Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان صبح امروز در همایش ملی تالش شناسی که در رضوانشهر برگزار شد، گفت برای حضور فرهنگ های ایرانی در عرصه جهانی نیاز به خودباوری ملی، محلی و بومی داریم.

دکتر محمدعلی نجفی شناخت فرهنگ های بومی را به عنوان ارزش برای توسعه جامعه ضروری دانست و افزود : برای حضور فرهنگ های ایرانی در عرصه جهانی نیاز به خودباوری ملی، محلی و بومی داریم.

وی همچنین اصالت فرهنگی ایران را منوط به توجه به همه فرهنگ ها و ارزش های بومی دانست  و خاطر نشان کرد : به منظور مقابله با تهاجم فرهنگی باید آداب، رسوم و فرهنگ های بومی و محلی را تقویت و گسترش دهیم تا با فرهنگی پویا در محافل جهانی حضور یابیم.

نماینده عالی دولت در گیلان برگزاری چنین همایش هایی را ضروری دانست و افزود : توجه به فرهنگ های بومی و محلی در کشور عزیز ما که در مسیر توسعه پایدار و همه جانبه علی الخصوص توسعه فرهنگی گام بر می دارد بسیار حائز اهمیت است.

وی قوم تالش را قومیتی با تمدن بسیار طولانی دانست وتالشان را انسانهایی مهربان، مهمان نواز و اصیل برشمرد و خاطر نشان کرد : اگر این ویژگی ها در سطح ملی به درستی منعکس شود کسب درآمد، گردشگری و ایجاد اشتغال بیشتر را برای این منطقه فراهم خواهد ساخت.

وی با اشاره به برگزاری همایش ملی تالش شناسی با هدف شناسایی تاریخ و فرهنگ تالش و معرفی پتانسیل های آن در سطح ملی گفت : این امر باعث رشد فرهنگ و معنویت در جامعه خواهد شد.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه جمعیتی بالغ بر یک میلیون و سیصد هزار نفردر شمال کشور  و  بخش هایی از جمهوری آذربایجان با گویش تالشی صحبت می کنندگفت : این نشان از وسعت حوزه فرهنگ و تمدن تالش است.

وی افزود : در اردیبهشت سال 95 طرح مطالعاتی گویش های خزری با مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، استانداری گیلان ودانشگاه گیلان به نتیجه خواهد رسید.

در حاشیه این همایش استاندار از نمایشگاه دستاوردها و موزه همایش تالش شناسی نیز بازدید و لباس تالشی نیز به وی اهداء شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان