Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : نخستین نشست ساماندهی مبادلات مرزی گیلان به ریاست استاندار صبح امروز  در آستارا برگزار شد.

دکتر محمد علی نجفی دراین نشست با اشاره به وجود نیروی انسانی مبتکر و توانمند در آستارا اظهار داشت : شهرستان آستارا از ظرفیت و توانمندی بالایی در بخش های مختلف برخورداراست و با وجود این نعمات الهی در این شهرستان و همچنین وجود مرز، گمرک و امکانات بندری نباید در آستارا شاهد بیکاری باشیم .

وی با بیان اینکه از عملکرد اتحادیه تعاونی های مرز نشینان در آستارا راضی نیستم گفت :این اتحادیه  باید در جهت ایجاد اشتغال تلاش کند و اگر دراین زمینه نیاز به آموزش و بازنگری و ورود نیروهای جدید دارد انجام پذیرد تا انشاء ا.. شاهد تعاونی هایی پویا و فعال در جهت توسعه استان باشیم .

دکتر نجفی از تشکیل کارگروهی بمنظور بررسی وضعیت تعاونی ها مرزنشین خبر داد و افزود: باید مشکل مرزنشین ها، مسائل گمرکی وضعف تعاونی ها در این کارگروه بررسی و مرتفع گردد.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین  از تشکیل کارگروهی به منظور بررسی وضعیت بندر آستارا خبر داد و افزود : در این کارگروه باید مشکلات موجود در بندرآستارا بررسی و در جهت رفع آن اقدامات لازم صورت گیرد.

وی همچنین از اداره کل حمل ونقل وپایانه های استان نیز خواست متناسب با شایستگی ها وتوانمندی های آستارا در این شهرستان به عنوان دروازه تجاری شمال کشور اقدام کند و فعالیتهایش را ارتقاء دهد.

استاندارگیلان حل مشکل اشتغال را از اولویت های استان دانست و افزود: بایدتلاش های ما به گونه ای باشد تا ره آوردی برای کمک به مردم و حل مشکل اشتغال استان داشته باشد.

دکترنجفی از آغاز صادرات کیوی از اول مهر ماه خبرداد وافزود توجه به ابن محصول موجب درامدزایی مناسب در آستارا میشود .

استاندار گیلان ایجاد پایانه گل و گیاه و همچنین احداث بازارچه مرزی را در آستارا  اقدامی مثبت ارزیابی کرد و افزود: بایدبا تمام توان در جهت حل مشکلات این دو طرح تلاش کنیم .

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در گیلان به ازای هر 100 هکتار زمین می بایست 800 تا 1000 اشتغال ایجاد شود و اظهار داشت :زیبنده کشاورزی استان نیست که با این ظرفیت تنها برای 2900 نفر اشتغال ایجاد کند.

دکتر نجفی در ادامه افزود : تمامی نیروهای امنیتی وگمرکی باید تلاش کنند با حفظ قوانین و مقررات تسهیلات تجارت  را برای مردم فراهم کنند.

نعیمی نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز دراین نشست خواستار راه اندازی بازارچه مرزی در این شهرستان شد و افزود: مشکلات شهرستان آستارا در شبکه استانی ، صحن مجلس و همچنین سفر ریاست جمهور به مسئولین انعکاس داده شده است .

شفقی فرماندار شهرستان آستارا نیز در این نشست با ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در این شهرستان اظهار داشت :گمرک آستارا با قدمت 120 ساله خود به عنوان قدیمی ترین گمرک زمینی کشور محسوب می گردد

وی افزود: این گمرک 64 درصد سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده است  و در سال 93 ، 308 میلیون دلار صادرات از طریق این بندر صورت گرفته است .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان