Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در راستای اجرای طرح ضیافت در ماه مبارک رمضان در این استان خبر داد.

علیرضا شعبان نژاد ظهر امروز به مناسبت فرا رسیدن هفته جهاد کشاورزی در مصلای این شهر با تسلیت رحلت فقیه عالی قدر آیت الله محمدعلی امینیان نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: گیلان کمتر از یک درصد از مساحت کشور را دارد.

وی به جمعیت 2 میلیون و 500 هزار نفری گیلان اشاره کرد و افزود: یک میلیون و 400 هزار هکتار زمین در استان وجود دارد و از این میزان 565 هزار هکتار جنگل است.

شعبان نژاد با بیان اینکه 225 هزار هکتار مرتع در گیلان وجود دارد، تصریح کرد: گیلان دارای 430 هزار هکتار اراضی کشاورزی است و 317 هزار نفر در بخش های مختلف کشاورزی فعالیت می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تولید سالانه 2 میلیون و 750 هزار تن محصولات کشاورزی در این استان خبر داد و بیان کرد: سه درصد از محصولات کشاورزی کشور در گیلان تولید می شود.

وی 35 درصد از تولید برنج کشور را در گیلان عنوان کرد و گفت: سالانه 750 هزار تن برنج در 238 هزار هکتار از شالیزارهای استان تولید می شود و گیلان غذای 20 میلیون نفر را تامین می کند.

شعبان نژاد با اشاره به رتبه دوم گیلان در تولید برنج پس از مازندران، خاطرنشان کرد: 70 درصد از برنج تولیدی در گیلان از نوع هاشمی و درجه یک است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان مساحت اراضی کشاورزی استان را خرده مالکی خواند و یادآور شد: اراضی شالیزاری 6 دهم هکتار و باغی 7 دهم هکتار است و از نظر آمار خرده مالکی کشاورزی اقتصادی نیست.

وی با بیان اینکه تجهیز و نوسازی شالیزارها یکی از فعالیت ها برای اقتصادی کردن کشاورزی در گیلان است، اظهار کرد: 68 هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شده است.

شعبان نژاد 170 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان را قابل تجهیز و نوسازی عنوان کرد و افزود: نیاز است 110 هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، تجهیز و نوسازی شالیزارها در برطرف کردن مشکل آبیاری را موثر دانست و بیان کرد: تجهیز و نوسازی مزارع موجب کاهش 50 درصدی هزینه های تولید می شود، ضمن اینکه سختی کار کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه 95 درصد از فعالیت در شالیزارهای تجهیز و نوسازی شده با ماشین آلات انجام می شود، تصریح کرد: سالانه طبق مصوبه سفر رئیس جمهور به گیلان 10 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی می شود.

شعبان نژاد به تجهیز و نوسازی 50 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان در مدت پنج سال آینده اشاره کرد و گفت: 340 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به تجهیز و نوسازی سالانه سه هزار هکتار شالیزارهای استان از محل منابع استانی، خاطرنشان کرد: سالانه در مجموع 13 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی می شود.

وی ادامه داد: تجهیز و نوسازی شالیزارها زمینه کشت دوم و سوم را فراهم می کند و این امر در ارتقای درآمد خانوارهای کشاورز حائز اهمیت است.

شعبان نژاد گیلان را از استان های پر باران در کشور خواند و یادآور شد: سالانه به طور میانگین یک هزار و 200 میلی متر بارندگی در استان داریم و مدیریت آب برای کشت بسیار مهم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به تولید برنج در سال 93، اشاره کرد و افزود: سال گذشته پیش بینی شده بود 30 هزار هکتار از شالیزارهای استان به دلیل کم آبی خشک شود، اما با مدیریت صحیح آب این اتفاق نیفتاد و حتی برداشت محصول 10 درصد افزایش تولید داشته است.

وی با اشاره به اینکه 90 درصد از شالیزارهای گیلان برای مدیریت آب شخم زمستانه زده شد، اظهار کرد: شخم زمستانه سبب صرفه جویی 200 میلیون متر مکعب آب در شالیزارها شده است.

شعبان نژاد در پایان به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در راستای اجرای طرح ضیافت در گیلان دایر می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان