Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رند پال، یکی از نامزدهای احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده خواستار روشن شدن نقش عربستان سعودی در حادثه 11 سپتامبر شده است. درخواست رند پال از باراک اوباما، رئیس جمهوری دموکرات، یکی از عجایب عرصه سیاسی در ایالات متحده به حساب می آید.

بر اساس یک قانون نانوشته در ایالات متحده، جمهوری خواهان با شاهزاده های سعودی ارتباطات گرم و صمیمانه ای دارند اما رند پال، به عکس همقطاران خود دست به شورش زده و خواستار روشن شدن نقش خانواده سلطنتی سعودی ها در حمله 11 سپتامبر به آمریکا شده است.

به نوشته سایت پولوتیکو، نزدیک به جمهوری خواهان آمریکا، رند پال، سناتور آمریکایی از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواسته است تا 28 صفحه از اسناد مربوط به حملات 11 سپتامبر را که در آن به نقش شاهزاده های سعودی در تامین مالی حمله کنندگان به آمریکا اشاره شده، از طبقه بندی «خیلی محرمانه» خارج کند و آن را به نظر عموم مردم دنیا برساند. در این باره سناتور کنتاکی و نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در آخر هفته گذشته از لایحه ای سخن گفت که با آن قصد دارد کاخ سفید را تحت فشار بگذارد تا این اسناد را از طبقه بندی خارج و منتشر کند. پال در این زمینه گفت: او می خواهد متمم اصلاحی به قوانین موسوم به دفاع ملی آمریکا ارائه بدهد و انتظار می رود در هفته جاری این اصلاحیه به رای گذاشته شود.

چنانچه این اصلاحیه تصویب شود کاخ سفید مجبور به افشای این اسناد خواهد شد. در این زمینه پولوتیکو نوشت: افشای این اسناد پس از سال ها گمانه زنی در مورد نقش عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر، موجب خواهد شد تا نقش شاهزاده های سعودی در تامین مالی نیروهای تروریستی که به آمریکا حمله کردند، مشخص شود. این اسناد در زمان جورج بوش دوم، رئیس جمهوری جمهوری خواه آمریکا در سال 2001 به عنوان اسناد بسیار محرمانه طبقه بندی شد و از آن زمان هنوز این سند 28 صفحه ای منتشر نشده است.

رند پال در کنفرانسی که با حضور خانواده قربانیان 11 سپتامبر برگزار کرده بود، گفت: سناتور باب گراهام نیز حامی این طرح است و او اضافه کرد که اجازه نمی دهد این حقایق پشت پرده باقی بماند و اگر اطلاعات بیشتری در مورد این عمل وحشیانه وجود داشته باشد، حتما خواستار افشای آن خواهد شد. پال خاطرنشان کرد که وی به عنوان یک سناتور حق دارد تا سند 28 صفحه ای مزبور را مطالعه کند و از حقایق پشت پرده آن با خبر شود. او گفت که به عنوان یک سناتور حق دارد محتوای این اسناد را در صحن علنی سنا قرائت کند. پیش از این نیز مک اودال، سناتور پیشین آمریکا در مورد بازجویی های سازمان «سیا» دست به حرکتی مشابه زده بود و اسناد مربوط به بازجویی ها را در صحن علنی سنا قرائت کرده بود.

رند پال اما می گوید او در حال حاضر قصد ندارد از چنین شیوه ای استفاده کند؛ اما تاکید کرد که ابتدا منتظر می ماند تا سرنوشت این اصلاحیه مشخص شود اگر همه چیز بر وفق مراد پیش نرفت آنگاه برای قدم های بعدی تصمیم خواهد گرفت. سناتور گراهام یکی دیگر از حامیان افشای این اسناد می گوید که دولت آمریکا به خاطر روابطی که با عربستان سعودی دارد قصد ندارد این اسناد را آشکار کند. او اما در این کنفرانس خبری از دولت آمریکا می خواهد در نوع روابط خود با عربستان سعودی تجدیدنظر کند.

«تری استرادا»، که همسر او از قربانیان حادثه 11 سپتامبر بوده است، می گوید: با هر قدمی که برداشته می شود، نقش عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر بیش از پیش آشکار می شود. او اضافه می کند: حیات و ممات تروریست ها به پول بستگی دارد، بدون پول آنها نمی توانستند حملات تروریستی 11 سپتامبر را رقم بزنند.

در تحقیقات به عمل آمده از کسانی که با حملات 11 سپتامبر ارتباط داشته اند، مشخص شده که از 19 نفری که در این حادثه هولناک نقش داشته اند، 15 تن از شهروندان عربستان سعودی بوده اند. پیشتر، زکریا موسوی یکی از کسانی که در این حملات نقش داشته، اعتراف کرده بود که شاهزاده های سعودی تروریست ها را پشتیبانی مالی می کردند. حتی گفته می شود که خود زکریا موسوی با بندر بن سلطان، سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا چندین بار دیدار داشته است. موسوی همچنین دوبار به عربستان سعودی رفته و با شاهزاده ترکی الفصیل نیز دیدارهای محرمانه ای داشته است. او در اعترافات خود خاطرنشان کرده است که آنها از شاهزاده های سعودی کمک های مالی دریافت کرده اند./ منبع : فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان