Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل شیلات گیلان از توسعه پرورش ماهی در قفس با استفاده از آب دریای خزر در این استان خبر داد.

اسحاق شعبانی با اشاره به شرایط اقلیمی و وجود منابع آبی در گیلان اظهار کرد: گیلان جزء سه استان برتر شیلاتی کشور محسوب می شود.

وی از تولید سالانه 813 هزار و 50 تن محصولات شیلاتی در کشور خبر داد و افزود: سهم گیلان از تولیدات مذکور 63 هزار تن است.

شعبانی 44 هزار تن از تولیدات شیلاتی گیلان را ماهیان گرم آبی خواند و بیان کرد: سالانه یک هزار و 200 تن ماهیان سردآبی در استان تولید می شود.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه سالانه 9 هزار تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان از دریای خزر صید می شود، تصریح کرد: هفت هزار تن از محصولات شیلاتی گیلان را کیلکا تشکیل می دهد.

وی مصرف سرانه آبزیان در ابتدای انقلاب اسلامی در کشور را 2.5 کیلوگرم اعلام کرد و گفت: اکنون سرانه مصرف آبزیان به طور میانگین به 9 کیلوگرم در کشور افزایش پیدا کرده است.

شعبانی با اشاره به مصرف سرانه 14 کیلوگرمی آبزیان در گیلان، خاطرنشان کرد: سرانه مصرف ماهی در دنیا 20 کیلوگرم است، ضمن اینکه سرانه مصرف آبزیان در اروپا 35 کیلوگرم و در ژاپن 100 کیلوگرم است.

مدیرکل شیلات گیلان به فاصله 50 درصدی مصرف آبزیان در ایران نسبت به میانگین جهانی اشاره کرد و یادآور شد: افزایش مصرف سرانه آبزیان نیازمند افزایش تولید است.

وی افزایش تولید آبزیان را به دو روش افزایش سطح زیر کشت و افزایش مقدار تولید در واحد سطح خواند و اظهار کرد: سطح زیر کشت آبزیان به دلیل محدودیت اراضی و استفاده برای دیگر محصولات کشاورزی در گیلان بسیار محدود است.

شعبانی با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت باید با استفاده از زمین هایی که قابلیت کشت محصولات کشاورزی را ندارد انجام شود، تصریح کرد: تولید آبزیان در واحد سطح با موانعی در گیلان مواجه بوده و افزایش تولید نیازمند تلاش مضاعف است.

مدیرکل شیلات گیلان زمین و آب را دو محدودکننده پرورش و تولید آبزیان در استان برشمرد و افزود: افزایش تولید در واحد سطح با محدودیت آبی مواجه است.

وی با اشاره اینکه تمام موجودات می خواهند از عنصر آب استفاده کنند، بیان کرد: گیلان از استان های پر باران کشور محسوب می شود اما منابع آبی شیرین در استان محدود است و باید نگرش خود را از آب شیرین به طرف آب شور تغییر دهیم.

شعبانی 80 درصد از هزینه های احداث استخرهای پرورش ماهی را مربوط به آماده سازی دانست و خاطرنشان کرد: 20 درصد هزینه ها مربوط به دیگر موارد است.

مدیرکل شیلات گیلان با تاکید براینکه سیاست شیلات در پرورش آبزیان تغییر رویکرد از آب شیرین به طرف آب شور است، گفت: یکی از راه های استفاده از آب شور پرورش ماهی در قفس است.

وی به روش استفاده از قفس برای پرورش ماهی از 50 سال گذشته در دنیا اشاره کرد و یادآور شد: سالانه 19 میلیون تن محصولات شیلاتی از طریق ماهی در قفس در دنیا تولید می شود.

شعبانی با اشاره به استفاده از روش پرورش ماهی در قفس از سال 89 در گیلان، اظهار کرد: خزر از دریاهای مواج در دنیا محسوب می شود اما پرورش ماهی در اقیانوس ها که دارای شرایط جوی نامناسب تری هستند انجام شده و این موضوع مانعی در گسترش پرورش ماهی در قفس نیست.

مدیرکل شیلات گیلان از تولید 10 هزار تن ماهی از طریق پرورش ماهی در قفس در استان خبر داد و بیان کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان موضوع مذکور به تصویب رسید و تا دو سال آینده باید 10 هزار تن ماهی در قفس تولید شود.

وی بر استفاده از قفس های استاندارد برای پرورش ماهی در قفس در دریا تاکید کرد و افزود: پرورش دهندگان باید به استفاده از قفس های استاندارد کشورهای اروپایی تشویق شوند تا بتوانیم از آب دریای خزر استفاده بهینه کنیم.

شعبانی با بیان اینکه ظرفیت تولید 50 تا 200 هزار تن پرورش ماهی در قفس در گیلان وجود دارد، تصریح کرد: برنامه ریزی برای رسیدن به هدف مذکور در حال انجام است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان