Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا اعلام کرد: در دو ماه امسال 112 هزار تن کالا به ارزش 38 میلیون دلار از گمرک آستارا به خارج کشور صادر شد.

حمیدرضا محمدی گفت: عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصولات معدنی و فلزی بوده است.

وی بیان کرد: این کالاها به کشور های جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است.

وی اظهار کرد: همچنین طی این مدت 10 هزار تن کالا به ارزش 10 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

وی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 41 درصد افزایش و از حیث ارزش 40 درصد کاهش داشته است.

وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: در دو ماه نخست امسال 35 هزار تن کالا به ارزش 140 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده که این میزان ترانزیت خروجی از لحاظ وزن 31 درصد کاهش و از نظر ارزش هفت درصد رشد داشته است.

وی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری، مبلمان، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.

محمدی ادامه داد: در سالجاری 30 هزار تن کالا به ارزش 11 میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده که از لحاظ وزن 91 درصد و از نظر ارزش 49 درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات، ماشین آلات و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

وی اظهار کرد: همچنین طی این مدت دو هزار تن کالا به ارزش چهار میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده که این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن دو درصد و از حیث ارزش 23 درصد رشد داشته است.

وی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز را در دو ماه گذشته بیش از 121 هزار نفر ذکر و بیان کرد: تعداد مسافران ورودی و خروجی از گمرک آستارا در سالجاری دو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا طی این مدت را مبلغ 55 میلیارد و 113 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل 155 درصد افزایش یافته است.

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک 700 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان