Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رییس کل دادگستری استان گیلان با بیان مطلب فوق در نشست خبری که با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه برگزار شد به فرمایشات مقام معظم رهبری که هر ساله در جمع مسئولین قضایی کشور ایراد می فرمایند اشاره نمود و تصریح کرد: ایشان همواره کارآمدی و اعتلای قوه قضاییه خدمت به مردم در مسیر اعتماد سازی آنان به قوه قضائیه را از مهم ترین وظایف دستگاه قضایی عنوان کرده و بر رضایتمندی مردم از این قوه تاکید می نمایند.

نشست خبری رییس کل دادگستری استان گیلان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد.

احمد سیاوش پور ، رییس کل دادگستری استان گیلان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان ابراز امیدواری کرد با توکل به خداوند همه شهروندان بتوانند از سفره پاک و نورانی قرآن کریم در این ماه شریف بهره مندشوند.

رئیس کل دادگستری استان در این نشست صمیمانه خواستار تبلور هرچه بیشتر صمیمیت و مهربانی در میان مردم شد و آرزو کرد به برکت ماه مبارک رمضان به اخلاق کریمه و منش مسالمت امیز آراسته گردیم.

وی 7 تیر سال 60 را یادآور شهادت بهترین و پاک ترین انسان ها و یاوران صدیق امام راحل دانست و از مقام شامخ اولین رئیس دیوان عالی کشور شهید آیت الله دکتر بهشتی و یاران صدیق ایشان تجلیل کرد . رئیس شورای قضای استان در گرامیداشت هفته قوه قضائیه ادامه داد: امیدواریم بتوانیم در مسیر شهدای عزیز و در راه اعتلای اسلام و انقلاب گام برداریم.

این مقام ارشد قضایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که هر ساله در جمع مسئولین قضایی کشور ایراد می فرمایند تصریح کرد: ایشان همواره کارآمدی و اعتلای قوه قضاییه خدمت به مردم در مسیر اعتماد سازی آنان به قوه قضائیه را از مهم ترین وظایف دستگاه قضایی عنوان کرده و بر رضایتمندی مردم از این قوه تاکید می نمایند.

احمد سیاوش پور در ادامه این مراسم به اولویتهای دستگاه قضایی اشاره کرد و افزود یکی از مهمترین اولویت های دستگاه قضایی کشور دادرسی عادلانه می باشد.

وی اجرای عدالت را اساسی ترین و محوری ترین وظیفه قوه قضائیه بیان کرد و افزود: احکام صادره باید دارای استحکام و اتقان باشد و اصل بی طرفی در قضاوت رعایت شود و طرفین دعوا نیز بتوانند با داشتن وکیل مناسب و زمان لازم برای دفاع به طور مساوی از حقوق خود دفاع نمایند.

رئیس کل دادگستری استان کاهش اختلافات و جرائم را تحت عنوان پیشگیری دومین اولویت دستگاه قضا برشمرد و کثرت پرونده ها را یکی از معضلات دادگستری ها دانست.

رئیس شورای قضایی استان میانگین افزایش پرونده ها در سال 93 نسبت به سال 92 را 11% اعلام نمود و اظهار کرد: این حجم از پرونده ها باعث تحمیل هزینه هایی بر بیت المال شده و باید با استفاده از راه کارهای مناسب و تعامل با دستگاه های اجرایی و مقننه، زمینه های بروز جرائم و اختلافات را کاهش داد.

اجرای احکام به عنوان سومین اولویت دستگاه قضایی از نگاه رئیس کل دادگستری استان بود که در این باره گفت: نقطه انتهایی یک قضاوت عادلانه ، اجرای احکام است که ثمره تلاشهای حقوقی یک قاضی محسوب می شود.

وی پیشرفت دستگاه قضایی در اهداف پیش بینی شده سال 93 را مثبت ارزیابی نمود و گفت : بر اساس آمار معاونت راهبردی قوه قضائیه ، استان گیلان توانسته است از لحاظ کسر موجودی ، رتبه اول کشور را کسب کند و این نشان از تلاش وافر پرسنل دادگستری استان است.

این مقام ارشد قضایی مشارکت دادن مردم در امر صلح و سازش را چهارمین اولویت بیان کرد و تصریح نمود: هرجا زمینه برای مشارکت مردمی فراهم شده است، موفقیت چشمگیری حاصل شده و از نمونه های آن می توان به شورای حل اختلاف اشاره کرد که در سال 93 ،قریب 000/120 پرونده در شوراهای حل اختلاف استان رسیدگی شده وحدود یک سوم از این پرونده ها به صلح و سازش ختم شده است.

احمد سیاوش پور پنجمین اولویت دستگاه قضایی را تامین امنیت جامعه ذکر کرد و افزود: باید قدر امنیتی را که بر جامعه ایران حاکم است بدانیم و در جهت پایداری آن از دل و جان مایه بگذاریم.

وی در ادامه به اعلام گزارشی از جرائم استان گیلان در 10 سال اخیر پرداخت و اولین آن را جرائم مربوط به مواد مخدر دانست که نه تنها در استان گیلان بلکه در کل کشور بیشترین فراوانی را دارد و بر همین اساس 50% از زندانیان در سراسر کشور نیز زندانیان مواد مخدر می باشند.

دومین کثرت جرم در استان ، ضرب و جرح عمدی است که نشان از پایین بودن آستانه تحمل مردم دارد و می طلبد تا فعالان حوزه اجتماعی و روانشناسی در این زمینه مطالعات گسترده ای را آغاز نمایند.

سرقت های تعزیری، اهانت و بدگویی، تهدید، تخریب ( اعم از اماکن خصوص یا اراضی ملی)، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی مانند تصادفات، مزاحمت های کلی و خیانت در ردیف سایر فراوانی جرائم محسوب می گردد.

احمد سیاوش پور ششمین اولویت دستگاه قضایی را بهرهمندی از تکنولوژی و دانش روز عنوان کرد و افزود : امروز در تمام نقاط استان گیلان جهت تسریع و تسهیل در کار قضایی از سیستم مدیریت پرونده های قضایی (CMS) در دادگاه ها استفاده میشود.

وی در ادامه تصریح کرد: در بحث دولت الکترونیک قوه قضائیه توانسته است گامهای بلندی بردارد تا مردم ناچار نشوند بصورت حضوری و چهره به چهره به دادگاه ها مراجعه کنند و همچنین نظارت و ارزیابی را تسهیل نموده.

کار فرهنگی و نظارت، به عنوان هفتمین و هشتمین اولویت دستگاه قضایی ذکر شد که با شیوه های مختلفی در حال اجرا می باشد.

رئیس کل دادگستری استان از اجرای قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 از امروز در کشور و بالتبع آن در استان گیلان خبر داد.

رئیس شورای قضایی استان توجه به حقوق شهروندی به ویژه حقوق متهمین را یکی از نقاط برجسته این قانون دانست و تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی برای کرامت انسانها حرمت ویژه ای قائل شده است و همه باید به این اطمینان دست یابند که در لوای قانون می توانند از خود دفاع کنند و دیگر کسی از حق مسلم دفاع محروم نماند.وی سرعت در روند رسیدگی پرونده ها و اتقان و استحکام آراء را از مزایای اجرای این قانون برشمرد.

ایشان در زمینه صیانت از حقوق بیت المال در استان تاکید نمودند : دادگستری استان بر اساس وظیفه قانونی و بر اساس منویات مقام معظم رهبری توجه ویژه ایی بر این موضوع معطوف داشته و مصوبات جامع و مهمی از طریق شورای حفظ حقوق بیت المال به مرحله اجرا در آمده استکه از جمله به رفع تصرف 551 هکتار اراضی ملی که توسط متجاوزین تصرف گردیده بود و در بخش تغیر کاربری به میزان 460 هکتار اراضی به حالت اولیه برگردانده شده که خاطیان و متجاوزین به مجازاتهای قانونی محکوم شدند.

این مقام ارشد قضایی مجموع پرونده های ورودی به کلیه دادگستری ها ی استانها را 692/444 فقره و تعداد 000/116 پرونده را ورودی به شورای حل اختلاف اعلام کرد که مجموعا 692/560 هزار پرونده ورودی به دادگستری بوده است و از این تعداد به 995/456 پرونده رسیدگی شده و در شورا ی حل اختلاف نیزبه 000/120 فقره رسیدگی شده است یعنی در مجموع 300/16 فقره از این پرونده ها از موجودی سالهای گذشته کسر گردیده است.

احمد سیاوش پور متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها در سال 92 را 110 روز و در سال 93 ، نود و نه روز ذکر کرد و اظهار نمود: یاز ده روز از متوسط رسیدگی کم شده است .

دادستان مرکز استان گیلان در این نشست با تشکر از اصحاب رسانه آنان را زبانی گویا برای انعکاس اخبار و عملکرد دستگاه قضایی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفوی نیا در خصوص معضل شاهدان دروغین در برخی پرونده ها گفت: مشخصات تمامی افرادی که در دادگاه ها به عنوان شاهد حاضر می شوند در سیستم ثبت می شود و با کسانی که بخواهند در پرونده های مختلف شهادت دروغین دهند، برخورد خواهد شد.

وی در جواب یکی از خبرنگاران که از حکم مدیرکل تعاون روستایی جویا شده بود پاسخ داد: مهرزاد عبداله زاده به اتهام رشوه به سه سال حبس محکوم شده است.

دادستان رشت با اشاره به پرونده شورای شهر تصریح کرد: دو نفر از متهمین بازداشت شده اند که قاسمی به 5 سال حبس و 000/000/300 تومان جریمه نقدی و 20 ضربه شلاق و مباحی به 7 سال حبس000/000/300/1 تومان جریمه نقدی و 20 ضربه شلاق محکوم شده است که اکنون در حال تحمل کیفر هستند و هاتفی با 10 سال حبس متواری می باشد و ضامنان او به دادگاه احضار شده اند که امیدواریم به زودی دستگیر شود.

2

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان