Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : به نظر هیچ یک از برگزیدگان این آزمون در زمره معلمانی که سال تحصیلی ۹۴-۹۵ در کلاس های درس حضور خواهند یافت، نیستند، زیرا قرار است آزمون استخدامی شان در سال تحصیلی بعد برگزار شود و هرچقدر هم که مراحل جذب برگزیدگان آزمون سریع پیش برود، باز تا مهرماه سال ۹۵ امکان فعالیت ایشان فراهم نخواهد شد و احتمالا بیکار خواهند ماند!

یکی از بحث هایی که از روزهای ابتدایی شکل گیری دولت یازدهم مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش بوده، کمبود ها و بیش بودهایی است که در نیروی انسانی با آن مواجهند؛ کمبود معلم و پرسنل دفتری در مناطق محروم و بیش بود این نیرو ها در مناطق برخوردار مثل شهرهای بزرگ و مراکز استان ها.

به گزارش «تابناک»، مردادماه سال گذشته، زمانی که علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران حضور یافت و سعی کرد با پرده برداشتن از حقایقی در وزارت خانه متبوع خود مانند پیش خور شدن ردیف استخدامی این نهاد در دولت قبل، اصحاب رسانه را متوجه برخی کمبود ها و گره های کار در آموزش و پرورش کند، به نظر می رسید که حق با وی باشد و برخی از این مشکلات جز با صبر حل نشود.

بدین ترتیب وقتی امسال با وعده برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش آغاز شد، به نظر می رسید شرایط برای اصلاح برخی امور در آموزش و پرورش فراهم آمده است؛ اموری مانند بازنشستگی ۲۵ هزار معلم در دولت دهم، به کارگیری برخی نیروهای دفتری در تدریس، ورود برخی افراد به کسوت معلمی در مناطق محروم و کوچشان به مناطق بهره مند پس از مدتی کوتاه و... .

این در حالی است که هر چه در سال جدید پیش می رویم، به مرور اخباری در این باره می شنویم و می خوانیم که حکایت از نابسامانی عجیبی در عرصه تصمیم گیری درباره این آزمون دارد تا جایی که در آستانه فصل تابستان و موسم تعطیلات طولانی مدت مدارس، هنوز نه می دانیم شرایط این آزمون چیست، نه آگاهی داریم که ابهامات مطرح درباره آن (از جمله اینکه آیا مسئولان اجازه دارند در رشته هایی که دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل دارد، آزمون برگزار کرده و از فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها نفراتی را برگزینند یا خیر؟) به کجا رسیده و از همه مهم تر، زمان برگزاری این آزمون کی است؟

کافی است خودمان را جای متقاضیان این آزمون بگذاریم تا دریابیم که وقتی نمی دانیم منابع مورد نیاز برای مطالعه برای این آزمون چیست، ظرفیت های پذیرش چگونه اختصاص یافته، شرط و شروط جانبی آن چیست و چه زمانی قرار است این آزمون برگزار شود، با چه سردرگمی عجیبی مواجه خواهیم بود و تا چه اندازه مشوش خواهیم شد!

به عنوان مثال به این نکته دقت کنید، در حالی که تاکنون تصورات مبنی بر این بود که آزمون استخدامی آموزش و پرورش تابستان امسال برگزار می شود، سید محمد بطحایی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در روزهای گذشته از برگزاری این آزمون در آبان ماه خبر داد و گفت: مطابق یکی از آیین نامه های سازمان مدیریت، آزمون های استخدامی باید سراسری و هر شش ماه برگزار شود؛ بنابراین، در نظر دارند تا آزمون استخدامی آموزش و پرورش را در آبان برگزار کنند.

با این حساب می توان حدس زد هیچ یک از برگزیدگان این آزمون در زمره معلمانی که سال تحصیلی ۹۴-۹۵ در کلاس های درس حضور خواهند یافت، نیستند، زیرا قرار است آزمون استخدامی شان در سال تحصیلی بعد برگزار شود و هر چقدر هم که مراحل جذب برگزیدگان آزمون سریع پیش برود، باز تا مهرماه سال ۹۵ امکان فعالیت ایشان فراهم نخواهد شد و احتمالا بیکار خواهند ماند!

آیا همین اشکال کافی نیست که برخی متقاضیان عطای معلم شدن را به لقایش ببخشند و به دنبال مشاغل دیگری بروند؟ آیا این اشکال ندید گرفتن اشکالات متعدد آموزش و پرورش که قسمت هاییش را ناشی از کمبود نیرو می دانند، نیست؟ آیا باز هم می توان گفت که آزمون استخدامی را دولت قبل پیش خور کرده و لذا مشکلات از گذشته بر جای مانده و راه رفع و رجوعشان بسته است؟

به نظر می رسد، آزمون استخدام معلمان تا اینجای کار خود به سنجش صبر متقاضیان دریافت این شغل تبدیل شده؛ متقاضیانی که همواره شاهد اعتراض معلمان به دلایل گوناگون صنفی بوده اند و از ابهامات فراوان آزمون استخدامی حساب دستشان آمده که قرار است در زیرمجموعه چه نهادی مشغول به کار شوند!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان