Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در مراسم افتتاح عرشه تقاطع غیرهمسطح شهید نامجوی منطقه آزاد انزلی گفت: با توجه به مزایا و موقعیت کم نظیر و استقبال خوب سرمایه گذاران خارجی از منطقه آزاد انزلی، می توانیم این منطقه را به الگویی برای تجارت بین المللی تبدیل کنیم.

دکتر نجفی در مراسم افتتاح این طرح با اشاره به اینکه ایده ها،طرح ها و فرصت های توسعه ای اغلب در مناطق آزاد تعریف می شوند گفت: منطقه آزاد منطقه ای خاص است که در آن علاوه بر سرمایه گذاری های مختلف به ظرفیت و فرصت های توسعه مناطق اطرافش نیز می پردازد.

وی بخشی از سرمایه گذاری در مناطق آزاد را در زیرساخت ها و بخش دیگر را در تجارت،صنعت و گردشگری توصیف کرد و افزود: ایجاد زیرساخت ها از وظایف دولت و دبیرخانه مناطق آزاد است که در حال انجام این مهم است و بخش دیگر توسط بخش خصوصی انجام می گیرد که اگر زیرساخت ها مهیا گردد فرصت های سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی نیز رونق خواهد گرفت.

وی با قدردانی از نگاه خوب توسعه ای شورایعالی مناطق آزاد و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد به منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد : باید تمام تلاشمان را مصروف ایجاد زیرساختها و حفظ نگاه توسعه ای و تسهیل کسب و کار و جذب سرمایه گذار نماییم .

استاندار گیلان متذکر شد: باید بکوشیم با روانسازی امور گمرکی ، حمل و نقل کالا ، تجارت ، گردشگری و رفع موانعی که در سرزمین اصلی مشکلاتی را برای تولیدکنندگان و بازرگانانان ایجاد می کند؛ این منطقه را به الگویی برای تجارت تبدیل کنیم .

استاندار مناطق آزاد را جغرافیای کوچکی از یک سرزمین عنوان و خاطر نشان کرد: منطقه آزاد انزلی باید الگویی باشد که بتوان آن را به کل استان تعمیم داد و با ایجاد تسهیلات و ترغیب لازم برای سرمایه گذار ، زمینه رونق کسب و کار در کل استان نیز ایجاد شود.

نماینده عالی دولت در گیلان ظرفیت دریا را یکی از فرصت های استثنائی برای ایجاد اشتغال بیان و تصریح کرد: یکی از مباحث تعریف شده شغلی در گیلان نگاه دریامحور است و می توانیم با تعمیم این فرصت از حمل و نقل دریایی بهره بیشتری ببریم.

وی هزینه تمام شده حمل و نقل دریا نسبت به خشکی را بسیار ارزانتر دانست و یادآور شد:90 در صد حمل و نقل در دنیا از طریق دریا انجام می گیرد و ظرفیت گیلان در این بخش بسیار بالاست.

دکتر نجفی به سفر کاروان دولت تدبیر و امید به گیلان اشاره و افزود: در این سفر مقرر شد بحث آزادراه و راه آهن تا سال 95 به پایان برسد و علاوه بر این پروژه راه آهن رشت به انزلی و آستارا نیز مطالعات آن آغاز شده است.

وی یکی از موارد مثبت  سفر رئیس جمهور به گیلان را حضور سرمایه گذاران خارجی در استان دانست و گفت: چندین گروه سرمایه گذاری از کشورهای آلمان،کانادا،آمریکا و نیز چند کشور اروپایی با هزینه شخصی خود به گیلان سفر داشتند.

استاندار  با بیان اینکه تالاب انزلی یکی از جاذبه های استان است که در کنواسیون جهانی به ثبت رسیده گفت: با توجه به اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور نیز نسبت به این بحث ابراز نگرانی داشتند و ظرفیت موثری که این تالاب در بحث تأمین آب کشاورزی و نیز گردشگری دارد باید با استفاده از این فرصت طلایی  کمال بهره را برده تا این سرمایه عظیم برای ایران و جهان حفظ شود.

وی از نامگذاری این پل به نام شهید نامجو نیز ابراز خرسندی کرد و افزود: آیت ا... قربانی نیز از این حسن انتخاب تقدیر داشتند که در این نامگذاری یادی از این شهید گیلانی که مایه افتخار ما در کشور می باشد  شده است.

در این مراسم همچنین از خانواده معظم شهید سید موسی نامجوی وزیر اسبق دفاع جمهوری اسلامی ایران که تقاطع غیرهمسطح منطقه آزاد انزلی به افتخار ایشان نامگذاری شده، قدردانی شد.

گفتنی است عرشه تقاطع غیرهمسطح شهید نامجوی منطقه آزاد انزلی که عملیات اجرایی آن به عنوان بزرگترین تقاطع غیر همسطح شمال کشور از سال 1388 آغاز شده و تا سال 91  تنها حدود 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که از آبانماه سال 92 با استقرار تیم مدیریتی جدید در کمتر از 19 ماه عرشه آن آماده بهره برداری قرار گرفت و صبح امروز با حضور استاندار و دبیر مناطق آزاد کشور افتتاح گردید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان