Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: مرکز داده گیلان آماده افتتاح است و تا دو هفته آینده به بهره برداری می رسد.

سیروس رضایتی با اشاره به فعالیت شبکه جهانی اینترنت اظهار کرد: افراد در تمام نقاط دنیا می توانند به شبکه جهانی اینترنت وصل شوند و از آن بهره برداری کنند.

وی به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کنار شبکه جهانی اینترنت در بسیاری از کشورها اشاره کرد و افزود: بسیاری از کاربران نیاز به مراجعه به سایت های داخلی در کشور دارند و نیازی به وارد شدن به شبکه جهانی اینترنت نیست و می توانند از شبکه ملی استفاده کنند.

رضایتی متذکر شد: با توجه به اینکه تمام افراد به شبکه جهانی اینترنت دسترسی دارند، ممکن است در این شبکه امنیت کافی وجود نداشته باشد اما شبکه ملی اطلاعات از امنیت کامل برخوردار است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان، ایجاد شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را از تکلیف های برنامه توسعه پنجم کشور خواند و بیان کرد: تا پایان سال 94 باید شبکه ملی اطلاعات کشور اجرایی شده و صد درصد سازمان های دولتی به این شبکه وصل شوند.

وی به اتصال 60 درصد از خانوارها به شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه توسعه کشور اشاره کرد و گفت: بسیاری از اقدام ها باید انجام شود تا امر مذکور تحقق پیدا کند.

رضایتی با اشاره به اینکه مرکز داده باید در تمام استان ها راه اندازی شود، خاطرنشان کرد: مرکز داده کانون تبادل و ذخیره اطلاعات در استان ها محسوب می شود.

*مرکز داده گیلان آماده افتتاح است

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از آماده شدن عنصر اصلی شبکه ملی اطلاعات در استان خبر داد و یادآور شد: مرکز داده گیلان آماده افتتاح است و تا دو هفته آینده به بهره برداری می رسد.

وی ایجاد شبکه ملی فیبرنوری را لایه دوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات خواند و اظهار کرد: تمام سازمان ها و حتی خانوارها باید از طریق شبکه فیبرنوری به مرکز داده متصل شوند.

رضایتی با بیان اینکه 70 سازمان دولتی و خصوصی از طریق فیبرنوری به شبکه متصل هستند، تصریح کرد: می توانیم سازمان های مذکور را به مرکز داده استان متصل کنیم اما خانوارها هنوز از کابل مسی استفاده می کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان، مسئولیت ایجاد شبکه فیبرنوری برای سازمان ها را به عهده شرکت مخابرات استان عنوان کرد و افزود: شرکت مخابرات موظف است شبکه فیبرنوری دستگاه های اجرایی و سازمان ها را به وجود آورد اما اپراتور چهارم برای خانوار ها در نظر گرفته شده است.

*عقب ماندگی اپراتور چهارم در ایجاد فیبرنوری خانگی گیلان

وی با اشاره به عقب ماندگی اپراتور چهارم در ایجاد فیبرنوری خانگی در گیلان، بیان کرد: فاز نخست ایجاد شبکه فیبرنوری خانگی در شهرهای بزرگ کشور آغاز شده اما اجرای فیبرنوری خانگی گیلان در این فاز پیش بینی نشده است.

رضایتی مدیرعامل اپراتور چهارم را اهل گیلان عنوان کرد و گفت: مدیرعامل اپراتور چهارم تاکید دارد از سرمایه گذار گیلانی در اجرای پروژه مذکور استفاده شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه اگر سرمایه گذار اجرای شبکه فیبرنوری در استان پیدا شود می توانیم این پروژه را آغاز کنیم، خاطرنشان کرد: مرکز داده گیلان جزو هشت استان نخست کشور است.

وی به آماده بودن پهنای باند و مرکز داده گیلان اشاره کرد و یادآور شد: اگر شبکه فیبرنوری تکمیل شود سیستم های نرم افزاری کاربردی با توجه به توانمندی دانشگاه ها و شرکت های موجود در استان تهیه می شود.

 رضایتی از آغاز فعالیت شبکه ملی اطلاعات گیلان در اوایل سال 95 خبر داد و اظهار کرد: تا پایان سال جاری بخشی از شبکه ملی اطلاعات گیلان راه اندازی می شود ضمن اینکه اکنون می توانیم سازمان هایی که به شبکه فیبرنوری متصل هستند، را وارد شبکه ملی اطلاعات کنیم و مبادله اطلاعات داشته باشیم./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان