Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: ثبت سفارش برنج علاوه بر تجار تخصصی و غیرتخصصی توسط شرکت های وابسته به بانک ها نیز انجام می شود و این شرکت ها بخش قابل توجهی از واردات این محصول را در اختیار دارند.

مسیح کشاورز در واکنش به نامه نماینده بابل به رئیس جمهور درباره واردات بی رویه برنج در فصل برداشت افزود: محدودیت واردات برنج عملی سنجیده و درراستای حمایت از تولید داخلی است. وارد کنندگان نیز برای کمک به تولید ملی و کشاورزان به دنبال اجرای آن هستند اما برنامه مدونی برای اجرای این خواسته وجود ندارد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ادامه داد: از زمان اعلام ممنوعیت واردات، ثبت سفارش این محصول به طور کامل محدود شده اما واردات این محصول تا اردیبهشت ماه سال جاری بر اساس ثبت سفارش سال گذشته ادامه داشته است.

شرکت بازرگانی دولتی بیش از 200هزار تن برنج تایلندی وارد بازار کرد

مسیح کشاورز اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی گمرک در فروردین 5هزار تن برنج وارد شده که این رقم در مقابل مصرف کشور و میزان برنجی که شرکت بازرگانی دولتی وارد بازار کرده، ناچیز است.

وی تصریح کرد: شرکت بازرگانی دولتی بیش از 200هزار تن از برنج تایلندی ذخیره شده خود را برای تجدید ذخیره سازی به بازار عرضه کرد که این امر در اشباع بازار از برنج خارجی تأثیر گذار است.

مسیح کشاورز یادآورشد: به دلیل اینکه نگهداری برنج با محدویت زمانی روبه رو است، شرکت بازرگانی دولتی هر چند سال یک بار اقدام به فروش و تأمین مجدد محصول خود می کند.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: برای برآورده کردن این انتظارات منطقی در خصوص واردات به موقع برنج، باید مدیریت یک پارچه انجام تا از واردات بی رویه برنج جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ثبت سفارش برنج ممنوع است اما این امر تأثیری در جلوگیری از واردات بیشتر از نیاز این محصول نداشته است زیرا بازرگانان بر اساس ثبت سفارش های گذشته اقدام به واردات می کنند.

پیش بینی ثبت سفارش 10میلیون تن برنج با آغاز مجدد ثبت سفارش

کشاورز تأکید کرد: در سال جاری نیز در زمان برداشته شدن محدودیت واردات این محصول به دلیل ولعی که در بازار ایجاد شده است میزان واردات افزایش یافته و پیش بینی می شود که در سال جاری به خلاف سال گذشته میزان ثبت سفارش برنج از 6هزار تن در سال گذشته به 10هزار تن افرایش یابد.

کشاورز اضافه کرد: محدودیت واردات در چند ماه گذشته منجر به افزایش قاچاق برنج به کشور شده به طوری که حدود یک چهارم از نیاز 5هزار تنی این محصول از این طریق درحال انجام است.

واردات برنج توسط بانک ها

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با بیان اینکه ثبت سفارش برنج تبدیل به تجارتی سودآور شده است، اظهار داشت: برخی با ثبت سفارش در زمان مناسب و واردات برنج در زمان ممنوعیت این محصول به سودهای کلانی دست پیدا کرده و تعادل بازار را بر هم می زنند.

این مقام مسئول تأکید کرد: ثبت سفارش برنج علاوه بر تجار تخصصی و غیرتخصصی توسط شرکت های وابسته به بانک ها نیز انجام می شود و این شرکت ها بخش قابل توجهی از واردات برنج را در اختیار دارند.

وی در پایان درباره اینکه چه تعدادی از بانک ها در این زمینه فعالیت دارند، گفت: بانک ها نیز به دنبال انجام فعالیت های تجاری هستند و خیلی از این بانک ها می توانند وارد این عرصه شوند./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان