Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : سرپرست مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: در سال گذشته حدود 500 تن نخ ابریشم به کشور وارد شد که مقدارش بسیار زیاد بود.

علی اصغر داداش پور با بیان اینکه نوغانداری از مشاغل مکمل محسوب می شود، گفت: درآمد حاصل از نوغانداری می تواند کمک مالی بسیار مناسبی به چایکاران و برنجکاران باشد.

وی با اشاره به اینکه نوغانداری در سال های اخیر با افول تولید مواجه بوده است، اضافه کرد: ما تلاش داریم تا رونق را به این صنعت برگردانیم.

داداش پور ادامه داد: فرش بافان از مهمترین مشتریان تولیدات صنعت ابریشم کشور و اخیرا تولیدکنندگان البسه نیز متقاضی ابریشم هستند.

وی تصریح کرد: ما به دنبال توسعه توتستان ها در کشور هستیم تا این شغل کهن و ماندگار جانی دوباره بگیرد.

سرپرست مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: اغلب نوغانداران گیلان برنج کار و چایکار هستند و ما به دنبال اعتماد دوباره نوغانداران هستیم تا تولید پیله تر ابریشم را افزایش دهیم.

داداش پور ادامه داد: هزینه هر جعبه تخم نوغان هفت هزار و 500 تومان است که البته نوغانداران سرمایه ای همچون نهال توت و تلمبار را برای مدت طولانی دارا هستند و در مجموع می توانند از هر جعبه 30 کیلوگرم پیله تر ابریشم برداشت کنند.

وی پیش بینی کرد: 850 تن پیله تر ابریشم تولید شود.

وی اضافه کرد: قیمت هر جعبه پیله تر ابریشم حدود 600 هزار تومان برآورد می شود که می تواند در کنار سایر مشاغل کشاورزان، سودآوری داشته باشد.

سرپرست مرکز توسعه نوغانداری کشور درباره واردات پیله و نخ ابریشم نیز افزود: همان گونه که در سایت گمرک آورده شده است، در سال گذشته حدود 500 تن نخ ابریشم به کشور وارد شد و مقدار آن زیاد است.

وی افزود: بارها تاکید کرده ام که باید نیازسنجی کاملی از صنعت نوغانداری داشته باشیم تا بیش از حد ابریشم به کشور وارد نشود .

وی خاطرنشان کرد: پیله های وارداتی از کیفیت پایین تری برخوردار بوده و بهتر است صنعت نوغانداری در داخل کشور بیشتر تقویت شود.

داداش پور ادامه داد: فضای صنعت نوغانداری کاملاً غیردولتی است و به لحاظ کیفیت پیله تر ابریشم ایرانی بسیار با کیفیت تر از ابریشم وارداتی است.

سرپرست مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: تا به امروز تمامی پیله های تولیدی توسط بخش غیردولتی با متوسط 4 الی 5 هزار تومان بالاتر از قیمت تضمینی خریداری شده است و همه پول های پرداختی نقد است و نسیه نیست.

وی افزود: ورود بخش خصوصی دستاوردهای خوبی برای صنعت نوغانداری داشت و خوشبختانه بار مالی برای دولت نداشت.

داداش پور گفت: نوغانداری جیب کشاورزان را هنگام نیاز به پول پر می کند و موجب می شود تا هزینه تولید سایر مشاغل را تامین کند.

وی با بیان اینکه  تلاش می کنیم قیمت تضمینی به قیمت توافقی نزدیک تر شود تا بدین ترتیب ضمن ایجاد انگیزه بیشتر، در بین نوغانداران تولید مناسبی رقم بخورد، خبر داد: امسال حدود 340 تن پیله خشک و 135 تن نخ ابریشم مرغوب تولید می شود./منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان