Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : عضو فراکسیون صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با بیان این که صنایع دستی ایران قربانی واردات محصولات کشورهای دیگر شده است٬ دولت را ملزم به مقابله با افراد سودجو در این زمینه دانست.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اظهار تأسف از افزایش واردات صنایع دستی بیان کرد: صنایع دستی چینی به وفور در کشور دیده می شود٬ درحالیکه اگر از استان هایی که روزی قطب تولیدکننده صنایع بودند حمایت می شد در حال حاضر به یکی از صادرکنندگان اصلی دنیا تبدیل شده بودند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس ادامه داد: با توجه به این که ایران از نظر مراکز گردشگری جزو کشورهای برتر دنیا است، باید به صنایع دستی توجه بیشتری شود.

بائوج لاهوتی تصریح کرد: اگرچه دولت باید از ورود صنایع دستی بی کیفیت از کشورهای دیگر جلوگیری کند ولی متأسفانه به کسانی که در دستگاه های دولتی نفوذ دارند مجوز داده می شود تا تولیداتی شبیه صنایع دستی داخلی را وارد کشور کنند و بنابراین تولیدکنندگان داخلی که امکانات لازم را ندارند، نمی توانند با آن ها رقابت داشته باشند؛ لذا اصلی ترین راه درحال حاضر این است که جلوی بازار تولیدکنندگان گرفته شود.

این نماینده افزود: ابعاد اقتصادی این ماجرا یک طرف قضیه است و از ابعاد دیگر هم باید به این نکته اشاره کرد که حفظ آثار فرهنگی ما در محدوده صنایع دستی گنجانده شده پس باید در این زمنیه حرکت های خوبی انجام شود تا برای کشور ارزآوری داشته باشد.

بائوج لاهوتی خاطرنشان کرد: دولت به راحتی می تواند جلوی واردات این نوع محصولات را بگیرد و این کار سختی نیست زیرا واردات این محصولات درحال آسیب زدن به تولید داخلی کشور است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: این اتفاق از طرف کسانی که در دستگاه های دولتی نفوذ دارند درحال صورت گرفتن است و خود این افراد هم خبر دارند که چه آسیبی به کشور وارد می کنند.

عضو فراکسیون صنایع دستی مجلس بیان کرد: ما باید از صادرکنندگان اصلی صنایع دستی جهان باشیم و از آثار، محصولات و تولیدکنندگانی که داریم حمایت کنیم. باید همه گونه امکانات برای این افراد فراهم شود زیرا تعرفه در اختیار دولت است پس باید با تنظیم آن کاری کند که به تولیدکنندگان داخلی آسیب نرسد اما متأسفانه گویا دراین باره منافع یک عده آدم های خاص درمیان است./

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان