Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از آغاز خرید پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان در هشت پایگاه این استان خبر داد.

علی اصغر داداش پور ظهر امروز در جریان خرید پیله تر ابریشم از نوغانداران این استان اظهار کرد: هشت پایگاه در گیلان از جمله لنگرود، شلمان، صومعه سرا، رشت و... آماده خرید تضمینی پیله تر است.

وی با بیان اینکه فومن و شفت نیز برای خرید تضمینی پیله تر آماده شده است، تصریح کرد: امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلو پیله تر ابریشم حدود 15 هزار و 100 تومان تعیین شده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به اینکه هر کیلوگرم پیله تر ابریشم حدود 2 هزار و 100 تومان بیشتر از سال گذشته است، خاطرنشان کرد: خرید توافقی توسط بخش غیر دولتی بیشتر از نرخ خرید تضمینی است.

وی از خرید 380 تن پیله تر ابریشم از چهار استان کشور بالاتر از خرید تضمینی خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال 29 هزار جعبه تخم نوغان توزیع شده که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

داداش پور گیلان را یکی از قطب های نوغانداری در کشور دانست و یادآور شد: مرکز نوغانداری با این نیت در استان استقرار دارد و 50 درصد از مباحث نوغانداری کشور در گیلان است.

وی با تصریح بر اینکه پیش بینی می شود امسال بیش از 860 تن پیله تر کرم ابریشم تولید شود، یادآور شد: امسال با توجه به بارندگی و شرایط مساعد آب و هوایی در برخی مناطق ابریشم خیز کشور توتستان ها دارای برگ مازاد برای پرورش کرم ابریشم هستند.

به گفته این مسئول 16 استان کشور به امر پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که مهم ترین آنها گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی است./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان