Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : در حالی که محمدباقر نوبخت ۵ اسفندماه سال گذشته صراحتا اعلام کرد که در سال ۹۴ بنزین و گازوئیل و سایر فرآورده های نفتی گران نمی شود، اینک با تصویب دولت، از ۵ خرداد امسال بنزین و گازوئیل گران خواهد شد.

به گزارش جهان به نقل از مشرق، در حالی که محمدباقر نوبخت ۵ اسفندماه سال گذشته صراحتا اعلام کرد که در سال ۹۴ بنزین و گازوئیل و سایر فرآورده های نفتی گران نمی شود، اینک با تصویب دولت، از ۵ خرداد امسال بنزین و گازوئیل گران خواهد شد.

۵ اسفندماه سال گذشته پس از آن که مجلس با هدف همراهی با دولت یازدهم، تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۱۳۹۴ (مربوط به هدفمندی یارانه ها) را عینا مطابق پیشنهاد دولتی ها به تصویب رساند، محمدباقر نوبخت به جمع خبرنگاران آمد و وعده داد که با توجه به مصوبه مذکور، در سال ۹۴ بنزین و گازوئیل گران نخواهد شد.

لازم به یادآوری است که در جلسه آن روز مجلس، برخی نمایندگان همچون غلامرضا مصباحی مقدم پیشنهاد اجرای مرحله سوم هدفمندی یارانه ها را مطرح کردند، اما نوبخت به شدت با آن پیشنهادات مخالفت کرد زیرا معتقد بود مردم دیگر طاقت گرانی جدید ندارند.

نوبخت همچنین در صحن مجلس هرگونه تغییر در اعداد و ارقام هدفمندی یارانه ها را سبب ایجاد مشکل در اجرای آن در سال ۹۴ دانست و اینطور خطاب به نمایندگان مجلس گفت: باید توجه داشت افزایش قیمت صورت گرفته و برای درآمد حاصل از آن شما مصارفی را غیر از هدفمندی یارانه ها تعیین کرده اید بنابراین تنها راه این است که مضاف بر آنچه که شما به قیمت ها اضافه کرده اید یک عدد دیگر را اضافه کنید که این کار قطعا به مردم تحمیل می شود و این در حالی است که دولت و مجلس نسبت به افزایش قیمت ها بیش از حد معین حساس هستند و نمی توان بیش از این به مردم فشار وارد کرد.

* بنزین و گازوئیل بر خلاف اظهارات نوبخت گران شد

وی همچنین تصریح کرده بود: «ما نمی توانیم به مردم بیش از این فشار وارد کنیم و در مقابل نیز منابعی برای بخش صنعت و بهداشت نیاز داریم و این معادله در شرایط کنونی شدنی نیست زیرا همان طور که گفته شد افزایش قیمت حامل های انرژی فشار و نارضایتی ایجاد می کند.»

اکنون که دولت رسما قیمت حامل های انرژی را افزایش داده، خوب است سخنگوی دولت از سکوت بیرون بیاید و توضیح دهد علت این همه تناقض و وعده های نادرست از جانب دولت راستگویان به ملت چیست؟

یک اقتصاددان: گران کردن ۴۰ درصدی قیمت بنزین در شرایط کنونی مشکوک است

در همین حال، عبدالمجید شیخی اقتصاددان در گفتگو با نسیم با انتقاد افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین در شرایط رکود و مشکلات اقتصادی زیادی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند کاردرستی نبود و فشار را به مردم بیشتر می کند. وی گفت: مقداری مشکوک است چرا در این شرایط قیمت بنزین که قرار بود طبق مصوبه مجلس تنها ۵ درصد گران شود به یکدفعه بیش از ۴۰ درصد گران میشود.

وی با تاکید بر برهه حساس کنونی اظهار کرد: در شرایطی که ما در حال مذاکرات هسته ای هستیم دولت باید شرایطی را فراهم کند تا با کاهش فشار بر مردم تیم مذاکره کننده بتواند عزتمندانه از منافع مردم دفاع کند و شرایط برای سو استفاده دشمن فراهم نشود.

این اقتصاددان با انتقاد از افزایش نرخ سوخت خودروهای عمومی اظهار کرد: اگر نرخ های جدید سوخت به خودروهای عمومی تسری پیدا کند اثر تورمی آن قطعی خواهد بود، زیرا یکی از شاخصه های محرک بازار در مسئله تورم نرخ کرایه های خودروهای عمومی است.

وی با بیان این که مطلب " شعاع تسری افزایش قیمت سوخت خودروهای عمومی روی تورم خیلی زیاد است" به نسیم بیان کرد: در مورد خودروهای عمومی دولت باید همواره احتیاط کند و به نحوی سهمیه های مورد نیاز را به آن ها برساند تا اهداف ضد تورمی خود را پوشش دهد.

شیخی پیشنهاد کرد که براساس عملکرد به خودروهای عمومی یارانه سوخت پرداخت شود و آنچه در قانون هدفمندی یارانه ها آمده است مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: افزایش قیمت بنزین حتی اگر اثر مستقیم هم روی انتظارات تورمی مردم نداشته باشد به طور غیر مستقیم روی آن اثر گذار است.

این اقتصاددان اقدام دولت در گران کردن بی سر و صدای بنزین را مطلوب ارزیابی و به نسیم عنوان کرد: اعلام چراغ خاموش گران شدن بنزین خوب بود و نیازی به تبلیغ نداشت و خوشبختانه دولت به این مسئله توجه کرد زیرا این فاکتور می تواند تنش ها و التهابات تورمی را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: بهترین گزینه برای حمایت از اقشار ضعیف، پرداخت یارانه مستقیم به این اقشار و قطع یارانه پردرآمدهاست که این مسئله باید قبل از تک نرخی کردن بنزین در اولویت قرار می گرفت.

این اقتصاددان با بیان این مطلب که تورم یک پدیده انسانی است یک پدیده مکانیکی نیست گفت: هر قدمی که دولت برای عزم عمومی و افزایش خوش بینی نسبت به آینده و عدم افزایش قیمت بر دارد، تورم را کاهش خواهد داد.

شیخی با تاکید بر لزوم خوش بین کردن واقعی مردم نسبت به اقتصاد بیان کرد: دولت باید به وعده هایش به طور واقعی عمل کند زیرا رفتارهایی مانند وعده های ۱۰۰ روز دولت در حل مشکلات تورم را تشدید می کند.

وی با انتقاد از وزارت صنعت گفت: وزیر صنعت با شعارهایی که می دهد و به ان عمل نمی کند بازار را به آشوب کشیده و رمود و تورم را تشدید می کند و عامل اصلی رکود همین وزارتخانه است.

این اقتصاددان خوشبینی کاذب را هم بسیار خطرناک دانست و عنوان کرد: یکی از مواردی که خوش بینی کاذب بین مردم ایجاد کرد همین مذاکرات ۵+۱ بود که در اواخر فروردین منجر به برگزاری یک جشنی بین مردم شد در حالی که هیچ اتفاقی نیفتاده بود و اوضاع با توجه به امتیازاتی که به غربی ها داده شده بود بدتر شده بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان