Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس گفت: معاون وزیر امور خارجه در جلسه غیرعلنی مجلس گفت بازرسی ها از مراکز نظامی به صورت مدیریت شده پذیرفته شده اما درخصوص دسترسی به دانشمندان هسته ای هنوز پاسخی به طرف مقابل داده نشده است.

به گزارش جهان، جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی با فارس، با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس گفت: در این جلسه سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گزارش خود عنوان کرد: بازرسی از مراکز نظامی در پروتکل الحاقی پذیرفته شده، اما این بازرسی مدیریت شده است و مدیریت آن با جدیّت انجام می شود.

وی افزود: معاون وزیر خارجه ادامه داد که در یکی از جلسات لیست تعدادی از دانشمندان هسته ای کشورمان از طرف مقابل به ما داده شده و از ما خواسته اند تا با این دانشمندان مذاکره و مصاحبه داشته باشند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بازرسی از مراکز نظامی و دسترسی به دانشمندان هسته ای در چارچوب (PMD) است و این همان برنامه نظامی ادعای طرف غربی است که ادعا دارد ایران این برنامه نظامی را داشته و معتقدند که برای راستی آزمایی از سوی ایران به مراکز و دانشمندان دسترسی پیدا کنند. کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: عراقچی افزود بازرسی از مراکز نظامی از سوی ما پذیرفته شده، اما درخصوص دسترسی به دانشمندان هسته ای اگرچه لیست اسامی دانشمندان از سوی طرف مقابل به ما داده شده، اما ما نپذیرفته ایم که آنها بتوانند به دانشمندان ما دسترسی داشته باشند. عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: همچنین در این جلسه علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران با اشاره به بازرسی های فراپروتکلی گفت که در مذاکرات لوزان تیم مذاکره کننده کشورمان بازرسی های فراپروتکلی را پذیرفته است و آمریکایی ها نیز هم به همین موضوع انگشت گذاشته و آن را تکرار می کنند. وی افزود: درمورد لغو تحریم ها نیز عراقچی اظهار داشت که لغو تحریم ها در بخش اقتصادی درحال بحث است تا طرف مقابل با زیرساخت تحریم ها را با صدور یک سند بردارد و اعلام کند که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند ما تحریم ها را برمی داریم و بعد از آنکه ما به تعهدات خود عمل کردیم، آنها تحریم ها را تعلیق می کنند.

تکذیب نقل قول عراقچی در خصوص بازدید مدیریت شده از مراکز نظامی ایران

سید عباس عراقچی ضمن تکذیب نقل قول منتسب به خود در خصوص «بازدید مدیریت شده از مراکز نظامی ایران»، بر مخالفت تیم هسته ای با بازرسی یا بازدید از هرگونه مراکز نظامی و یا مصاحبه با دانشمندان هسته ای کشور تأکید کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سید عباس عراقچی» معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران پس از انتشار اخباری به نقل از خود در خصوص «موافقت ایران با بازدید مدیریت شده از مراکز نظامی کشور»، این خبر و همچنین موافقت تیم مذاکره کننده با مصاحبه خارجی ها با دانشمندان هسته ای ایران را تکذیب کرد.

متن کامل خبری که به نقل از وی از سوی دفتر اطلاع رسانی خبری وزارت امور خارجه منتشر شده به شرح ذیل است:

آقای عراقچی در خصوص نشست غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : جناب آقای دکتر ظریف و  بنده در این جلسه بر مخالفت با بازرسی یا بازدید از هرگونه مراکز نظامی و یا مصاحبه با دانشمندان هسته ای کشورمان تاکید نموده و تشریح کردیم که در طول مذاکرات اصولا راه هرگونه سواستفاده مسدود شده است.

وی با مفید دانستن گفتگو با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی گفت در این جلسه با تاکید بر اینکه پذیرش پروتکل الحاقی نهایتا با مجلس محترم شورای اسلامی است ، روال کار در پروتکل الحاقی برای دسترسی مدیریت شده به سایت های غیرهسته ای تشریح شد و در خصوص اقدامات حفاظتی و امنیتی که معمولا کشورهای اجرا کننده پروتکل برای صیانت از  اطلاعات نظامی، هسته ای و صنعتی خود و جلوگیری از جاسوسی به عمل می آورند توضیحات لازم را جهت اطلاع نمایندگان محترم مردم ارائه دادیم.

عراقچی همچنین اضافه کرد : در جلسه غیر علنی امروز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت نگارش توافق نهایی، چارچوب ها و خطوط قرمز تعیین شده توسط مقام معظم رهبری و دستاوردهای هیات مذاکره کننده در تحقق این خطوط قرمز تشریح شد. مذاکره کننده هسته ای کشورمان تاکید کرد : مذاکره کنندگان تنها در چارچوب اصول و خط قرمزهای ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب حرکت می کنند.

آقای عراقچی همچنین نقل قول منتشره از ایشان از جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی مبنی بر پذیرش بازرسی از مراکز نظامی را کاملا نادرست دانست و با اشاره به انعکاس این خبر نادرست در برخی رسانه ها و بویژه رسانه های رژیم صهیونیستی ، توجه به حساسیت و پیچیدگی مذاکرات هسته ای و پرهیز از انتشار اخبار نادرست و همچنین اخبار جلسات خصوصی و غیر علنی را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان ساخت : لازم است همه منافع ملی را همواره اولویت اول خود برشمرند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان