادی به گیلان مسافرت کنند و از این شاهکار خلقت لذت ببرند.

سوسن چلچراغ گیاهی نادر است که تنها در دو نقطه، یکی ایران در روستای داماش رودبار و دیگری در لنکران جمهوری آذربایجان می روید و نخستین گیاهی بوده که رویشگاه اصلی آن به عنوان اثر ملی طبیعی در ایران به ثبت رسیده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان