Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : درخشش نخستین خوشه های طلایی برنج در شالیزارهای گیلان آغاز شد.

گیلان 238 هزار هکتار شالیزار دارد، برنجی که حاصل دست های پینه بسته کشاورزان پرتلاش است، گیاهی ویژه که در طول دوره رشد به آب فراوان و زحمت زیاد نیاز دارد.

مراحل کاشت، داشت و برداشت برنج در گیلان حدود پنج تا شش ماه طول می کشد و گیلان با کمک مردان و زنان این سرزمین تولیدکننده حدود 750 هزار تن برنج سفید معادل 40 درصد برنج کشور و دومین استان تامین کننده برنج در ایران است.

ده ها هزار نوع برنج در جهان وجود دارد که هر کدام مورد پسند افراد است اما عطر و بو و طعم برنج گیلان در دنیا بی نظیر بوده و صدری، هاشمی و علی کاظمی، بهترین، گران ترین و بازارپسندترین رقم برنج دنیاست که در گیلان کشت می شود و شهرت جهانی دارند.

 نیمی از جمعیت دنیا برنج را به عنوان یک غذای اصلی می دانند و از آن استفاده می کنند زیرا برنج از مهم ترین غلات و اقلام غذایی جهان است.

برداشت برنج اوایل مرداد در گیلان

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه تاکنون تمام 238 هزار هکتار شالیزارهای این استان وجین کاری شده است، اظهار کرد: شالیکاران پرتلاش گیلان علف های هرز را از کنار خوشه های برنج جدا کرده و دور ریختند.

علیرضا شعبان نژاد با بیان اینکه آب دهی مناسب، شخم به موقع و... از دلایل خوشه زنی زودرس برنج در برخی شالیزارهای استان است، تصریح کرد: شالیزارهای گیلان به تدریج از چند روز آینده خوشه زنی خود را آغاز می کنند.

وی زمان برداشت برنج از شالیزارهای گیلان را اوایل مرداد امسال عنوان کرد و گفت: پیش بینی ما برداشت یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک «جو» برنج در شالیزارهای گیلان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان درباره مبارزه بیولوژیک با آفات برنج در شالیزارهای این استان خاطرنشان کرد: مبارزه بیولوژیک با آفات برنج از دهه نخست خرداد ماه امسال در 22 هزار هکتار شالیزار آغاز شده است.

وی مبارزه بیولوژیک را در سه مرحله عنوان کرد و گفت: کرم ساقه خوار برنج در مرحله لاروی دسته یک در شالیزارها به دلیل بالا رفتن درجه حرارت افزایش می یابد و برای مبارزه بیولوژیک با آفات دو میلیون زنبور تریکوگراما رهاسازی می شود.

شعبان نژاد درباره پرداخت تسهیلات برای رونق کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: مبلغ بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال در سفر هیئت دولت به گیلان برای رونق کشاورزی استان اختصاص یافت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان