Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان به گزارش فارس : روزنامه انگلیسی گاردین جزئیات جدیدی از طرح موساد برای ترور امام خمینی به درخواست شاپور بختیار منتشر کرد.

روزنامه انگلیسی گاردین جزئیات جدیدی از طرح موساد برای ترور امام خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران به درخواست شاپور بختیار، نخست وزیر وقت شاه مخلوع ایران منتشر کرد.

پیش از این در 25 اردیبهشت ماه گزارش شده بود یکی از مأموران سابق دستگاه امنیتی اسرائیل در مرکز مطالعات امنیتی تل آویو فاش کرده که شاپو بختیار، درخواست ترور امام خمینی را با موساد طرح کرده بود.

پایگاه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در آن زمان گزارش داد «یوسی آلفر» در نشستی که در این مرکز بوده، مدعی شده که بختیار در ژانویه 1979 (دی و بهمن 1357) از مأموران موساد که در تهران مستقر بوده اند، درخواست کرده که امام خمینی را به قتل برسانند.

گاردین در گزارش روز جمعه خود می نویسد «یوسی آلفر» بیست و سه سال بعد از ترک موساد ساعت چهار صبح با یادآوری یک خاطره از خواب برمی خیزد: اگر موساد با این درخواست در سال ۱۹۷۹ برای ترور آیت الله خمینی در پاریس موافقت کرده بود چه اتفاقی رخ می داد؟

آلفر اخیراً در مصاحبه ای گفت: «پاسخ به این سوال دشوار است. اما محوریت رهبران خیلی کاریزماتیک و به تبع، پیامدهای ناشی از حذف ناگهانی آنها چیزی است که حتما به دلیل نیاز دارد. (این کار را بدون دلیل نمی توان انجام داد).»

گاردین در ادامه این گزارش، به شرح جزئیات بیشتر این ماجرا بر اساس کتابی با عنوان «اسرائیل در جستجوی متحدان خاورمیانه»نوشته «یوسی آلفر» می پردازد. آنچه در زیر می آید جزئیاتی است که گاردین از کتاب آلفر نقل کرده و البته در مواردی توضیحاتی هم به آن افزوده است.

«ییتزاک هوفی»، رئیس وقت موساد در آن زمان «آلفر» را به همراه «الیزار شافیر» که نماینده موساد در تهران بود احضار کرده و درخواست شاپور بختیار برای ترور آیت الله خمینی را با آنها در میان می گذارد.

پاسخ «شافیر» به این درخواست منفی بود: «اگر (امام) خمینی به ایران بازگردد ارتش و پلیس امنیت شاه، ساواک، از او محافظت خواهند کرد.» «آلفر» نفس عمیقی کشید و گفت: «ما درباره اینکه (آیت خمینی) حامی چه ایده ای است چیزی نمی دانیم تا در این باره خطر کنیم.»

گاردین می نویسد ضعف اطلاعاتی درباره آیت الله خمینی، تنها درباره موساد صادق نبود چرا که آمریکا، انگلیس و خود ساواک هم به همین نقص مبتلا بودند. اگر آلفر همان چیزهایی که امروز میداند را می دانست، چه پیشنهادی مطرح می کرد؟

آلفر می گوید: «اگر این گفت وگو چند ماه بعدتر انجام می شد می گفتم این کار ارزش خطر کردن دارد. نمی گویم که اگر من نظر متفاوتی ابراز می کردم رئیس موساد تصمیم متفاوتی اتخاذ می کرد اما این اتفاق همیشه در ذهن من است.»

او ادامه دهد: «آنها (ایرانی ها) ابایی از ابراز طرح هایشان برای صادر کردن انقلابشان نداشتند. بختیار همه اینها را می دانست، اما ما نه بختیار را می شناختیم و نه روحانیون را. پیام را درست درک نکردیم.»

کتاب «آلفر» که مبتنی بر تجربه و مصاحبه است به تحقیق درباب یک «دکترین حاشیه ای» می پردازد که در سالهای ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ در دفتر «بن گوریون»، نخست وزیر وقت اسرائیل طراحی شده بود و بر اساس آن اسرائیل به دنبال یافتن متحدانی در برابر یک محور عربی متخاصم به رهبری مصرِ زمان «جمال عبدالناصر» بود.

«آلفر» در شرح این دکترین می نویسد: «موساد تحت نظر نخست وزیر قرار دارد اینکه نخست وزیر این وظیفه (یافتن متحدان جدید در خاورمیانه) را به موساد محول کرده بود، اتفاق غرمتعارفی محسوب نمی شد و او قصد تضعیف وزارت خارجه را نداشت، روابطی مخفیانه در کار بودند و عمل در این شرایط، وظیفه موساد است که به نخست وزیر  گزارش می دهد.»

وظیفه موساد، به نوشته گاردین، هم جلب رضایت کشورها بود و هم اقلیت های قومی یا مدهبی داخل آنها. این وظیفه در کشورهایی مانند اتیوپی، سودان، مراکش و یونان و همچنین در میان اقلیت های لبنان، کردهای عراق و اقلیت های جنوب سودان به اجر در می آمد.

«آلفر» خودش برای آموزش مبارزان کرد جهت مبارزه با عراق زمان صدام حسین به این کشور سفر کرده بود.

مهم ترین ما حصل تلاش اسرائیل برای یافتن متحدانی در خاورمیانه، اتحاد اطلاعاتی با کشورهای ترکیه و ایران از اواخر دهه ۱۹۵۰ بود. درباره ایران، این اتحاد تا انقلاب اسلامی طول کشید و درباره ترکیه تا زمانی که رجب طیب اردوغان بعد از حمله به کشتی کمک رسان کشورش به غزه از اسرائیل فاصله گرفت.

گاردین در پایان این گزارش می نویسد: «شاید همه چیز می توانست متفاوت باشد. شافیر، نماینده سابق موساد در تهران و آلفر امروز در تل آویو نزدیک هم زندگی می کنند. آلفر می گوید، "ما همدیگر را در استخر می بینیم و بله! صحبت هم می کنیم."»

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 3

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان