Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان صبح امروز در جمع مدیران جهاد کشاورزی استان که به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی در سالن شهید انصاری استانداری گردهم آمده بودند گفت : در برنامه ریزی های اقتصادی باید 40 درصد ایجاد اشتغال استان از طریق بخش کشاورزی تأمین شود.

دکتر نجفی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد و تولید داخلی و حمایت ایشان بخش کشاورزی افزود : علیرغم این توصیه ها واردات برنج در سالهای 90و 91 به بالاترین حد خود رسید و متأسفانه در واردات بی رویه محصول برنج گیلان متحمل ضرر شد.

به گفته دکتر  نجفی؛ هم اکنون برنج از طریق بازارچه های مرزی بیش از حدی که دولت تعیین کرده وارد می شود.

وی خواستار حفظ تعرفه حداقل 40 درصدی در قسمت واردات از سوی دولت شد و گفت : امیدواریم همانند سال گذشته با اهتمام دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توجه به افزایش هزینه ها قیمت مناسب در محصول برنج شاهدباشیم .

دکتر نجفی با بیان اینکه شدیدا مخالف واردات بی رویه برنج است خاطرنشان کرد : دولت در تلاش است تا واردات بی رویه را به حداقل رسانده و وضعیت بازار برنج را ساماندهی کند.

وی همه محصولات تولیدی استان را با اهمیت توصیف و خاطر نشان کرد : باتوجه به اینکه بخش بزرگی از استان اقتصادشان متوجه محصول برنج است  اما مظلوم واقع شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به سفر رئیس جمهور به گیلان و مصوبات آن اشاره و تصریح کرد : در جلسه هماهنگی قبل از سفر و نیز جلسات در استان اعتبارات خوبی جزو آورده های سفر قرار گرفته و در بخش کشاورزی مصوبات خوبی داشتیم.

دولت علاوه بر اعتبارات سفر رییس جمهوری و هیات دولت به گیلان، پرداخت بیش از سه هزار و 300میلیارد تومان در بخش سرمایه به استان تعهده کرده است.

استاندار به کاهش 8 درصدی ذخایر آبی استان نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود : وضعیت آب کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید تلاش شود با تدابیر لازم حتی یک متر از زمین های زیر کشت این استان از نعمت آب محروم نگردد تا همه کشاورزان از زحمات خود بهره مند شوند.

وی بر ضرورت ارتقاء کیفیت محصول چای داخلی و حذف چای سنواتی تأکید کرد و گفت : هدف ما این است که همانطور برنج تولید گیلان با کیفیت ترین برنج است چای گیلان هم باید به بهترین نوع در دنیا تبدیل شود.

دکتر نجفی به تصویب تجهیز و نوسازی 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سفر دولت  اشاره و تصریح کرد : اگر مشکلات بر سر کشت محصولات اعم از آب رسانی، کشت مکانیزه و غیره رفع گردد محصول بهتر و با کیفیتی تولید خواهد شد.

وی ضمن تأکید بر عدم تغییر کاربری های بی مورد اراضی منابع طبیعی گفت : منابع طبیعی استان در بخش سرمایه گذاری بسیار کند عمل کرده است که باید درخصوص صدور مجوز برای سرمایه گذاران به صورت عاجل اقدام شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : با سرمایه گذاری در بخش های گلخانه، زراعت، شیلات، دامپروری و غیره علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر می توان درآمد مضاعفی را برای سرمایه گذاران و جوانان پیش بینی کرد. وی دستیابی به توفیقات بیشتر را در هماهنگی وتعامل بین دستگاه عنوان و خاطر نشان کرد : طبق آمار در سال گذشته قریب به 3 درصد بیکاری استان کاهش پیدا کرده است و رویه دولت و مدیریت استان در امسال رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار با تکیه بر بخش کشاورزی است.

وی گفت : در برنامه ریزی های استان باید حداقل 40 درصد معطوف به بخش کشاورزی باشد و اشتغال 40 درصدی نیز از این بخش مورد انتظار است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد : مهمترین معضل این استان، اشتغال است حال اینکه بیشترین اشتغال پایدارنیز از طریق بخش کشاورزی حاصل می شود.

دکتر نجفی همچنین با اشاره به نبود تجهیزات کارآمد و به روز در بخش کشاورزی تصریح کرد: بخش عمدهای از مشکلاتکشاورزی به نبود تکنولوژی روز بر می گردد که این امر باعث بالارفتن قیمت تولید شده و افزایش قیمت تولید، موجب بالا رفتن قیمت عرضه محصولات کشاورزی و به تبع آن استقبال کمتر مردم می شود.

وی با اشاره به اعتماد مردم در 24 خرداد 92 بر اندیشه و تفکر دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد : امیدواریم در مذاکرات بین المللی پیروزمندانه خارج شوند تا این فشار ناجوانمردانه در تحریم ها از کشور برداشته شود و در کنار اقتصاد مقاوتی کشور بر سیر پیشرفت خود ادامه دهد.

دکتر نجفی همچنین ضمن یاد کردن از شهدای جهاد سازندگی در سالهای دفاع مقدس گفت: امروز و در عرصه خدمت رسانی نیز فعالیتهای مسئولان به نوعی دفاع از ارزشها محسوب می شود و مسئولان نیز امانتداران سرمایه های مردم هستند که اگر این امانتداری صادقانه انجام شود، بازخورد آن به جامعه بر می گردد.

در ادامه این نشست مدیر کل جهاد کشاورزی استان گزارشی از روند پیشرفت های صورت گرفته در بخش های مختلف کشاورزی استان ارائه کرد و گفت : در محصول برنج تلاش های مضاعفی صورت گرفته تا با فراهم کردن زیر ساخت ها حداقل تا 10 روز آینده اولین خوشه برنج برداشت شود.

شعبان نژاد با اشاره به اینکه امیدی در مردم مشاهده می شود آن حضور دولت در کنار مردم در نوسانات قیمت است افزود : برای پایان یافتن نگرانی هادر محصول برنج از وزیر جهاد کشاورزی درخواست شد تا پایان آذر ماه از واردات این محصول جلوگیری شود ودر این مدت برنج خارجی وارد بازار نخواهد شد تا مورد سوء استفاده برای سوداگران نگردد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان