Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله محمدعلی امینیان نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری و پدر شهید محمدتقی امینیان به فرزند سلحشورش پیوست.

آیت الله امینیان در سال 1305 شمسى در روستاى فتیده از توابع لنگرود در خانواده اى متدین و مذهبى به دنیا آمد و پدر ایشان از خرده مالکان روستا بود و از راه کشاورزى و محصول مختصرى که از زارعان به عنوان اجاره مى گرفت، امرار معاش مى کرد.

روستاى فتیده روستایى بزرگ، پر برکت و عالم پرورى است که در گذشته مدرسه علمیه اى در این روستا دایر بود و از این روستا عالمان فرزانه اى مانند آیت الله شیخ على اکبر فتیدهى، آیت الله حاج شیخ «مطلق» آیت الله آقا شیخ عیسى لنگرودى فتیدهى که علاوه بر علم و اجتهاد به زهد و داشتن کرامات نیز شهرت داشت، برخاسته اند.

آیت الله امینیان با تشویق خانواده در اوایل سال 1323 شمسى براى تحصیل علوم دینى به شهر مقدس قم رفت و در پاییز همین سال در حالى که مشغول فراگیرى مقدمات بود مرحوم حضرت آیت الله العظمى بروجردى به قم رفتند و آیت الله امینیان با شوق زاید الوصفى افتخار استقبال از ایشان را داشت.

مرحوم آیت الله امینیان در زمینه سیاست نیز فعالیت داشت و در حوزه علمیه قم در درس حضرت امام خمینى (ره) حاضر مى شد و از مکتب انقلابى و اخلاقى ایشان بهره مند می شد و با توجه به عشق و ارادتى که به ایشان داشت، در طول مبارزات ضد رژیم شاه از سال 1341 شمسى به ویژه پس از رحلت حضرت آیت الله العظمى بروجردى از دور و نزدیک انقلاب را دنبال می کرد.

آیت الله امینیان در روستا و شهر با وعظ و تبلیغ وظیفه خود را در قبال دین و مردم انجام مى داد و در تمام اعلامیه ها و اطلاعیه هایى که در شهر قم و گیلان براى حمایت از حضرت امام (ره) و مبارزات ایشان یا بر ضد رژیم پهلوى صادر مى شد، از پیشگامان بود، به ویژه پس از اوج گیرى مبارزات مردمى در سال هاى 1356 و 57 در به صحنه آوردن مردم روستاى فتیده و گرم کردن تظاهرات مردمى در لنگرود فعالیت زیادى داشت.

پس از تبعید حضرت امام خمینى (ره) به ترکیه و سپس به عراق، مرحوم آیت الله العظمى گلپایگانى سرپرستى امتحانات طلاب علوم دینى را به عهده گرفت و به گروهى از روحانیون از جمله آیت الله امینیان مأموریت داد تا امتحانات طلاب را سامان دهند.

پس از پیروزى انقلاب اسلامى با حکم حضرت امام (ره) مسئولیت دادگاه انقلاب به آیت الله امینیان واگذار شد، اما پس از دوره کوتاهى از مسئولیت کناره گرفت و آن را به عهده دیگران گذاشت.

مسئولیت بعدی آیت الله امینیان فرهنگى و در ارتباط با نسل جوان بود و نمایندگى ولى فقیه در دانشگاه گیلان در زمان حضرت امام راحل به وی واگذار شد و حدود 14 سال است که این وظیفه را به عهده داشت.

آیت الله امینیان پدر شهید محمدتقی امینیان است که در عملیات کربلای 5 در شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

دکتر محمدرضا امینیان تنها فرزند آیت الله امینیان است که با نظر وی مراسم تشییع پیکر پدرشان فردا ساعت 10 صبح برگزار می شود.

آیت الله امینیان در زمان زنده بودن خود تمام اموال و دارایی های خود را وقف امام زمان (عج) کرد و با راه اندازی حوزه علمیه، کتابخانه، مسجد، درمانگاه و... نام خیری از خود به یادگار گذاشت و از مال دنیا هیچ چیز برای خود و وارثش نگذاشت و همه را صرف امور خیریه کرد./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان