Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با بیان اینکه ۴۰ رشته صنایع دستی در استان گیلان دارای سابقه بیش از ۵۰ سال هستند، اعلام کرد: ۱۳ رشته صنایع دستی در استان گیلان منسوخ شده است.

رضا علیزاده در اولین گردهمایی هنرمندان و فعالان صنایع دستی استان گیلان که عصر یک شنبه برگزار شد، گفت: استان گیلان به واسطه پیشینه غنی در صنایع دستی و اینکه این رشته جزو یکی از مهمترین منابع درآمدی مردمان استان محسوب می شده است، از تنوع بی نظیری در رشته های مختلف این هنر برخوردار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر در این حوزه شاغل هستند افزود: هنرمندان گیلانی در ۷۱ رشته صنایع دستی به صورت خانگی و کارگاهی مشغول به فعالیت بوده که از این تعدا تنها ۶ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجنماعی قرار گرفته اند.

علیزاده با اشاره به مشکلات موجود برای هنرمندان صنایع دستی خاطرنشان کرد: از حدود ۲۸ میلیارد تومان اعتبار مصوب در حوزه تسهیلات صنایع دستی تنها ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن به هنرمندان این رشته اعطا شده که تحقق این امر نیازمند همگرایی عملکرد بانک ها با سازمان صنایع دستی است.

مدیرکل صنایع دستی گیلان افزود: بدون شک رونق بازار صنایع دستی نه تنها به اشتغال زایی در این حوزه منجر شده و صادرات غیر نفتی را افزایش می دهد بلکه با ایجاد جذابیتهای گردشگری موجب رونق بخشیدن به صنعت گردشگری شده و در این حوزه نیز اشتغال زایی مطلوبی را به وجود می آورد.

علیزاده ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی در استان تصریح کرد: ایجاد شرایطی که در بستر آن بتوان همزمان با تولید، عرضه را هم داشته باشیم، یکی از راه های مهم برای دستیابی به اقتصاد غیر نفتی است که در این راستا گسترش فعالیت های بازارچه های مرزی نقش به سزایی دارند.

وی در ادامه اعلام کرد: در استان گیلان ۳۱ رشته صنایع دستی با قدمت کمتر از ۵۰ سال وجود داشته و روند حیات ۴۰ رشته با قدمت بیش از ۵۰ سال هنوز ادامه دارد اما با توجه به منسوخ شدن ۱۳ رشته در استان، آموزش و تربیت نیروهای جوان با هدف احیای این رشته ها از مهمترین برنامه های سازمان صنایع دستی در استان گیلان است.

علیزاده همچنین با بیان اینکه به دنبال دستیابی به بازارهای جهانی از طریق بازاریابی حرفه ای هستیم تصریح کرد: از طریق روشهای جدید بازاریابی می توان صنایع دستی کشور را دردنیا مطرح کرده و با محصولات خارجی رقابت کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان