Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گیلان نسبت به کلاهبرداری نوین در پوشش سایت های اینترنتی هشدار داد.

به گزارش عصر پنجشنبه واحد اطلاع رسانی پلیس گیلان سرهنگ ایرج محمدخانی با تشریح شیوه های استفاده شده در کلاهبرداری نوین گفت: در کلاهبرداری های نوین، مجرمان با راه اندازی سایت های اینترنتی با مضامینی نظیر همسریابی، دوست یابی ، فروش شارژ تلفن همراه با تخفیف استثنایی، فروش بازی های آنلاین رایانه ای ، فیلم و ... کاربران فضای مجازی را برای فعالیت در سایت هایی که با هدف کلاهبرداری راه اندازی شده اند، تشویش و ترغیب می کنند.

وی افزود: در این روش برای استفاده از خدمات و امتیازات سایت اینترنتی به کاربران پیشنهاد می شود مبلغ ناچیزی را از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی که معمولاً جعلی است، پرداخت کنند؛ بنابراین کاربران ، فریب خورده و با واردن کردن اطلاعات مهم بانکی خود در صفحاتی که شبیه صفحه درگاه پرداخت الکترونکی بانک هاست و ارسال آن به کلاهبرداران، زمینه سوء استفاده از حساب های بانکی کاربران فراهم می شود.

وی اظهار داشت: روش دیگری که مجرمان سایبر در کلاهبرداری های نوین برای سرقت اطلاعات مهم بانکی و محتواهای شخصی، خصوصی و خانوادگی کاربران بکار می برند؛ ارسال ایمیل های آلوده و ترغیب و تشویق کاربران برای کلیک کردن بر روی لینک های آلوده حاوی بدافزار با هدف اخاذی و سوء استفاده های غیراخلاقی از شهروندان در فضای مجازی است .

رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان ضمن هشدار به کاربران توصیه کرد: با جدی گرفتن اصل نسبی بودن امنیت در فضای مجازی، عدم اعتماد و اطمینان به غریبه های آنلاین، عدم به اشتراک گذاری محتوای شخصی در شبکه های اجتماعی غیرمجاز مبتنی بر وب و موبایل ، دانلود نکردن فایل ها از سایت های نامعتبر و غیرمطمئن از بروز و ظهور چنین کلاهبرداری هایی پیشگیری کرده و ضریب امنیت حضور خود را در فضای مجازی افزایش دهند.

وی روز رسانی آنتی ویروس و آنتی بدافزار رایانه های شخصی ، دقت در وارد کردن نشانی درگاه های پرداخت الکترونیکی بانک ها و توجه به پروتکل امن HTTPS ، عدم توجه به ایمیل یا لینک های ناشناس را از دیگر راه های جلوگیری از بروز و ظهور چنین کلاهبرداری هایی عنوان کرد.

طبق اظهار سرهنگ محمدخانی؛ 99 درصد جرایم سایبری توسط پلیس فتا استان در سال گذشته کشف شده است.

وی مهمترین جرایم سایبری استان در سال گذشته را برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی با 47 درصد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب 17 درصد، سایر جرایم 15درصد، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه 9 درصد، مزاحمت اینترنتی هشت درصد و جرایم علیه اخلاق و عفت عمومی چهار درصد عنوان کرده بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان